Dünya üzerinde her birey yaşadığı zaman diliminde hayatın varlığını hisseder.

Sevinç acı mutluluk hastalık ölüm yıkım savaş dış etkenler başarı çöküş ve yeniden var oluş.

2020 yılı insanlığa bir müjde değil felaket getiren bir yıl olarak tarihe geçecektir.

Tarih sayfalarında insanlığı yok eden hastalıklar daima var olmuştur.

Ve  ekolojik denge yada bilim virüsü mikrobu yok etmesini bilip zamanı ilerlemiş ve çağın gereği akıl ve değişimi zamanla bütünleştirmiştir.

Helenistik döneme göz atarsak

Helenistik Dönem, Büyük İskender'in istilalarıyla başlayan, Antik Dünya'da Grek etkisinin doruğa ulaştığı dönemdir. Dönem, Klasik Grek Dönemini izlemiştir ve Helenistik Dönemin ardından, Klasik Grek egemenliğindeki bölge Roma Cumhuriyeti hakimiyetine geçmiştir. Bu dönem tarihçiler ve bilim dünyası için var olmanın ötesinde bir zaman diliminin yaşanmış ve en büyük farklılıklar içeren dönemi sayılır. Bu dönemin savaşları ise uluslara büyük kayıplar ve yok oluşlar getirmiştir.

Bugün ki Avrupa’daki gelişim yine geçmişe bakıldığında en geri kalmışlığın örneğini gösterir.

Nedeni ise kutsal kitaplardan incinin çevrilişindeki yanlış ve papazlardan oluşan engizisyonun kendilerini üstün kılacak aklı insana eziyet derecesine sürükleyen bir yaklaşım içinde bulunması buda masum insanları cadı ve büyücü diye yakmaları işte bu zihniyet Orta Çağ Avrupası na büyük bir kara leke olarak tarihe imza attırır.

Ve o devirdeki gelişmiş olmayan sınıf farklılığı burjuvazinin ve alt tabaka halkın inanılmaz ayrımı ile yaşamsal temizliği etkilemiş ve bunun sonucunda pislik ve kirlilik o devirde de büyük bir yıkım olan hastalıkları ölümcül hale getirmiştir. Veba insanlık tarihinde görülen ve kitlesel olarak ölümlere yol açan en büyük bulaşıcı hastalık olarak geçer.

Çağın gelişi ve ilerleyişi işte bu her yüzyılda önemli bir değişimi ortaya çıkarır.

Avrupa o devirlerde savaşlar ile cehalet ve hastalık ile uğraşırken Doğuda büyük topraklara sahip olan ve batının içine kadar gelmiş bir Osmanlı İmparatorluğu vardı .

Gelişimin en büyük özelliği o devirde diğer vasfı az olan imparatorluklar ile kıyaslandığında tarihe şanlı zaferleri ve bir çağı açıp diğer çağı açan önemli değişimi ile imza atar.

Fatih Sultan Mehmet Han Costantin Bugünki adı ile İstanbul’u fetih  ederek bir Çağ kapamış bir Çağ açmıştır.

Orta çağın karanlıkları Yeni çağ ile yaşanası dünyaya ufku bugünlere dayanacak değişimi göstermiştir.

Bütün buralarda anlatmak istediklerim değişimler insan aklını insan aklı ise teknoloji ilerleyiş ile bilinmeyene götürür.

Savaşlar son yüzyılda imparatorlukları yok edip ulus devlet kavramlarını ortaya çıkarmış günümüz devletlerini gözler önüne sevmiştir.

Ve bu yüzyılda da hastalıklar ortaya çıkmış yıkım ve felaket getirmiştir.

Kimilerine göre 1. Ve 2. Dünya savaşlarının yıkımı Kimilerine göre de bu yüzyılda İspanyol gribi başta olmak üzere hastalıklar yok oluşa sebep oldu.

Bunların dışında en üzücü faktörler ise ekonomik buhranların insanlara en büyük acıyı verip kitlesel zararlara yol açması.

İste 21. Yüzyılda göreceğimiz ve yaşayacağımız değişimin ayak sesleri kim bu ve kim bu ayak seslerini bilip geçmiş çağın bilgisini gizemini bilinmeyeni bilen olarak ortaya çıkaracak sa yeni yıl dediğimiz yaklaşan yıla yine üzülerek söylüyorum ki büyük bir felaket ile giriyoruz covid 19 denen ve pandemi ile küresel salgın ilan edilen bu hastalık başta yaşam tarzlarımız olmak üzere hayata sosya ekonomik düzeyde de farklılık ve yıkım getirdi.

İste yeni dünyayı bize sunmak ve kabullenişi yaşam tarzımız haline getirmek.

Teknoloji küçücük kutularda insan beynini bir fizyolojik ışık ile taramak ötesine nasıl götürecek.

Aklın erdiği ve ereceği özellikler kimlerde var ve bilinmeyen gerçekler işte demek istediğim insan niçin bu dünyada var ve insan kavramının açılımı bu açılım göz açıp kapayıncaya kadar geçer gelinen son nokta ise bitiş çizgisine varmamızı sağlar.

Evet yeni bir yıl özlem istek adalet ve bireylerin kendi isteklerini huzur sağlık içinde geçirecekleri bir yıl.

Umut insan vicdanını rahatlatacak istemeseler zinciri ve arzu.

Umudunuz asla kırılmasın

Yaşam ne kadar zorda olsa

Varlığınız sizi insani değerlerden ayırmasın

Yarınlara sağlam beyinle çıkın ve ilmi takip edin dünyanın kalan nimetlerini paylaşımsal olarak değerlendirin.

Yeni Yıl insanlığa ve tüm evrene huzur getirsin

Nerede oturursanız oturun göreceğiniz vicdanınızın el verdiği algısal gücün etkisinde olsun.

2021 Umut yılı olsun.

Mutlu yıllar

Saygılarımla

Erez Eğilmez

Yazarın diğer yazıları
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yorum Yazın
*Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan Turizminde Son Nokta sorumlu tutulamaz.
Kategoriler
    Güncel Yazılar