Misafirperverlik…

Bizim toplumumuzda misafir kendisini hiç bir zaman yabancı hissetmez. Çünkü  misafir ağırlamak bir şereftir bir onurdur.

Hizmet sektöründe misafirperverlikse bambaşka bir şeydir. Kendinizi evinizde gibi hissedersiniz bir anda. Çünkü siz öyle  karşılanmışsınızdır. Yıllardır tanıyor gibi. Bir anda sahiplenirsiniz  bulunduğunuz mekanı.  Her koşulda evden uzak olmak o diyarda  yabancı olmaktır fakat bunu anlamazsınız bile.

İşte bizde bu hafta böyle ağırlandık. Evimizde gibi…!

Haziran ayında yeni bir  otelimiz daha açıldı. Bodrum’un en güzel  yerinde  Ortakent Yahşide Temenos Oteli, bir diğer adıyla “Tanrıların Yeri”

Etkinliğimiz olduğu için Bodrumdaydık bu hafta ve konaklamak üzere daveti aldığımda, karşımda hiç tanımadığım fakat  telefon dahi olsa bir sıcaklık aldığım konuşmaya tanık oldum. Sanki yıllardır tanışıyoruz.  Neslihan Hanım “Derya Hanım sizi otelimize bekliyoruz, ne gerekiyorsa bizim tarafımızdan yapılacaktır. Sakın itiraz istemiyoruz” aynen böyleydi konuşma. Aldığım elektrik olsa gerek. Hemen evet dedim. Üstelik yalnızda değildim. Kızım ve çok sevdiğim turizmci bir dostumla gidiyordum.

Tabi ki yol açıktık. Sabah erkenden karşılanmaya gelmiştik bile. Aynı güler yüz ve sevgiyle…

Ne güzel bir an düşündüm turist bu hizmeti görmek ister diye. Ve hizmet sektörünün en güzel yanı bu.  Sevgiyle kucak açmak.

O gün kızımı gelen arkadaşımıza teslim ettim eşyalarımızla birlikte. Biz Marina’ya onlar otele…

Akşam otele gittiğimizde  otelin sahibi Murat bey ve Neslihan Hanım tarafından kapıda karşılandık. Oldukça sevecen 2 insan sevgi dolu. Hemen oturup kaynaştık koyu bir sohbet. Akşam olduğunda havuz başında çok güzel bir sohbetle geceye devam ettik.

Bu kadar yoğunlukta sadece uyumaya gittiğimiz otelde gördüğümüz manzara otelin konu için söylenecek söz yoktu. Bir şey gerçekten güzelse güzeldir. İltifat olsun diye söylenmez veya konakladık diye kibarlık yapmak değil. Otele hayran oldum. Tabi onları da geç vakte kadar uyutmadım. Otelin her  köşesini karanlık da olsa gezdim bilgi aldım. Özenerek yapılmış şirin bir boutique otel.

Dinlenmek  huzur bulmak isteyenler için oldukça  elit bir mekan. Tabi ki mekanı bu kadar güzel kılanda onların içten sevgi dolu yaklaşımları.

Bu hafta bu yazımı özellikle yazmak istedim. Çıkarsız yalın sadece 2 dost daha kazandığım için. Ayrılırken gitmeyi hiç istemedik. Ve de o kadar alışmışız ki biz sonra evimize geleceğiz nasılsa dedik odamıza bile değil. Bir an gülüştük… Neslihan hanım “yani o kadar  bizi sevdiniz evimiz diyorsunuz “ dedi. Ve döndüm dedim ki “İşte hizmet sektörü budur ne verdiyseniz onu aldınız”

Biz biz yapan birçok özelliğimiz vardır. Bizim toplumuzda misafir kendisini hiç bir zaman yabancı hissetmez. Bu sebepten Türk Milleti her zaman misafirini en iyi şekilde  ağırlamıştır. Ona evinin en güzel odasını ayırır. En iyi yemekleri yapar. En  ufak bir ihtiyacını giderir. Misafiri el üstünde tutar.

Bizde TEMENOS otelde el üzerinde tutulduk.

Konuk ağırlama Türkiye gibi bir turizm ülkesinde elbette gençler için önemli bir istihdam fırsatı yaratan bir sektör... İster rehber olun ister hostes, ister resepsiyonist olun ister aşçı, ister temizlik görevlisi olun ister garson sizin işiniz konukları mutlu etmek ve seyahatlerinin mutlu bitmesini sağlamak.

İşinizi iyi yaptığınız takdirde konukların bir sonraki ziyaretlerini garanti altına alırsınız. Bu da İşletmenizin karlı olması demektir. . Bugünün zor koşullarında bir işletmenin devamlığını sadece müşteriler garantileyebilir.

TEMENOS Otel sahibi Murat bey, Neslihan Hanım  ve güzler yüzlü personeline hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyor, herkesin  mutlaka  uğraması  gereken bir yer olduğunu söylemekten mutluluk duyuyorum.

Sevgiyle kalın...

Derya DUYSAK
 

Kategoriler
    Güncel Yazılar