Dünya Sağlık Örgütü (UNWTO), yenilikçi ve girişimcileri turizm sektörünün COVID-19'dan iyileşmesine yardımcı olacak yeni çözümler ortaya koymaya çağırıyor.

Pandemi, turizmi diğer sektörlerden daha fazla etkilediğinden risk altındaki milyonlarca iş ile Birleşmiş Milletler uzman turizm ajansı, pandemiye daha geniş tepkisine yeniliği dahil etti. Bu yanıt, UNWTO'nun DSÖ ile birlikte çalışarak etkisini azaltmaya ve turizmi gelecekteki iyileşme çabalarının merkezine yerleştirdi ve işbirliğini ve uluslararası dayanışmayı artırmak için hükümetler ve özel sektörle yakın ilişki kurdu.

Turizm COVID-19 tarafından en çok etkilenen sektördür. Yanıtımızın güçlü ve birleşik olması gerekiyor.

“Şifa Çözümleri” mücadelesi DSÖ ile ortaklaşa başlatılarak daha geniş Birleşmiş Milletler sisteminin COVID-19'a birleşik tepkisini daha da artırdı. Bu küresel girişimciler ve yenilikçiler çağrısı , turizm sektörünün pandeminin etkisini hafifletmesine ve kurtarma çabalarını başlatmasına yardımcı olabilecek fikirler sunmalarını istiyor . Özellikle, zorluk hemen fark yaratabilecek fikirler bulmayı amaçlamaktadır: destinasyonlar, işletmeler ve halk sağlığı çabaları için.

Uygulamaya hazır fikirler

Katılımcılar, COVID-19'a verdiği yanıtta fikirlerinin turizme nasıl yardımcı olabileceğini gösterebilmelidir. Fikirler , bir iş planı yürürlükte ve çeşitli ülkelerde uygulanabilme potansiyeli ile de denenmiş ve ölçeklendirilmeye hazır olmalıdır.

UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili; “ Turizm, COVID-19 tarafından en çok etkilenen sektör. Yanıtımızın güçlü ve birleşik olması gerekiyor. Ayrıca yeniliği de benimsememiz gerekiyor. Tüm girişimcileri ve yenilikçileri, bizimle paylaşmak için geliştirilen ve eyleme geçirilmeye hazır fikirlerle çağırıyorum. Özellikle, toplumların bu krizden ekonomik ve sosyal olarak kurtulmasına yardımcı olacak fikirlerin yanı sıra halk sağlığı müdahalesine katkıda bulunabilecek fikirleri duymak istiyoruz. 

Yarışma şu anda yayında ve 10 Nisan 2020'de başvurular kapanıyor. Turizm için Şifa Çözümleri Yarışmasının kazananları fikirlerini 150'den fazla hükümetin temsilcilerine davet edecekler. Ayrıca, turizm sektöründen yüzlerce yeni şirketi ve önde gelen işletmeleri içeren UNWTO İnovasyon Ağına da erişebilecekler.

 

Kategoriler
    Güncel Yazılar