Turizmde ilgi çekici mekânlara ev sahipliği yapan Mersin Akdeniz Bölgesinin Adana ve Antalya'dan sonraki 3. Büyük kenti olmanın yanında, Türkiye'nin de 8. Büyük kentidir.

Türkiye’nin Güneşli gün sayısı bakımında (300 gün ile) birinci ilimiz olan Mersin 324 km sahil şeridi ile Türkiye'nin önemli bir sahil kentidir. Kıyılarının yaklaşık 108 km'lik bölümünü doğal kumsallar oluşturmaktadır. Önemli tarihi ve turistik mekânlara sahip olmasıyla turizmde son yıllarda yıldızı parlamaktadır.

Alahan Manastırı, Cennet ve Cehennem, Kızkalesi, Ayaş, Yumuktepe, Soli-pompeipolis, Eshab-ı Kehf Mağarası, Anemurium tarihi kalıntıları, Kleopatra Kapısı gibi Önemli plajları ile Anamur, Kızkalesi, Susanoğlu  , Ayaştır. Tisan, Taşucu, Aynalıgöl Mağarası  Narlı kuyu ve Dana Adası özellikle yerli turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği bölgeler.

Papa XVI. Benedictus'un 2008 yılını "Saint Paul Yılı" İlan Etmesi ile Mersinin Tarsus ilçesi Hristiyan turistlerin uğrak yeri olmuştur.2008 yılında Mut ilçesinde bulunan Alahan Manastırı ve Tarsus ilçesinde bulunan Aziz Pavlus Kuyusu ve Anıt Müzesi UNESCO Dünya Miras Alanları kapsamındaki yerler listesine alınmıştır.

Yukarıda bilgiler her yerde kolayca ulaşılacak tanıtım bilgileridir.

Aslı şimdi Mersin Turizmini konuşalım…

 Mersin Turizmini anlamak için soru cevap şeklinde ilerleyelim,

Turizm Şehri miyiz? Sanayi Kenti miyiz? Liman Kenti miyiz? Lojistik Kenti miyiz?

Tarım Kenti miyiz? Ya da Siyasilerin dediği gibi Kültür Kenti miyiz? Bu sorulara cevap vermek için tarihte kısa bir yolculuk yapalım…

1972 Yıllı Turizm bölgeleri ilan edildi… Bu bölgeler arasında doğu Akdeniz bölgesi ve Mersin yok ....

1980 ihtilal …

1983 demokrasiye dönüş yıllı…

1983-1990 Ülkenin bacasız sanayine sarıldığı yıllar teşviklerin yağmur gibi yağdı yıllar (Doğu Akdeniz yok)

1991  Körfez  Savaşı  Turizm güme gitmesi…

2000 Milenyum Yılları…

2010  Arap Baharı …. Göçmen sorunları işsizlik ve sıkıntılar güvensiz ortamlar  turizmin güme gitmesi

2016  Feto Kalkışması  Turizm Ülkemiz de güme gitmesi …

2020 Corona Virisü (covid 19 ) Çin’de ortaya çıktı tüm dünyayı etkiledi. Turizm yine bu sefer tüm ülkede bitti.

Yıllar bakımda bakıldığı zaman Mersin Turizmi gelişmesi beklenemez.

Ne olduğumuz karar veremeyen yöneticiler geçirilmiş onlarca yıl…

Hiçbir  şeyde başarı yakalamamış bir şehir..

Bu arada ilimizde 3 adet üniversite ( 1 devlet 2 özel ) açılmıştır…

Bu üniversitelerin yaklaşık 80 bin öğrencileriyle kentte yöneticilerin yapamadığı bir iç turizmi getirmeyi başardılar.

Yapılmayan onlarca işler yüzünden Mersin kaybediyor çünkü karar veremeyen yöneticiler Yüzden Mersin Şehri sahipsiz kalıyor….

1980 yıllarında beri Mersin  Turizmin başında olanlar aynı düşünce  anlayışı ile devam etmekte...

Yaşlı dünyamız 4 tane sanayi devrimi gördü ama bizim yöneticilerimiz çağın geresinden gelmeye devam ediyorlar. 4:00 dijitalleşme devrimi hız demek ama Mersin Turizm hala iç çekişmeler yüzünden yine sınıfta kalıyor…

Aslında her şey farklı olabilir bakış acısını değiştirsek biraz çağı yakalasak bizde başarılı Oluruz...

Gençlerin iş başına gelmesi gerekli…

Bakın Facebook  İnstagram  ve web sayfalarına ülkemizde ve dünyada herkes akıl telefonlarla iletişim kurularak herkes birbirleriyle arkadaş ve sınırlar yok edildi sosyalleşme  tavan yaptı …

Buda  yeni turizm anlayışı yeni alanlar demek; Mersinimizde her şey var; yemek var, tarih var, güneş var, deniz var olamayan turist ama umut edersek çalışırsak gençler iş başında olursa oda olacak …

Çünkü Ülkemizde 70 milyon insan akılı telefon kullanıyor biz Mersin olarak  bunlara ulaşırsak biz olursak Mersin için başarabiliriz..

Korana virüsü ülkemizi dünyayı etkisi altına aldı çok büyük kriz ve biz bu  krizleri fırsata çevirmek için ellimiz den geleni  yapmalıyız.

Batı Akdeniz bölgesini ve Ege bölgesini Turizm bakımından tesisleşme bakımdan geçmek zor ama şimdi 400- 500 odalı otellerin yerine insanlar daha az odalı daha az insanla tatil isteyecekler büyük havuzlar kaydıraklar aqua parklar istemeyecek doğal plajlar istenecek   işte size altın tepside sunulmuş fırsat ..

Doğu Akdeniz tabi ki de Mersin …

Yukarıda sorduğumuz soruları hiçbirini tek başına başaramadık  ama biz bunları birleriyle mix edip yeni bir ürün elde edersek ülkemizin parlayan yıldızı olur..

Tarımı turizmimin içine alarak ; örnek olarak ülkemizde Dalından portakal , limon  ,çilek koparmamış kişiler var doğal ortamda bunlar pazarlaması olabilir gibi gibi…

 Limanı kurvaziyer gemilerle birleştirişsek alın size binlerce insan bir anda misafiriniz olur…

Lojistik ile turizmin ihtiyaçları kentin ihtiyaçları karşılanır.

İşte kenti yönetenlerin karar Mersinin Turizm şehir yapak  gençleri ve profesyonelleri iş başına getirmeli..

Umut olmalı umudumuzu kaybetmemeliyiz ki kazanan Mersin Turizm olsun.

 

Yazarın diğer yazıları
Kategoriler
    Güncel Yazılar