Slow Food Türkiye Network; ülkemizde tarladan çatala gıda politikalarının korunması çalışmalarını sürdürmesinin yanı sıra Slow Food Aşçı Dayanışmasını da geçtiğimiz yıl kurdu.

Dünyada yaşayan her canlının birbirine bağlı olduğu ve herkesin yaşadığı alanı koruması gerekliliğini savunan Slow Food Hareketi, iyi, temiz ve adil gıda için çalışmalarına devam ediyor. Slow Food Türkiye Network; ülkemizde tarladan çatala gıda politikalarının korunması çalışmalarını sürdürmesinin yanı sıra Slow Food Aşçı Dayanışmasını da geçtiğimiz yıl kurdu.

“Slow Food Aşçı Dayanışması” 1. yıl buluşmasında; aşçı dayanışması şefleri ve Nuh’un Ambarı ürünlerinin üreticileri Beykoz Yalı 77’de gastronomi sektöründen davetliler ile bir araya geldiler. Slow Food Aşçı Dayanışması şefleri, Slow Food İtalya temsilcileri, Slow Food Türkiye birlik liderleri ve üreticilerin yer aldığı buluşmaya ilgi büyük oldu.

İkramları hazırlayan ve Anadolu’nun kaybolan lezzetlerinin önemine vurgu yapan şefler  ise: Aylin Yazıcıoğlu, Cem Aydoğdu, Ceyda Baza, Claudio Chinali, Deniz Yoldaç, Hilal Hatip Sırmalı, Melih Demirel, Murat İlke Özipek, Saim Eser, Uğur Koyuncu, Yalçın İnam ve Zeynep Kılıç oldu.

Slow Food Aşçı Dayanışması şefleri Nuh’un Ambarı listesinden 33 farklı ürün kullanarak ikramları hazırladı. Bu ürünler: “Adana topağı zeytin, Altınözü biberi, Ardahan çiçek balı, Bergama tulumu, Bodrum gemici peksimeti, Boyoz, Cemele biberi, Delice tuzu, Dermason fasulye, Erkence zeytinyağı, Fethiye kaya inciri, Finike hicaz narı, Furma zeytin, Gambilya, Hardaliye, Kefal havyarı, İsot biberi, Karayaka koyunu, Kastamonu pastırma, Kavılca unu, Kılıçlar soğanı, Kokulu limon, Kopanisti, Kuru kaymak, Pileki ekmeği, Sarı ulak zeytini, Siyez bulguru, Siyez Unu, Şalgam suyu, Tavşan Yüreği zeytinyağı, Topaç sarımsağı, Yanık yoğurt ve Yedikule marulu”.

Şeflerin aynı zamanda üreticiler ile birlikte ürünleri tanıttığı kısa konuşmaların ardından misafirlerin üreticilerle temas kurduğu yuvarlak masa oturumlar ile dolu dolu bir etkinlik gerçekleşti.

Etkinlik boyunca ayrıca Nuh’un Ambarı listesinde yer alan peynirlerin ve üzümlerden yapılan şarapların tadımı da gerçekleşti.

Slow Food Aşçı Dayanışması koordinatörü Yasmina Lokmanoğlu; ”Slow Food Aşçı Dayanışmamızın temel amacı iyi, temiz ve adil çalışan üreticileri ve böyle üretilmiş yerel ürünleri savunup koruyarak, güvenilir gelecek inşasına katkıda bulunmak. Bu amacı ilke edinen aşçılarımız doğayı, çevreyi koruyor, Nuh’un Ambarı ürünlerini kullanmaya öncelik veriyor, böylece bir süredir kullanıldıkça içi boşaltılan ‘Sürdürülebilirlik’ kavramını mutfaklarında gerçekleştiriyorlar. Slow Food Aşçı Dayanışması Türkiye, önümüzdeki dönemde Anadolu’yu şeflerle tanıma, daha çok aşçıya ulaşıp Slow Food’un önemini anlatma ve Nuh’un Ambarı ürünlerinin haritasını çıkarma gibi projelerini hayata geçirneye devam edecek.” dedi.

Slow Food Aşçı Dayanışması 1. yıl buluşmasına Gastronometro, Bonna, Ingredy, Le Cordon Bleu ve Yalı 77 katkıda bulundular.

Slow Food Türkiye Network ve Nuh’un Ambarı ürünleri hakkında:

Türkiye’de 38 adet Slow Food birliği bulunmaktadır. Bu birlikler bulundukları bölgede yok olmaya yüz tutan ürünleri tespit etmeyi ve üreticisini desteklemeyi misyon edinmiştir. Ayrıca bu birlikler iyi, temiz ve adil gıda üreten üreticileri Adana, Foça, Kastamonu, Menteşe, Tarsus ve Şile’de düzenlenen yeryüzü pazarında tüketiciyle buluşturmaktadır. Türkiye’de 107 adet Nuh’un Ambarı ürünü bulunmaktadır.

https://www.fondazioneslowfood.com/en/nazioni-arca/turkey-en/

Kategoriler
    Güncel Yazılar