Ekip Bir Bütündür

Turizm bir hizmet sektörüdür. Misafirlerin beklentilerini karşılayıp memnuniyetini sağlamak bu sektörün işidir. Biz Türkler misafirperver bir ülkeyiz. Ve ünümüz  bu şekilde dünyaca bilinir. Dünyanın dört bir yanından ülkemize gelen misafirlerimizin ikinci evidir  tatil yeri.

Gördükleri ilgi, alaka ile beklentilerini karşılamak  müşteri memnuniyeti sağlamak öncelikli olarak  çalışan  personelin görevleri  arasındadır. Hizmet vermiş olduğunuz çatının altında çalışanlar olarak, misafir ağırlama ve hizmet etme anlayışını çok iyi özümsemeli.

Otelde çalışanlar büyük bir ailedir. Hizmet sektörünün en önemli ayağıdır oteller. İsteyerek yapılan her işin sonu başarıdır. Sevmiyorsanız asla  başarılı olamazsınız özellikle  bu sektörde. Gelen misafir hiç bir zaman Ahmet yada  Mehmet olarak bakmaz olaya. Çalışan ekip  oteli  simgelediği için  iyi veya sonuç veren  her davranışta  otelinizin  adına çalışıyorsunuz. Bu nedenle  çalışan personelin sorumluluğunun bilincinde olması önemlidir. Müşteri memnuniyeti öncelikli görevdir ekip için.

Her konuk sizler için çok  önemlidir. Hizmet sektörü ekip işi olduğuna göre çalışmalarda daima profesyonelce hareket edilmeli. Otelde çalışan herkes, yaptıkları işlerini en iyi şekilde yapıyorlarsa bu oteldeki hizmetin akışı profesyonelce yürüyor demektir. Bu anlamda işinizi iyi yapabilmeniz için, yaptığınız işi severek yapmalısınız.

Ekip iyinin en iyisi olmanın gayretini gösterir  görevlerini tutkuyla ve severek yaparsa , işte o zaman otelinizin hizmet  kalitesini yükseltebilirsiniz. Misafirlerinize, mutlulukla ve güler yüzle hizmet etmelisiniz. Bir takım ve ekip ruhu halinde çalışmayı kendinize alışkanlık edinmelisiniz. Gülümserseniz, otelinizde sizinle birlikte gülümseyecektir. Çalışan ekip dürüst, değerlerine  bağlı , giyimi, üniforması  ve davranışı ile bir bütündür. Turizmin tertip, terbiye ve düzen olduğunu daima hatırlanmalı. Ses tonunuz, göz ilişkiniz, yüz ifadenizle, saç ve sakalınızla, kişisel bakım ve temizliğinizle hizmetin kalitesini ancak sizler yükseltebilirsiniz.

Kalitenin her şeyden önce geldiğini ve önem taşıdığını unutmamalı, konuklarınızın üstün hizmet almaya layık olduklarını aklınızdan çıkarmamalısınız. Gelen konuklarınız geri döndüklerinde, otelinizin tanıtım ve pazarlamasını en güzel yapacak olan kişilerdir. Öyle bir misafir ağırlama anlayışına sahip olun ki; oteliniz ve ekip olarak  sizler örnek gösterilebilin. Eğer turizm ve otelcilikte üst düzey yönetici olmak hedefiniz ise  en zor işleri yapmaktan asla çekinmeyin.

Hizmet sektöründe ekip bir bütünü simgeler…

John Ruskin'in dediği gibi,

'Kalite asla bir tesadüf değil, daima akıllı bir gayretin sonucudur.'

 

Sevgiyle kalın...

Derya DUYSAK

 

Kategoriler
    Güncel Yazılar