İzmir merkezle arasındaki bağ, demir ağlarla güçlendi 

İzmir’in yükselen incisi Narlıdere yıllardır beklediği metroya kavuşuyor. Sayılı zaman zarfı içinde seferlerin başlayacağı beklenirken metro ağı ile birlikte ilçeye yerleşen vatandaşların sayısında artış bekleniyor. Emekli Askeri Hâkim ve Avukat Ergin Demir, “İlçemiz, nüfus yoğunluğu yükselme potansiyeli olan bir ilçe ve altyapı hizmetleri bu yoğunluğa uygun olarak iyileştirilmelidir” dedi. 


İzmir Narlıdere, uzun yıllardır beklenen metro hattına şubat ayında kavuşuyor. Bornova Evka-3 ile Narlıdere’yi birbirine bağlayacak metro hattı ile saatler süren yolculuklar dakikalar içinde tamamlanacak. Son açıklamalara göre 7 Şubat’ta açılacak metro hattında Evka-3'ten başlayarak Fahrettin Altay'da sona eren mevcut hattın devamı olacak hat üzerinde sırasıyla; Balçova, Çağdaş, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Narlıdere, Şehitlik ve Kaymakamlık istasyonları yer alacak. Açıldığında günlük yolcu sayısının ortalama 170 bin olacağı tahmin ediliyor. 

İzmir merkezle arasındaki bağ, demir ağlarla güçlendi 

Narlıdere’de yaşayan Emekli Askeri Hâkim ve Avukat Ergin Demir, sürecin sonuna geldikleri için ilçede yaşanan memnuniyetten dolayı çok mutlu olduklarını İzmir’in merkezi ile aralarındaki bağın demir ağlarla güçlendiği için artık huzur dolu ilçenin daha rahat edeceğini açıkladı.  
40 yıldan fazladır Narlıdere’nin gelişimine şahit olduğunu şu an İzmir’in parlayan bir yıldızı gibi görüldüğünü kaydeden Demir, “Huzuru nedeniyle en fazla göç alan ilçemiz özellikle emekli vatandaşlar için başlıca tercih edilen yerlerden biri konumunda. Metro ile birlikte daha da tercih edilen bir ilke konumuna gelecektir” ifadelerini kullandı.  

Nüfus artıyor, altyapı gelişmeli 

Gelişim içinde olan Narlıdere’nin daha fazla altyapıya ihtiyacı olacağını belirten Demir, “İlçemiz, nüfus yoğunluğu yükselme potansiyeli olan bir ilçe ve altyapı hizmetleri bu yoğunluğa uygun olarak iyileştirilmelidir. Dolayısıyla ilçede kanalizasyon, su, elektrik, doğalgaz, internet gibi altyapı hizmetlerinin kalitesi ve erişilebilirliği artırılması gerekiyor. Ayrıca, yağmur suyu drenaj sistemi, yollar, kaldırımlar, parklar, aydınlatma gibi altyapı unsurları da bakım ve onarımdan geçirilmeli. Öte yandan, orta yaş ve ileri yaşlı nüfusun yoğun olduğu bir ilçe olması sebebiyle sağlık hizmetlerine daha fazla ihtiyaç duyuluyor. Narlıdere’de yeni sağlık merkezleri, aile hekimlikleri, eczaneler, veteriner klinikleri kurulmalı veya mevcut olanlar geliştirilmeli ve donatılması gerekiyor. Vatandaşlarımıza ücretsiz sağlık taramaları, aşılamalar, ilaçlar, ambulans hizmetleri sunulmalıdır. Sağlık personeli sayısı ve niteliği artırılmalıdır” dedi. 

İhtiyaç analizi yapılması yararlı olacaktır 

Narlıdere’nin büyük potansiyeline inandığı için ilçe belediye başkanlığına aday adaylığını açıkladığını kaydeden Ergin Demir, “Narlıdere’nin gelişimi önemli, ancak bilinenlerin dışında da başka ihtiyaçlar olabilir. İlçemizin ihtiyaçlarını belirlemek için ilçe sakinlerinin, sivil toplum kuruluşlarının, akademisyenlerin, uzmanların ve diğer paydaşların katılımıyla bir ihtiyaç analizi yapılması yararlı olacağını düşünüyorum. Bu şekilde, ilçenin göze çarpmayan gerçek sorunları ve öncelikleri ortaya çıkarılabilir ve buna göre çözüm önerileri geliştirilebilir” ifadelerini kullandı. 

 

Kategoriler
    Güncel Yazılar