Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF), 30 yıllık geçmişi ve onbinlerce üyeden oluşan sualtı topluluğu ailesi ile 9 farklı spor branşında faaliyet gösteren Türkiye’nin en büyük spor federasyonları arasında yer almaktadır.

Sualtı hokeyi, sualtı ragbisi, paletli yüzme, serbest dalış, cankurtarma, donanımlı dalış, sualtı görüntüleme, zıpkınla balık avı ve su kayağı branşlarında ulusal/uluslararası alanda her yıl 100’den fazla etkinlik ve yarışmalara katılan TSSF, 2018 ve 2019 yılında katıldığı 20 uluslararası yarışmada şampiyonluklar da dahil 49 madalyaya imza attı. Başarılarıyla birçok spor branşında Türkiye’yi bir dünya markası kimliği kazandırdı.

Başkanlığını Doç. Dr. Şahin Özen’in yaptığı TSSF, antrenörleri, sporcuları, eğitmenleri, sporcu aileleri, dalıcıları, hakemleri, cankurtaranları, spor kulüpleri, dalış ve cankurtarma merkezleri ile ülkenin her köşesinde varlığını hissettirmektedir. Yetiştirdiği sorumluluk sahibi ve başarılı genç sporculara yenilerini eklemek için altyapısını sürekli güçlendirmekte, uluslararası şampiyonluklara her yıl ev sahipliği yapmakta, öte yandan deniz ve karadaki doğal güzellikleri korumak ve tanıtmak için bilimsel ve çevreci faaliyetlerde yer almaktadır. 3 tarafı denizlerle çevrili Türkiye’deki dalış merkezleri ile sualtı zenginliğini yerli ve yabancı turistlerle buluşturarak turizmin gelişmesine önemli katkı sağlamaktadır.

2020 yılındaki bazı faaliyetlerini, dünyaya yayılan virüs salgını nedeniyle geçici olarak erteleyen Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu, sualtı topluluğundaki her bir üyesiyle bu zor günlerde toplumsal sorumluluğunun gereklerini yerine getirmektedir. Salgın riskinin atlatılmasıyla birlikte, gücünü kaybetmeden ulusal ve uluslararası yarışmalardaki başarılarına kaldığı yerden devam edecektir.

 

Doç. Dr. Şahin Özen

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Başkanı

Yazarın diğer yazıları
5 Yorum
Yorum Yazın
*Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan Turizminde Son Nokta sorumlu tutulamaz.
Kategoriler
    Güncel Yazılar