“Ziyaretçi sayısı 2023’te 56,7 milyona yükseldi”

2023 yılı turizm verilerini değerlendiren Bakan Ersoy, “2023’te 56,7 milyon ziyaretçi, 99 dolar kişi başı gecelik gelir ve 54,3 milyar dolar toplam gelir ile 2023 turizmde rekor yıl oldu diyebiliriz.” dedi. Ersoy, 2024 hedefini ise 60 milyar dolar olarak açıkladı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, “2023 Yılı Turizm Verileri Değerlendirme Toplantısı”nda geçen yılın verilerini, Bakanlık çalışmalarını değerlendirdi ve turizmde gelecek hedeflerini anlattı. Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Tiyatro Salonu fuaye alanında gerçekleşen toplantıda konuşan Bakan Ersoy, 2022’nin küresel koronavirüs salgınından çıkış yapılan çok önemli bir yıl olduğunu belirterek, “Türkiye pandemi sürecini çok iyi yönettiği için 2022’de turizm sektörü olarak da çok ciddi sıçramalar yakaladığımız, çok başarılı geçirdiğimiz bir sezon oldu. Hatta sektörel bazda baktığımızda dünyada pandemi öncesi rakamları ilk yakalayan ülkeler arasında Türkiye gelmişti.” dedi.

Türkiye’nin bu öngörüyle 2023’e hızlı bir giriş yaptığını ve ocak ayında ciddi sıçramalar kaydedildiğini aktaran Bakan Ersoy, Kahramanmaraş merkezli depremler, seçim süreci ve Orta Doğu’da yaşananlar nedeniyle bu yüksek hızda bir gevşeme olduğunu, buna rağmen 2023 yine rekorlara imza atılan bir yıl olarak gerçekleştiğini ifade etti.

“Ziyaretçi sayısı 2023’te 56,7 milyona yükseldi”

 

 

Bakan Ersoy, 2022’de 51,4 milyon olan ziyaretçi sayısının yüzde 10 artışla 2023’te 56,7 milyona yükseldiğine işaret ederek, “Ziyaretçi sayılarını ülke bazında incelediğimizde ilk üç ülke arasında birinciliği Rusya Federasyonu 6,3 milyon ziyaretçiyle, ikinciliği çok yakın bir rakamla 6,2 milyonla Almanya’dan ziyaretçiler, üçüncülüğü de 3,8 milyonluk rakamla İngiltere yani Birleşik Krallık’tan gelen ziyaretçiler elde etti.” değerlendirmesinde bulundu.

Turistlerin 2022’de 10,3 gece olan ortalama kalış süresinin 2023’te yüzde 5 azalarak 9,8’e gerilediğini ve bunun olumlu bir gelişme olduğunu aktaran Bakan Ersoy, şunları kaydetti: “Seyahat isteğinden vazgeçmiyor turist ama ortalama kalış süresinde azaltmalara gidebiliyor. Yani ne yapıyor? 14 gece kalacaksa 12 gece, 12 gece kalacaksa 10 gece gibi ortalama kalış sayısını azaltıyor ama seyahat isteğinden vazgeçmiyor. Yine Türkiye’ye has bir özellik var, yurt dışı yerleşik Türk vatandaşları yabancı turistteki büyüme hızının altında kaldığı için pasta payı azalıyor. Pasta payı azaldığı zaman da ortalama kalış süresi aşağı iniyor. Yurt dışı yerleşik Türkler 20 gün ve üzeri ortalama konaklama gerçekleştiriyor. Yabancılar da 8,5 ile 9,5 gün arasında ortalama kalış sürelerinde gerçekleştirmeler yaptıkları için yabancı turistin payı arttıkça ortalama kalış süresinde hafif bir gevşeme oluyor.”

