Euronews'te yer alan habere göre, teklifin yasalaşması halinde fiyat artışı önümüzdeki birkaç ay içinde gerçekleşecek.

Schengen vizesi, AB ve Schengen bölgesinin 90 günlük vizesiz seyahat kuralından yararlanamayan AB üyesi olmayan ülkelerin vatandaşları için gerekli. Avrupa Komisyonu 2 Şubat'ta Schengen vizesi ücret artışına ilişkin bir taslak sundu. Euronews'te yer alan habere göre, teklifin yasalaşması halinde fiyat artışı önümüzdeki birkaç ay içinde gerçekleşecek.

Avrupa Komisyonu 2024 yılında Schengen vizesi temel ücretinin arttırılması için bir teklif sundu. Teklif yeşil ışık alırsa, ücret yetişkinler için yüzde 12 artışla 80 Euro'dan 90 Euro'ya, çocuklar için ise, 40 Euro'dan 45 Euro'ya yükselecek.

AB ayrıca, üye ülkelerden sınır dışı edilen kişilerin "Yeniden girişini kabul etme konusunda yetersiz işbirliği" gösteren ülkeler için ücreti daha da arttırmayı planlıyor. Schengen vizesi, AB ve Schengen bölgesinin 90 günlük vize muafiyeti kuralından yararlanamayan AB üyesi olmayan ülkelerin vatandaşları için gerekiyor. Teklifin yasalaşması halinde fiyat artışı önümüzdeki birkaç ay içinde gerçekleşecek.

Schengen vizesi 2024 yılında ne kadar olacak?

Avrupa Komisyonu, aralık ayında üye devletlerden uzmanların "Ezici bir çoğunlukla" revizyonu desteklediği bir toplantının ardından 2 Şubat'ta Schengen vizesi ücret artışına ilişkin bir taslak sundu.

Girişim 1 Mart'a kadar geri bildirime açık olacak. Bu süre zarfında AB vatandaşları konuyla ilgili görüşlerini ifade edebilir ve öneriyi destekleyip desteklemediklerini bildirebilirler. Bunun ardından AB, Avrupa Birliği Resmi Gazetesinde yayınlanmasından 20 gün sonra yürürlüğe girecek olan değişiklikleri uygulayabilir.

Schengen vize ücreti her üç yılda bir gözden geçiriliyor. Komisyon, önerilen fiyat artışının AB'de artan enflasyon oranından kaynaklandığını vurguladı. Bu değişiklik gerçekleşirse vize ücretleri yetişkinler için 80 Euro'dan 90 Euro'ya, çocuklar için ise, 40 Euro'dan 45 Euro'ya yükselecek.

Komisyon bunun 40 Euro'dan 45 Euro'ya yükseltilmesini öneriyor 

Vatandaşların geri kabulü konusunda işbirliği göstermeyen ülkeler için maliyet 120 Euro'dan 135 Euro'ya ve 160 Euro'dan 180 Euro'ya yükselecek. Buna ilaveten Komisyon, Schengen vizesi işlemleri için hizmet veren harici sağlayıcıların ücretlerini revizyona paralel olarak arttırmalarına izin verilmesini teklif etti.

Üye devletler adına Schengen vizesi başvurularını toplayan vize acenteleri gibi harici sağlayıcıların talep edebileceği azami miktar genellikle standart ücretin yarısı düzeyinde oluyor. Buna karşılık Schengen vizesi uzatma ücreti 30 Euro olarak sabit kalacak.

AB sadece dijital Schengen vizesi getirecek

AB ayrıca 2022 yılında tartışılan dijital Schengen vizesini uygulamaya sokmayı planladığını açıkladı. Yolcular ziyaret etmeyi planladıkları ülkeden bağımsız olarak online başvuru yapabilecek ve dijital versiyon, pasaportlardaki mevcut etiket sisteminin yerini alacak. Avrupa Komisyonu, dijital platformu 2028 yılına kadar uygulamaya koymayı umduğunu söylüyor.

 

Kategoriler
    Güncel Yazılar