Oysa belki de uzun yıllardır ilk defa

Turizm sektörü bu kadar bilinçli ve arzulu başlayacaktı sezona

Neredeyse son beş yıldır tüm ürün çeşitliliğiyle birlikte dibi görmüşken

Nefes almak, içten bile değildi.

 

Ne yazık ki, bu sefer de Korona çıktı…

Sadece ülkemizi değil, tüm dünyayı etkileyen bu salgın

Akla hayale gelmeyecek bir serüven yaşamamıza neden oluyor.

 

Aklı, fikri olan insanların hep uzak durduğu siyasetin

Yaşamımızla ilgili kararları alma noktasında

Tek söz sahibi olduğunu görmemiz açısından

Enteresan bir tecrübeyi de salgınla birlikte yaşıyor olmayı

Önemli buluyorum.

 

Mesleki birikim, tecrübe ve akıl gerektiren işler açısından

İnsan kaynağını rasyonel kullanmayı özel sektörün pek es geçtiğini söyleyemeyiz.

Ancak, siyasilerin aynı refleksi kamuda göstermediğini de yakından biliyoruz.

 

Hal böyle olunca, özel sektör-kamu yönetişim problemleri, turizm sektörünün gelişimindeki en büyük engel diyebiliriz. Fakat son bir yıldır devletin ve özel sektörün ortak bakış açısıyla umut veren gelişmeler yaşandı.

Önce, Kültür ve Turizm Bakanlığına sektörün içinden gelen ve yenilikçi politikalar uygulama konusunda son derece deneyimli ve başarılı olan Mehmet Nuri Ersoy’un getirilmesiyle, sektörün moral bulduğunu söylemek yanlış olmaz.

Bakan Ersoy yönetiminde bakanlığın, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansını hayata geçirmesi, bununla birlikte 16 ana strateji ve 172 eylem planını içeren; 2023 Türkiye Turizm Stratejik Planının ortaya koymasıyla bir anda ülkemizin stratejik sektörü turizm oldu.

Kamunun turizm konusunda bu kadar istekli oluşu yanında, yerel yönetimlerin ve özel sektörün öncü kuruluşlarının da harekete geçtiğini görmek, 2020 ve sonrası için umut vericiydi.

Ekrem İmamoğlu, seçilmesinden hemen sonra hiç beklemeden İstanbul Büyükşehir Belediyesi himayesinde İstanbul Turizm Platformunu kurdu ve Turizm Çalıştayını gerçekleştirerek, daha bir dizi turizm gelişim organizasyonun alt yapısını oluşturdu.

Bu yapılanmanın koordinatörlüğüne de, sektörün kamu kısmının en tecrübeli ve güvenilir isimlerinden Cumhur Güven Taşbaşı’nı getirerek, turizmde başka bir ivmelenmenin önünü açmış oldu. 

Tüm bu gelişmelerin yaşandığı dönemde eş zamanlı bir olayda, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği ve TÜSİAD ın, birkaç yıllık hazırlığın sonucunda yayınladığı; Turizmde Dönüşüm Senaryoları Raporu oldu. Bu rapor, 2018-2033 yıllarını içine alan şahane bir sektörel projeksiyon…

Detaylarına daha sonra gireceğim, birbirini tetikleyecek ve ülke turizminin hak ettiği şekilde bir gelişim göstermesine yol açacak tüm bu çalışmalar arasına bir şey daha ilave etmek istiyorum.

CHP’nin geçtiğimiz yılsonunda yaptığı, Yerel Yönetimler Turizm Zirvesi… Bu zirvenin başlıca önemi, turizmde marka kentlerimizin birçoğunun CHP’li belediyeler olması geliyor.

Salgına gelince, öyle ya da böyle geçecek. Sektörün önde gelen ve bu çalışmaların yapıcılarına düşen, salgının turizme etkisinin bir simülasyonunu yapmak, olacakları ve sonuçlarını değerlendirmek olmalıdır.

 

Şimdi duramayız…

Salgın bittiğinde, kaldığımız yerden devam etmeyi ya da nerden başlayacağımızı bir şekilde ön görmeye çalışmalıyız.

 

Değerli sektör temsilcileri ve okurlar, yazımın sonuna gelmişken bugün için ilk yazımı yazdığım Turizm’de Son Nokta, sektörel haberlerin ve gelişmelerin size en iyi şekilde sunulmasına büyük katkı sağlayacaktır.

 

Bu portalın imtiyaz sahibi ve genel yayın yönetmeni olan ve hepinizin çok yakından tanıdığı, sevgili dostum Derya Duysak’la, bu projenin bir parçası olduğum için çok mutluyum…

Genelde Eyvallah diye bitiririm,

Ama bu sefer en iyi dileklerimle başarılar diliyorum Derya’cım…

 

Serdar GÜNGOĞ

Yazarın diğer yazıları
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yorum Yazın
*Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan Turizminde Son Nokta sorumlu tutulamaz.
Kategoriler
    Güncel Yazılar