Sualtı Dünyasına Hoşgeldiniz;

 

"Deniz, bir kez büyüsünü yönelttiğinde, sizi sonsuza kadar merak ağının içinde tutar!''

                                                                                                         Jacques Cousteau

 

Hayatınızın en büyük maceralarından birine başlamaya ne dersiniz. Scuba dalıcısı olmak; dünyayı sonsuza kadar yaşayacağınız şekilde değiştirecek bir yolculuğun ilk adımıdır ve size son gerçek sınırımızı keşfetme olanağı verir: okyanusu. Uzay dışındaki ağırlıksız ortam, sadece yüksek eğitimli birkaç astronotun sahip olabileceği bir tecrübedir. Bir dalgıç olarak, ağırlıksız bir sualtı dünyasının mucizelerini keşfedecek, inanılmaz deniz yaşamı ile etkileşime girecek ve yüzeyin altına gizlenmiş batıkları ve ekosistemleri keşfedebilisiniz.

Bunun için yapmanız gereken tek şey  bir dalış sertifika programına dahil olmaktır. Scuba eğitiminizi tamamlayarak aldığınız sertika , güvenlik ve kalite noktasında dünya çapında bilinen standartları karşılamalı ve geçerlilği olmalıdır. Bu standartlar belirleyen kuruluşlar, Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO), Rekreasyonel Scuba Eğitim Konseyi (RSTC) ve Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsü (ANSI)’dir.  Sizleri üyesi olmaktan gurur duyduğum dünyada sektörünün liderlerinden birisi olan Scuba School International (SSI) hakkında  bilgilendirmek istiyorum.

SSI Dalış Profesyonelleri, SSI Dalış Merkezleri ve Resortları, ve sizin gibi sualtı sevdalıları SSI ailesini  oluşmaktadır. SSI, kurulduğu 1970 yılından bu güne kadar sektör lideridir ve dalış konusunda kişisel güvenlik ve deneyiminizi geliştirmek için eğitim materyallerini ve tekniklerini sürekli geliştirmektedir. Dünyadaki herhangi bir SSI Dalış Merkezini ziyaret edebilir; konfor ve güveninizi yapılandırmaya ve geliştirmeye odaklanmış yüksek kaliteli bir dalış eğitim deneyimi yaşayacağınızdan emin olabilirsiniz. SSI Dalış Merkeziniz, yüksek güvenlik ve eğitim standartlarına kendini adamış uluslararası SSI Ailesi'nin bir parçasıdır.

Dalıcı sertifikanıza giden yol üç adımdan oluşmaktadır.

1. Dive SSI App uygulamanızı cihazınıza indirdikten Dijital Öğrenme materyallerini tamamlamak. Bu eğitim materyalleri kendi hızınızda öğrenmeye göre planlanmış olup; sonra ;bunları istediğiniz zaman, istediğiniz yerde tamamlayabilirsiniz.

2. Akademik Oturumlar ve Havuz / Sınırlı Su Seanslarını SSI Dalış Profesyoneli ile tamamlamak.

3. Açık Deniz Eğitim dalışlarını SSI eğitmenlerinizle tamamlamak.

Sertifika eğitiminiz süresince sizden beklenilenleri şöyle sıralayabiliriz:

Modern tüplü dalış, çeşitli fiziksel yetenek ve yaş gurubundan olan insanlara sunulan güvenli ve huzurlu bir aktivitedir. Eğitmeniniz açık su eğitiminize başlamadan önce sizden minimum düzeyde fiziksel yetenek ve suya uygunluk becerileri göstermenizi isteyecektir. Bu su adamı değerlendirmesi, açık deniz ortamına hazır olmanızı ve eğitim deneyiminizden güvenle yararlanmanızı sağlayacaktır. Son derece güçlü bir yüzücü olmak zorunda değilsiniz, ancak suyun boyunuz geçen derinliklerinde rahat olmanız gereklidir. Dijital Öğrenme Bu materyaller eğitim deneyiminizin temelidir. Güvenli ve rahat bir dalgıç olmak için gereken teori ve bilgiyi içerir ve bu bilgiyi sertikalı bir dalgıç olma hedefine doğrudan bağlar. My SSI App ile istediğiniz yer ve zamanda dijital öğrenme seansınızı devam ettirebilir ve bitirebilirsiniz.Teorik eğitminizde yer alangözden geçirme soruları, içeriğin ne kadar anlaşıldığını test etmek ve eğitimin daha sonra ihtiyaç duyacağınız önemli bilgilerini vurgulamak için metin boyunca sağlanır ve bu soruları cevaplamanız gerekmektedir.     

