Özmutlu, “Toplumsal cinsiyet eşitliği şirketimizin dokunduğu tüm alanlarda kendini ortaya koyan temel prensiplerimizden biri.

Küresel havacılık teknolojileri pazarının önde gelen şirketleri arasında yer alan Hitit, Deloitte Teknoloji Fast 50 Türkiye programında “Meta Teknolojide Kadın Ödülü”nün sahibi oldu. IATA’nın havacılık sektöründeki cinsiyet dengesini sağlamak amacıyla başlattığı 25by2025 inisiyatifinin de imzacısı olan Hitit, özellikle teknoloji alanındaki erkek egemen istihdam yapılanması düşünüldüğünde hem tüm sektörlerde hem de kendi alanında cinsiyet dengesini genel kriterlerin üzerine çıkarmayı başaran nadir şirketlerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Kadının teknoloji sektöründeki istihdamını destekleyen firmalara verilen ‘Meta Teknolojide Kadın Özel Ödülü’nü Hitit Mali İşler ve Satınalmadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sezer Tuğ Özmutlu aldı. Dünyada ve Türkiye’de pek çok sektörde olduğu gibi teknoloji alanında da erkek egemen bir istihdam yapılanması hakim olduğuna dikkat çeken Özmutlu, “Hitit kurulduğu günden bu yana teknoloji ve havacılık sektörlerinde cinsiyet eşitliği konusunda fark yaratabilmiş bir şirket. Temellerinin iki kadın girişimci tarafından atılmasının yanı sıra, eşitliğin ilk günden beri tüm politika ve uygulamalarda hakim kılınması, bugün Hitit’in sektör ortalamasının çok üzerinde kadın çalışanı istihdam etmesinin yolunu açtı. Şirketin her seviyede yönetim kademesinde kadın ağırlığı olduğu gibi, bütün çalışan sayısında da gerek Türkiye’de gerekse dünyada çok özel bir konumdayız.” dedi.

Çeşitlilik ve kapsayıcılık sosyal sorumluluk anlayışımıza da yansıyor

Çeşitlilik ve kapsayıcılık konusundaki yaklaşımın sadece istihdamla sınırlı olmadığına vurgu yapan Özmutlu, şirket olarak sosyal sorumluluğa yaklaşımlarını BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda şekillendirdiklerini ifade etti.  Özmutlu, “Toplumsal cinsiyet eşitliği şirketimizin dokunduğu tüm alanlarda kendini ortaya koyan temel prensiplerimizden biri. İstihdamın yanısıra, sosyal sorumluluk politikalarımızda da eşitliği önceliklendiriyor, cinsiyet dengesini gözetiyoruz. Gerek içinde bulunduğumuz inisiyatiflerde gerekse kendimizin hayata geçirdiği projelerde kız çocuklarımızın ve genç kadınlarımızın ise özellikle ellerinden tutmaya özen gösteriyoruz. Sadece havacılık ve teknoloji alanlarında değil, spor yoluyla da gözetmeye çalıştığımız bu eşitlik anlayışımızdan ödün vermeden; hem Türkiye’de hem de dünyada örnek olarak gösterilen bir şirket olmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

 

Hitit Hakkında

Hitit, Türk Hava Yolları’nda yönetici olarak çalışan Nur Gökman ve Dilek Ovacık tarafından 1994’te kuruldu. Şirketin kuruluş amacı ve havacılığın içinden gelen kurucuların öncelikli hedefi, tamamen yerli sermaye ile çalışıp dışarıya bağımlılıktan kurtulmak ve Türkiye’yi teknoloji ihraç eden bir ülke haline getirmekti. Bu felsefe ile yola çıkan Hitit, başta havayolu şirketleri olmak üzere, havayolu ve seyahat sektörlerinde faaliyet gösteren şirketlere yeni nesil havayolu ve seyahat yazılım çözümleri üretiyor. Sektördeki şirketlerin rezervasyon, biletleme, check-in, yolcu kalkış kontrolü, ekip planlama, sadakat yönetimi, gelir muhasebesi, gider muhasebesi, tarife planlama, operasyon kontrolü, ekip planlama, tur operatörü/charter yönetimi, geniş kapsamlı performans ölçümü ve kargo ihtiyaçlarına Crane markalı yazılım çözümleri ile tek noktadan hizmet sunan Hitit, aynı zamanda hosting ve danışmanlık hizmeti de veriyor.  %100 Türkiye’de üretilen havacılık çözümleriyle her yıl milyonlarca insanın seyahat etmesini sağlayan Hitit; Doğu Avrupa’nın En İyi Havacılık Yazılım firması, Avrupa’nın Öncü Yolcu Hizmet Sistem Sağlayıcısı, En İyi Havayolu Raporlama Sistemi, Yılın En Niş Teknoloji Firması, turizm alanında “Türkiye’nin En İyi Sektörel Yazılım Firması”, “Yılın Havacılık Yazılım Kuruluşu” ve “Yılın Havacılık Teknoloji Kuruluşu” gibi birçok ödülün de sahibi. Hitit, 3 Mart 2022 itibarıyla HTTBT koduyla Borsa İstanbul'da işlem görmektedir.

Kategoriler
    Güncel Yazılar