Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Paraguay Turizm Bakanı Sofia Montiel de Afara ile bakanlıkta bir araya geldi.

Bakan Ersoy, Türkiye'nin Latin Amerika ve Karayipler bölgesine verdiği değere işaret ederek, imzalanan anlaşmanın Türkiye ve Paraguay arasındaki bağları geliştiren yeni bir kilometre taşı olacağını söyledi.

“Turist hareketliliğine katkı sağlayacak”

Anlaşmanın 2 ülkenin zengin turizm deneyimlerini karşılıklı olarak paylaşması amacı güttüğünü aktaran Bakan Ersoy, "Bu mutabakat ile turizm imkanlarının çeşitlendirilmesi ve kapsamlı, sürdürülebilir bir dönüşümün sağlanması için gereken yol haritasına kavuşmuş oluyoruz. Atılan imzalar, mevcut ve potansiyel yatırımcılar için bir alt yapı oluşturacak ve karşılıklı turist haraketliliğine katkı sağlayacaktır. Bence turizmin yarattığı en önemli faydalardan biri, farklı kültürlerden insanların birbirlerini tanımalarına imkan sağlamasıdır. Turizmin bu yönü, kültür alanında da yeni iş birliği fırsatlarını karşımıza çıkaracaktır. Bu fırsatları değerlendirdiğimizde ise halklarımız coğrafi uzaklıkları, kültürel bilgi ve farkındalıkla aşacak, birbirlerini anlayıp yakınlaşacaktır" diye konuştu.

“Dizilerimiz kültür elçiliği gerçekleştiriyor”

Sofia Montiel de Afara ile Türk dizileri üzerine sohbet ettiklerini söyleyen Ersoy, "Bu konuda önümüzdeki süreçte somut projeler üretebilir. Her 2 ülkenin etkin televizyon kanallarında gastronomiyi, tarihi mekanları, seyahat rotalarını ve yerel kültürleri tanıtıcı programlara ve ortak yapımlara ağırlık verebiliriz. Dizilerimiz, Paraguay kanallarında ilgiyle izleniyormuş. Bu açıdan en büyük kültür elçiliğini, Türk dizilerinin gerçekleştirdiğini söyleyebilirim. Atılan bütün bu adımlar ve ortaya çıkan yeni fırsatlar, Paraguay'la son yıllarda artan 2'li ilişkilerimizin çok daha büyük mesafeler kaydedeceğini göstermektedir. Birlikte bunu gerçekleştirebileceğimizden şüphem yok" dedi.

Paraguay Turizm Bakanı Sofia Montiel de Afara, Türkiye'de bulunmaktan oldukça mutlu olduğunu söyleyerek, "Bu iş birliği yerel toplulukların katılımına dayalı, otantik turizmin deneyimlerini yaratmak için tasarlanmış, yeni ve sürdürülebilir, kapsayıcı turizm modelinin gelişmesine katkıda bulunacaktır" ifadelerini kullandı.

Konuşmalarının ardından 2 bakan birbirlerine hediye verdi.

 

Kategoriler
    Güncel Yazılar