Eğitmeniniz ve Dalış Merkeziniz SSI eğitim programları, tüplü dalış ve sualtı ortamı hakkında bilgi edinmenin verimli, eğlenceli ve güvenli bir yoludur. Bunun nedeni, SSI’nın özel ve tutkulu eğitmenleri ve dalış eğitim merkezlerinin yanı sıra, konfor, güvenlik ve dalış deneyiminize öncelik veren SSI eğitim felsefesidir. Bu eğitim felsefesinin bir parçası olarak, SSI, yetenekli dalgıçlar yaratmak için dört ayrı bileşenin olduğuna inanmaktadır.Bu dört bileşen SSI Diver Diamond'ı oluşturur ve her bir SSI Dive Profesyonelinin size olağanüstü bir eğitim deneyimi sunmasını sağlar.

Sürekli gelişip, büyüyen dünyada boş zamanların değerlendirildiği aletli dalışı yaparken herhangi bir sürprizle karşılaşmamak ve dalışı en iyi şekilde tecrübe etmenin iyi yolu yerel dalış merkezinizle dalış yapmaktır. Teknik olarak güvenli bir dünyada yaşıyorsanız, geleneksel ve sanal mağazalardan alışveriş yapıyor olmak belki de alışveriş seçiminizdir. Dalışa geldiğimizde bu tamamen farklı bir hikayedir. Yerel SSI Dalış Merkezi ileri derecede tecrübeli ve sofistike bir şekilde eğitimler, ekipman satışları, servis desteği, seyahat ve fazlasını sunacaktır. Dalış karşılaşabileceğiniz en inanılmaz tecrübedir.Sizin için dalıcı olmanın en güvenli ve konforlu yolu size uygun kişisel Toplam Dalış sistemine sahip olmanızdır. SSI Dalış Merkezini seçmenin bir diğer nedeni, tüm SSI Dalış Profesyonelleri SSI Dalış Merkezi altında kayıtlı olmalıdır ki bu yüksek kalitede dalış eğitimini almanızı sağlar. SSI Dalış Profesyonelleri dünyada en iyi olmayı hedeflerler. 110 dan fazla ülkede 3000 den fazla onaylı SSI Dalış Merkezi ve 30 dan fazla dilde tercüme edilmiş eğitim materyalleri ile SSI dalış eğitiminde lider güçtür.Genel olarak bundan daha fazla bilinen bir program bulabilmeniz zordur. Yerel SSI Dalış Merkeziniz Eşsiz Dalış Deneyiminin aktarılacağı köşe taşıdır. Son ama aynı derecede önemli olan, sizlere harika dalış deneyimleri kazandıracak yeni arkadaşlar ve dalış eşleri ile tanışacaksınız.   

Bir dalgıç olarak, hayatınızın en büyük maceralarından birine katılıyorsunuz: inanılmaz deniz yaşamıyla dolu ağırlıksız bir dünya. Çoğu insanın sadece katılmakla ilgili hayalini kurduğu özel bir sualtı araştırmacısı grubunun parçası olacaksınız. Dalışa devam ederek arkadaşlarınızın saygısını kazanır ve dalış elçisi haline gelirsiniz. SSI’nın gelişmiş uzmanlık eğitim programı menüsü, yalnızca mevcut becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda sizi her tür dalış için eğitmek ve sizi yüzeyin üstünde ve altında başkalarıyla ilgilenmeniz üzerine tasarlanmıştır.  İlgi alanınız dalgıçlara liderlik/kılavuzluk etmek, eğitmenlere yardım etmek veya dalıştan kariyer yapmak ise, ilk adım Divemaster sertifika programı olacaktır. İlgi alanınız eğlence amaçlı scuba'nın ötesine geçiyorsa, SSI Extended Range veya Freediving gibi çeşitli profesyonel eğitim seçeneklerimiz mevcut. Dünya yüzeyinin % 70'i suyla kaplıdır ve bu sizin “işiniz” olabilir! İnsanlara ilk dalış zevkini vermeye hazır olan yeni nesil yüksek nitelikli SSI profesyonelleri için dünya genelinde binlerce iş fırsatı bulunmaktadır. Tutkunuzu bir kariyere dönüştürmek için beklemeyi bırakın ve hayalinizi yaşamaya başlayın!

 Mavide buluşmak dileğiyle...

 

Adem GÜRSOY

www.divessi.com

www.serenaddalismerkezi.com

Yazarın diğer yazıları
Kategoriler
    Güncel Yazılar