Yenilikçi uygulamaları ile havayolu ve seyahat sektörünün öncü teknoloji sağlayıcılarından olan Hitit, bu yıl da Sales Network’ten ödülle döndü.

Yenilikçi uygulamaları ile havayolu ve seyahat sektörünün öncü teknoloji sağlayıcılarından olan Hitit, bu yıl da Sales Network’ten ödülle döndü. Hitit, satış alanında üstün performans getiren proje, uygulama ve yaklaşımları ödüllendirmek için Sales Network Platformu tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen Best of Sales Awards (BoSA) yarışmasında “Satışın dijitalleşmesine katkı sağlayan teknoloji iş ortağı” kategorisinde gümüş ödülün sahibi oldu.

4 Mayıs 2023’te Uniq İstanbul'da gerçekleşen törende Hitit’in ödülünü alan Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Nevra Onursal Karaağaç öncülüğünde Hitit satış departmanı aldı.Pandemi öncesi etkisini göstermeye başlayan ve pandemi ile birlikte ivmelenen endüstri trendleri nedeniyle havayolu şirketlerinin de giderek "dijital perakendeciler" haline gelmeye başladığı, havayollarının, faaliyet alanı ne olursa olsun artık günümüz yolcularının çok hızlı değişen alışveriş alışkanlıklarına aynı hızda cevap vermesinin zorunlu hale geldiğine işaret eden Karaağaç, şöyle devam etti:

“Bu durum havayolu şirketlerinin de ürün ve hizmetlerini hem kendi kanallarından hem de sosyal medya gibi alternatif kanallardan güncel ve zengin bir içerikle sunmasını gerektiriyor. Geleneksel havayolu satış sistemleri, bu karmaşık yapıya uyum sağlamakta zorlanırken, bulut tabanlı rezervasyon ve yolcu hizmetleri çözümümüz, havayolu şirketlerinin ihtiyacını karşılayarak ticari fırsatların değerlendirilmesini mümkün kıldı. Partnerlerimizin kısa sürelerde dijitalleşme ajandalarını hayata geçirmelerini sağlayarak, aynı zamanda doğrudan satış kanallarına odaklanan düşük maliyetli stratejilerle Partnelerimizin yüksek satış rakamlarına ulaşmalarını sağlıyoruz.”

Cironun yüzde 34’ü Ar-Ge ve yenilikçi teknolojilere ayrıldı

2022 yılındaki halka arzdan elde edilen gelirin yenilikçi teknolojiler için değerlendirdiklerini kaydeden Karaağaç, “Geçtiğimiz yıl 6,4 milyon dolarlık Ar-Ge  ve 3,8 milyon dolarlık lisans yatırımı yaparak, yapay zeka uygulamaları, bulut teknolojileri ve yeni iş kollarını kapsayan geliştirme yatırımlarına hız verdik. Bu da şirketin uluslararası pazarlardaki genişlemesini hızlandırdı ve geçtiğimiz yıl girdiğimiz ihalelerin yüzde 50’sini kazanarak, sektör için çok yüksek bir oranda ihale kazanımı sağladık. 2022 yılı içerisinde 16 tanesi yeni Hitit Partneri ve ikisi teknoloji danışmanlığı / yazılım projesi olmak üzere 18 yeni anlaşma imzaladık. Hitit, Türkiye’nin önde gelen teknoloji ihracatçılarından. 47 ülkeye teknoloji ihraç ediyoruz ve gelirlerimizin yüzde 85’ini ihracattan kazanıyoruz. Yenilikçi teknolojilere yaptığımız yatırımların meyvelerini önümüzdeki yıllarda çok daha iyi alacağız” şeklinde konuştu.

 

Hitit Hakkında

Hitit, Türk Hava Yolları’nda yönetici olarak çalışan Nur Gökman ve Dilek Ovacık tarafından 1994’te kuruldu. Şirketin kuruluş amacı ve havacılığın içinden gelen kurucuların öncelikli hedefi, tamamen yerli sermaye ile çalışıp dışarıya bağımlılıktan kurtulmak ve Türkiye’yi teknoloji ihraç eden bir ülke haline getirmekti. Bu felsefe ile yola çıkan Hitit, başta havayolu şirketleri olmak üzere, havayolu ve seyahat sektörlerinde faaliyet gösteren şirketlere yeni nesil havayolu ve seyahat yazılım çözümleri üretiyor. Sektördeki şirketlerin rezervasyon, biletleme, check-in, yolcu kalkış kontrolü, ekip planlama, sadakat yönetimi, gelir muhasebesi, gider muhasebesi, tarife planlama, operasyon kontrolü, ekip planlama, tur operatörü/charter yönetimi, geniş kapsamlı performans ölçümü ve kargo ihtiyaçlarına Crane markalı yazılım çözümleri ile tek noktadan hizmet sunan Hitit, aynı zamanda hosting ve danışmanlık hizmeti de veriyor.  %100 Türkiye’de üretilen havacılık çözümleriyle her yıl milyonlarca insanın seyahat etmesini sağlayan Hitit; Doğu Avrupa’nın En İyi Havacılık Yazılım firması, Avrupa’nın Öncü Yolcu Hizmet Sistem Sağlayıcısı, En İyi Havayolu Raporlama Sistemi, Yılın En Niş Teknoloji Firması, turizm alanında “Türkiye’nin En İyi Sektörel Yazılım Firması”, “Yılın Havacılık Yazılım Kuruluşu” ve “Yılın Havacılık Teknoloji Kuruluşu” gibi birçok ödülün de sahibi. Hitit, 3 Mart 2022 itibarıyla HTTBT koduyla Borsa İstanbul'da işlem görmektedir.

Kategoriler
    Güncel Yazılar