Modern kaplıca…!

Türkiye sağlık turizmi açısından son yıllarda oldukça  önemli bir  yer teşkil ediyor.

Yıllar boyu, şifalı sular ile yapılan bakımın  pek çok hastalığı iyileştirmek için doktor kontrolünde yapılması büyük anlam taşıyordu.  Dünyanın birçok yerinde resort ve otel komplekslerinde yer alan sağlık turizmi  artık iç pazarda da hızla gelişiyor.

Yeni yapılan oteller  gün geçtikçe sağlık turizmine  daha büyük yer verirken  dekorasyonları ile rakiplerine fark yaratıyor. Gelen misafirlerin seçimi  artık sadece güneş, deniz, kum ve yemek değil; stresten kaçıp yenilenmek isteyenler, yoğun iş temposu, stres, zamansızlık gibi sorunlarla boğuşan yorgunluklarını üzerlerinden atarak, beyinlerinin rahatlamasını isteyen insanlar son yıllarda kaçışı "Spa" dediğimiz sağlık turizmin de arıyor.

Müzik sistemi ve dekoruna kadar, hoş kokulu mumlardan ışık sistemine kadar kullanılan kozmetik malzemeleri de dahil merkeze gelen kişiye  ruhsal ve bedensel hizmet sunarken rahatlatıcı aroma yağları masaj teknikleriyle kişiye uygulanan bakım ile , hem vücudu, hem  de ruhsal rahatlatmayı sağlıyor. Tüm bu uygulamaların amacı, vücudun su ve  tuz dengesini ayarlaması, bedene enerji kazandırarak, yorgunluğun ve ağrıların alınması. Spalardaki tedaviler ıslak terapiler (hidroterapi), kuru terapiler (masajlar, vücudun sarılıp sarmalanması), zindelik terapileri (oksijen teneffüsü) ve güzellik terapileri olarak sınıflanıyor.  Pahalı kremler, masaj yağları, aromalı mumlar, kokular, tütsüler, etnik müzikler, spa yemekleri, organik spa ürünlerinin yanı sıra; Thai masajı, Ashtanga, Hint baş masajı, Ayurveda, Shiatsu ve sıcak taş masajı tercih edilen masaj  seçeneklerinden bazıları.

İnsanların estetiğe olan yoğun talebi özellikle alım gücü yüksek olan kesim için;  estetik ve sağlığa ayrılan zaman yılın 12 ayında sağlık turizmi için en iyi alternatif haline gelmekte. Özellikle geniş portföyü olan oteller için.  Sektörün en büyük eksikliği  tüm sektörlerde olduğu gibi bu sektörde de kalifiye personel bulunmaması. Yurtdışındaki insanlar kendi ülkelerinde SPA ve fitness merkezlerin de, almış oldukları programın tatillerinde de aynı şekilde devam etmesini arzuluyor. Bu yüzden SPA yetkilileri vermiş oldukları hizmetin en iyi şekilde devam etmesi için yurtdışından Tayland, Bali ve Hint masajcılarını getirmek durumunda kalıyor.

Türkiye Turizm açısından çok önemli olan doğal zenginliğe sahip. Bu doğal zenginliklerin başında da; Türkiye'nin zengin hamamları, tarihsel yapısı ve mimarisi, doğal güzellikler, zengin misafirperverlik gelmekte. Doğal zenginliklerin yanında birde ucuz olması, kolay ulaşım, turizme karşı ilginin artması, modern kaliteli tesislerin var olması Türkiye’nin avantajı. Sağlık turizmi sadece SPA üzerine kurulu değil. Talassoterapi, yoga, meditasyon, bioenergy, aloe vera zayıflama terapileri, sağlık turizmin dışında yer alan spor aktiviteleri hizmetleri ile  sağlık turizmi içinde yer alıyor.

"Sudan gelen sağlık" anlamına gelen ve tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de giderek popülaritesi artan SPA merkezleri ayrıca  iş dünyasının da  stres attığı mekân olma özelliğini de koruyor.   Bugüne kadar genellikle otellerin bünyesinde yer alan SPA merkezlerinin yanı sıra artık özel SPA merkezleri ve otelleri de açılmaya başladı.

Klasik bir Roma geleneği olarak dünyaya yayılan  hamamlar, artık günümüzde SPA  olarak adlandırılan  modern tedavilerle uygulandığından   Türkiye’deki  tüm tesislerde yılın 12 ayında SPA & Thermal hizmetlerinden faydalanmanız mümkün.

Sağlıcakla kalın…

Derya DUYSAK

 

Kategoriler
    Güncel Yazılar