Turizmde ürün ve destinasyon çeşitliliğe gidildiğine değinen Bakan Ersoy, “Hafta sonu şehir kaçamakları, uluslararası etkinlikler, sportif turnuvalar, festivaller gibi kısa süreli konaklamaları içeren ürünleri de piyasaya sürdüğümüz için ve bunların da olumlu sonuçlarıyla turist akışında artış sağladığımız için ortalama kalış süresine etkilerini görüyoruz. Bir de sezonun 12 aya yayılmasının da etkisi var. Deniz, kum, güneşin yanına kış ürünlerini ön plana çıkarttığınız zaman insanlar kışın yaza göre çok daha kısa süreli konaklamalar gerçekleştirdikleri için yani aslında bizim ürün çeşitliği konusunda attığımız olumlu adımların sonuçlarını aldığımız için konaklamalarda bir gevşeme olabilir.” diye konuştu.

Bakan Ersoy, kişi başı gecelik harcamaların 2017 ile 2023 arasında yüzde 53 artışla 65 dolardan 99 dolara yükseldiğini, kişi başı harcamanın ise yüzde 36 artışla 700 dolardan 952 dolara çıktığını, kişi başı gelir değil de kişi başı gecelik gelire endekslenmenin önemini vurguladı.

Türkiye’nin 2018’de turizmde bir strateji değişikliğine giderek nicelik kadar niteliğin de ön plana alındığını hatta öncelikli olduğunu ifade eden Bakan Ersoy, “Kişi başı gecelik harcaması artan, konaklama dışı harcaması fazla olan turistlere daha fazla konsantre olacağız. Bu politikanın, bu stratejinin olumlu sonuçlarının da rakamlara yansıdığını görüyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

“Yeni bir rekorla 60 milyar dolar gelir hedefliyoruz”

Bakan Ersoy, turizm gelirlerinin 2023’te artarak 54,3 milyar dolara yükseldiği bilgisini vererek, “Yani 56,7 milyon ziyaretçi, 99 dolar kişi başı gecelik gelir ve 54,3 milyar dolar toplam gelir ile 2023 turizmde rekor yıl oldu diyebiliriz.” dedi.

Turizmde 2024 hedeflerine de değinen Ersoy, “2022’de pandemi öncesi rakamlarla 51,4 milyona gelmişti, bu yıl 56,7 milyonla ziyaretçi rekoru kırıldı, önümüzdeki sene 60 milyon ziyaretçi hedefliyoruz. Yine bizim için öncelikli olan kişi başı gecelik harcamalarda 2022’de 89 dolar, geçen yıl 99 dolar gibi bir rekor elde etmiştik, burada da stratejimize uygun olarak gelirleri artıran politikamıza uygun olarak 106 dolarlık kişi başı gecelik gelir bekliyoruz. Ortalama kalış süreleri pandeminin de etkisiyle 10,3’tü, 2023’te 9,8 pandemi öncesi rakamlara döndük. Yurt dışı yerleşikliklerin pasta payının azalması ve ürün çeşitliliğiyle sezonun 12 aya yayılmasının da etkisiyle bir parça daha aşağı geleceğini öngörüyoruz, 9,7 ortalama gecelemeyle 2024 yılını tamamlamayı hedefliyoruz. Gelir olarak baktığımızda ise 46,5 milyar dolarlık 2022 rekorunu bu sene 54,3 milyar dolarla tazeledik. Önümüzdeki sene yeni bir rekorla 60 milyar dolar gelir hedefliyoruz.” diye konuştu.

Kuzey Amerika’da ABD ve Kanada, İskandinav ülkelerinden İsveç, Norveç, Danimarka ve Finlandiya, Asya-Okyanusta ise Çin, Hindistan ve Avustralya pazarlarında 2024’te büyüme hedeflediklerine işaret eden Ersoy, sürdürülebilirlik turizm programı kapsamında 15 bin 178 konaklama tesisinin sertifika aldığını ve 3 aşamalı bir programla çalışmaların sürdüğünü sözlerine ekledi.

 

Kategoriler
    Güncel Yazılar