Alaçatı da bir Alacaat Hikayesi…

Bu hafta çok sevdiğim bir dostum Güler Korkmaz Başaran’ın daveti üzerine bu sezon genel  müdürlüğünü yaptığı Alaçatı ‘da ki Alacaat Butik Otel’e misafir oldum.Yıllardır turizme gönül vermiş, başarılı, çalışkan, güler yüzlü ve oldukça girişken  bir insan.  

"Bu sezon Alaçatı da  olmak güzel, kaliteli misafirlerimizi ağırlıyoruz. Kendilerini evlerinde gibi hissediyorlar. Otelimiz yeni açılmasına rağmen ilgi oldukça fazla, en büyük reklamımız misafirlerimiz. 

Mutlu ayrılmaları için tüm ekibimizle eliizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Müşteri memnuniyeti bizim  öncelikli hedefimiz" diyor.

Otelin sahibi Mustafa Eken. Turizme gönül vermiş işini hakkıyla yapan bir işletmeci. Eğitimli, güler yüzlü, çalışkan ekip olmazsa olmazı. Son derece titiz.

2016 yılında sezon sonu olmasına rağmen, “bizim için bir deneme süresi olarak düşünüp Alacaat Butik Otelimizi açtık ve 2 yıldır  kaliteli misafirlerimizle hizmetimize devam ediyoruz” diyor.

27 yıl İstanbul’da Avrupa ülkelerine konfeksiyon imalatı ve ihracatı yapan Mustafa bey, “2013 yılında yurt dışı ile rekabet edemediğimizden dolayı 1 yıl boşluk yaşadık. Bu nedenle Alaçatı’ya gelerek bu yatırımı yaptık” diyor.

Mustafa bey’in turizmle alakası aslında  daha öncelere dayanıyor. 2004 ve 2005 yıllarında yapımı tamamlanan Bodrum Ortakent Yahşi de yer alan 180 odalı, 450 yataklı ve 4 yıldızlı Light House Otel’i 2006 – 2011 yılları arasında çalıştırdıktan sonra Dünya’nın en büyük acentesi olan TUI’ye kiraya vermişler. 

 

İstanbul’da ki işlerini noktaladıktan sonra, o yoğun ve stresli yaşamdan uzaklaşmak adına Alaçatı’ya gelip yeni yatırımı olan Alacaat Butik Otel’i açan Mustafa bey  “verdiğim en güzel karar oldu” diyor. 

Tesis de 12 oda var. Oda kahvaltı hizmet veriyor.

Her odası farklı dekore edilmiş. Geniş bir bahçe içerisinde havuzu var.  Sabah kahvaltılarınızı havuz kenarında yeşil mavi de yapabiliyorsunuz. Sessizlik ve huzur içersinde.

Doğrusu kahvaltı deyip geçmeyin. Mustafa bey gerçekten her konu da  çok titiz ve ilgili. İşini çok seviyor.  Öyle ki kahvaltı da ki ürünler, bal Bitlis’ten, kaşar peyniri Kars’dan, zeytinler Bodrum’dan, Zeytin yağı Milas’tan,  Ezine peyniri Çanakkale’den ve diğer sebzeler Ovacık’tan. Misafirler  en doğru yiyecekleri en doğal şekilde tüketmiş oluyorlar. Reçeller kendi üretimleri.

Misafirler kahvaltıdan sonra beach clublara gidiyorlar. Akşamı da dışarı da geçiriyorlar. Gün içerisinde otel de kalan misafirler snack menüsünden yararlanabiliyorlar. Tesis de alkollü, alkolsüz bütün içecekler mevcut.

Otel personeli misafir memnuniyeti için elinden geleni yapıyor. “Para kazanmak tabi ki önemli ama önceliğimiz güler yüzlü ekibimizle onların hoşça vakit geçirmesi, hijyen, çabukluk ve memnuniyeti” diyor Mustafa bey.

Otel yeni olmasına rağmen etkinlikler oldukça fazla. Özellikle bekarlığa veda partisi için talepler çok. Dört kez gerçekleştirilmiş. Ayrıca otel düğün konaklamaları için de kullanılmış. Before sunset de gerçekleştirilen bir düğünden sonra, damat davul zurna eşliğinde gelin almaya gelmiş.  

Otelin misafir potansiyeli sadece iç turizm değil. Özellikle Almanya, İsviçre, İtalya, Hollanda da yaşayan Türkler ile Birleşik Arap Emirlikleri ve Dubai’den  gelen misafirlerini de ağırlıyor.  Mustafa bey  ayrıca lions üyesi. Oldukça aktif ve çok güzel bir çevreye sahip. 7 acente ile çalışıyorlar.  

Otel odaları oldukça geniş, çift kişilik yatakların yanın da ekstra 3 ve 4 yatak da kullanabiliyor.  

Kaliteli misafirlerine hijyen  hizmetini en iyi şekilde verebilmek için çamaşırları kendi bünyelerinde yıkıyorlar dışarıya göndermiyorlar. Misafirlerine ayrıca yıkama ve ütü hizmetini de veriyorlar.

Mustafa bey son yıllarda yaşanan ekonomik krizin  Alaçatı’yı etkilemediğini söylüyor. “Türk misafirlere hizmet verdiği için, 25 yıldır Bodrum da yaşayan biri olarak söyleyebilirim ki 4-5 yıldır Bodrum’un o en popüler bir kesimi artık Alaçatı’ya gelmeye başladı. Bundan sonra bir yatırım yapmayı düşürsem bu yine Alaçatı olacaktır. Yeni hedefim residance” dedi.

   

Otel'de herşeyi çok özenle seçilmiş ve hazırlanmış.  Mustafa bey aksesuarlara ilgisi çok ayrı. Tüm ürünler yurt dışından getirilmiş.

Misafirler otele adım attığı andan ayrıldığı zamana kadar tek  tek ilgileniyorlar. Gelen misafirler oldukça mutlu ayrılıyorlar otel'den.

Alaçatı da her zaman  kaliteli bir yaşam var. İnsanlar çok saygılı. Akşamları mekanlarda yer bulmak neredeyse imkansız. Güzel vakit geçirdiğimi söyleyebilirim.

Bu arada Güler’e sonbetimiz de otelin adı  neden Alacaat  diye sormadan geçemedim. “Zamanında Hacı Memiş de çok ünlü Hacı Memiş isminde bir ağa yaşarmış.  Atlarıyla ünlü olan bu ağa yıllarca  yarışmalar yapmış Alaçatı da . Her zaman da kendisinin  Alacalı bir atı olan Alaca at birinci gelmiş. Her yarışma da her sene birinci geldiği için halk arasında Alaca at geldi. Alaca atlı geldi derlermiş.  Alaçatı’nın adı eskilere dayanan bu Alacaat’ın dan  esinlenerek Alacaat olmuş.Günümüzde de Alaçatı olarak anılmakta.

Alacaat otel’de geçirdiğim 4 gün için öncelikle beni davet eden sevgili dostum otel müdürü Güler Korkmaz Başaran’a ve otel sahibimiz Mustafa Eken bey’e sonsuz teşekkürler.

Yeniden görüşebilmek dileğiyle…

Sevgiyle kalın...

Derya DUYSAK

 

Kategoriler
    Güncel Yazılar