web tasarım programlama web master

 

 

 

TURİZMDE SON NOKTA
ANKARA TİCARET ODASI
ANTOD YÖNETİM KURULU BAŞKANI
BARACUDA TUR CEO
KOREOGRAF
ANKARA
YAZAR
AKADEMİSYEN / GAZİ ÜNİV.
MARMARA FM GNL. MD.
DANIŞMAN
TURİZM YAZARI
GENÇ BAKIŞ
SİTE İÇİ ARAMA
E-POSTA ÜYELİĞİ
VİDEOLAR
Seçim Aydın
iletisim@turizmdesonnokta.com
Hiçbir Zaman Geç Kalmış Sayılmazsınız

Genel seçimlerin yaklaşması dolayısıyla partiler seçim beyannamelerini açıklamaya devam ediyor. Parti başkanları yaptıkları mitinglerde her yöre için ayrı ayrı ve sektörel bazda vaatlerde bulunuyor. Turizm sektörü de hiç kuşkusuz vaatlerden nasibini alıyor. Sayın Başbakan Ankara Ticaret Odasında yaptığı konuşmada, Ankara için Ak Parti’nin turizm hedeflerini açıkladı.

Ankara’nın ulaşım merkezi olması, Akyurt ilçemizde uluslararası bir fuar merkezinin yapılacak olması, fuar merkezi ve Esenboğa Havaalanından, Kızılay’a raylı sistem projesi, Kızılcahamam, Haymana, Ayaş gibi ilçelerimizde termal turizm projelerinin hayata geçirilmesi, uluslararası standartlarda hayvanat bahçesi projesi, iki büyük  hastaneler kampüsü projesi, hiç kuşkusuz yıllardır ihmal edilen Başkent turizmine ivme kazandıracaktır.

Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı olarak her platformda dile getirdiğimiz Ankara’nın kongre, eğitim, sağlık, termal turizm potansiyelini harekete geçirmeden turizmde beklenen hedeflere ulaşılamayacağı öngörümüzü destekleyen açıklamaların Sayın Başbakan tarafından yapılması geç kalınmış olsa da çok önemli bir gelişme olarak değerlendirilmelidir.

Turizm politikaları belirlenirken Ankara ihmal edilen bir başkent olmuştur. Ankara’nın turizm potansiyelinden aldığı pay % 2 civarındadır. Bu durum başkent açısından kabul edilebilir bir durum değildir. Turizm vizyonu belirlenirken Ankara’nın unutulan değil, öncelikli bir destinasyon olarak değerlendirilmesi gerekir.

Turizmin olmazsa olmaz parametrelerinden biri olan ulaşım alt yapısının Ankara’nın sahip olduğu kongre, fuar, sağlık, termal turizm potansiyeli ile birlikte entegre olarak değerlendirilmesi halinde Ankara turizmde cazibe merkezi olacak ve turizm pastasından hak ettiği payı alacaktır.

Turizmin dünya turizm pastasından daha fazla pay alabilmesi için Anadolu Turizminin geliştirilmesi ön koşul olarak değerlendirilmelidir. Daha fazla turizm geliri elde etmenin yolu, kongre turizmi, kültür turizmi, termal turizm, kış turizmi gibi Anadolu’nun sahip olduğu turizm potansiyelinin harekete geçirilmesine bağlıdır. Son zamanlarda kamu ve özel sektör olmak üzere turizm camiasının etkin kesimlerinden, kongre, termal, kültür, sağlık, kış v.b. turizm potansiyelinin değerlendirilmesi üzerine ümit verici beyanlar gelmektedir. Başta hükümetler olmak üzere, özel sektöre, sivil toplum kuruluşlarına, üniversitelere önemli görevler düşmektedir. Anadolu turizminin ayağa kaldırılmasında uluslararası otel zincirlerinin bölgeye çekilmesi, ulusal ve uluslararası organizasyonların düzenlenmesi, info turlar düzenlenmesi ve yerel yatırımcıların özendirilmesi önem arz eden öncelikli konulardır. Böylece turizm 12 aya yayılacak, turizm gelirleri artacak ve ülkemiz turizmcilerinin dünya sıralamasındaki hedefi olan ilk beşe girme vizyonu gerçekleşecektir.

Bu çerçevede, Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı olarak Ankara turizminin gelişmesi için, uzun yıllardan buyana öngördüğümüz turizm vizyonumuzun karar alıcılar tarafından desteklenmesi ve gündeme getirilmesi çok geç kalınmış olsa da önemli bir gelişmedir. Bu kapsamda “Hiçbir Zaman Geç Kalmış Sayılmazsınız” sözünü hatırlatmakta yarar görülmektedir.

 

Seçim AYDIN
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı
Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) Başkanı

 

 

Okunma Sayısı: 3417
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yorum Yaz
Ad Soyad
E-posta
Yorum

 

 

 

Şehr-i Türkiye | Spa & Wellnes | Golf Turizmi | Kalkınma Ofisi | Turizm Rehberi | Künye | İletişim
© Copyright - Her hakkı turizmdesonnokta.com’a aittir.
Tasarım&Yazılım: Grafiker