Eserler Dev Açık Hava Sergisinde Görücüye Çıktı

Alaçatı’da turizmin “dört mevsim” sürmesi için düğmeye basıldı. Alaçatı Turizm Derneği, turizmin sanat ile birlikte dört mevsime yayılması için muhteşem bir buluşmaya ev sahipliği yaptı. 4 Ekim’e kadar sürecek “Alaçatı’da Dört Mevsim Sanat” etkinliği kapsamında 20 otel, aynı anda farklı sergilere ev sahipliği yaptı, sanatseverlerin akınına uğradı.

Eserler Dev Açık Hava Sergisinde Görücüye Çıktı

“Alaçatı’da Dört Mevsim Sanat” etkinliğinin ilk konukları; Uluslararası Kadın Sanatçılar Derneği (FICF) üyeleri ile sanatçılar Esra Meral, Zerrin Çiğdemli Aner, Gülpare Yeşilpınar, Betül Vural, Pervin Bülbül, Dr. Tülay Güzeldere, Fevziye Özmen, Fatih Şimşek gibi isimlerin yer aldığı 40 sanatçı oldu. Sanatçıların eserleri, 20 otel ve işletmenin ev sahipliği yaptı dev bir açık hava sergisinde görücüye çıktı. İlk günden yoğun ilgi gören sergiye, Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran başta olmak üzere pek çok sanatsever katıldı. Etkinlikte pandemi tedbirlerinin tamamının alındığı da dikkat çekti. Fotoğraf çekimleri sırasında maskelerin çıkarılması, foto muhabirleri tarafından özellikle istendi.

“Sanatçılar Sahip Çıktı”

Projenin küratörü Eda Aner, 10 yıl önceki sanatsever Alaçatı’yı geri istemek üzere yola çıktıklarını belirterek; “İnsanları burada sanatla iç içe olduğu haliyle yeniden görmek istiyoruz” dedi. Pandemiden dolayı tedbirleri gözeterek, her otelde bir sanatçı ve eserlerini ağırlamaya karar verildiği ifade eden Aner; “Kimsenin ticari bir beklentisi yok. Biz sanatçılara, sanatçılar da bize sahip çıktı” şeklinde konuştu.

“Alaçatı Sanatla Yaşayacak”

Alaçatı Turizm Derneği Başkanı Celal Bayraktaroğlu ise, Alaçatı’nın en önemli değerinin sanat olduğunu hatırlatarak, “Popülist kültür ve giderek yükselen kiralar ile birlikte sanatın yaşanamaz hale geldiğine şahit olduk. Alaçatı’nın özünde olan sanatı yeniden ön plana çıkarmak için kolları sıvadık. Bugün gelecek için güzel bir tohum attık. Sanat, turizm ile birlikte dört mevsim devam edecek. Alaçatı’nın unuttuğumuz sanat geçmişini geri getireceğiz. Etkinliklerin sonu gelmeyecek. Meditasyondan doğa yürüyüşlerine, caz konserlerine kadar birçok etkinlikle Alaçatı’yı sanatla her zaman iç içe yaşayacağız” ifadelerini kullandı.

Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran da Alaçatı Turizm Derneği’ne bu projeyi hayata geçirdikleri için teşekkür ettiğini söyledi. 12 ay yaşayan bir Çeşme için turizmde çeşitlilik olması gerektiğine değinen Oran; “İnanıyorum ki koronavirüs bittikten sonra Çeşme’nin her mahallesinde sivil toplum örgütleri bizimle beraber olacak, kültür ve sanat faaliyetleri Çeşme’nin her yerinde devam edecek” açıklamasında bulundu.

Alaçatı Turizm Derneği Başkanı Celal Bayraktaroğlu ile birlikte Alaçatı otellerinin ev sahipliği yaptığı buluşmaya, güzel sanatların farklı dallarından 40 sanatçı katıldı. Katılan isimler şöyleydi: Ayşe Betül Vural, Ayla Akyol, Aysun Yenice, Canan Arabacı, Can Emre Dağ, Cahide Topaloğlu, Chermine Vidori, Didem Esensoy, Deniz Bilecik, Emel Yurdakul, Esra Meral, Fatih Şimşek, Filiz Kiriş, Gülpare Yeşilpınar, Hakan Arslan, Hatice Erdi, Mehmet Can Ağlaç, Melda Yorgancılar, Nuran Tanrıverdi, Vedat Örs, Işıl Özışık, Onur Çanka, Pınar Kanber, Pervin Bülbül, Şebnem Düzgören, Lorin Dennis, Şükrü Düzgören, Şükran Tümer, Zerrin Çiğdemli Aner, Fevziye Özmen, Dr. Tülay Aner Güzeldere, Yasemin Toydemir Balkan, Şevki Köse, Sayra İnce Muran, Erduhan Ardıç Muran, Didem Esensoy.

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yorum Yazın
*Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan Turizminde Son Nokta sorumlu tutulamaz.
Kategoriler
    Güncel Yazılar