web tasarım programlama web master

 

 

 

TURİZMDE SON NOKTA
ANKARA TİCARET ODASI
ANTOD YÖNETİM KURULU BAŞKANI
BARACUDA TUR CEO
KOREOGRAF
ANKARA
YAZAR
AKADEMİSYEN / GAZİ ÜNİV.
MARMARA FM GNL. MD.
DANIŞMAN
TURİZM YAZARI
GENÇ BAKIŞ
SİTE İÇİ ARAMA
E-POSTA ÜYELİĞİ
VİDEOLAR
Gurbet Altay
iletisim@turizmdesonnokta.com
Çalışan İşsiz…

Çalışmak güzel,yorulmak güzel en güzeli ise çalışıpta karşılığını alabilmek güzel.Evet şiir gibi başladık yazımıza bu sefer.Her sektörde olduğu gibi perakende sektöründe de en önemli sorun işsizlik.Bunu ancak başımıza geldiğinde anlıyorsunuz.Bir personel alacaksınız işnizle ilgili samanlıkta iğne arar gibi arıyorsunuz.Tam buldum derken ya o ya da siz vargeçiyorsunuz.Bazı anlarda oluyor ki sakal ve bıyık meselasi gibi oluyor.

Peki ne yapmalı da bu insan kaynakları denen olayı çözmeliyiz. Bu meselave sorun sadece şirketlerin bireysel sorunları değil,ülkenin sorunu haline geldi.Kral çıplak diye hiç kimse söylemiyor.Bir şirket iki şirket değil bir çok şirketin ve STK’ların bir araya gelmesiyle çözülecek bir sorun.

Şayet doğru işe doğru insanı alırsanız ve samimi bir şekilde de çaıştırırsanız herhalde sorunun bir kısmı çözülmüş olur. Diğer kısmı ise zamanla çözülecektir. Çözülecek kısmı maddi kısmı tabii ki.Burada hem çalışan hem de işveren olarak “amaç ve araç” zihniyetini doğru algılanırsa sorunun bir kısmı daha çözülmüş olacaktır.

Bizler hep olayın maddi kısmına bakıyoruz. Ya işin bize, bizim de işe olan yatkınlığımız ne olacak... İşte tam bu anda "çalışan işsiz "olgusu gündeme geliyor. Sistemi kurumsallaştıramadığımız için hep yanlışlıklar yapılıyor. Ve günah keçileri aranmaya başlıyor. Bulunuyor bulunmasında da sadece vijdanları rahatlatmaya yönelik oluyor.

Şirket olarak doğru insanın doğru işte olduğuna iyi bakmak lazım ve fırsatlar verilmedir. Personel açısında da doğru işi bulmak olmalı. Herşey insanın kendinde gizlü tabii ki.

Önce para dersek amaç ve aracı karıştırmış oluruz. Bu yanlışlığı hep yapıyor muyuz siye sorsak kısmen ve de dönemsel olarak yapıyoruz cevabını veririz.İş yaşamında verimliliği sağlayabilirsek sorunun büyük bölümünü çözmüş oluruz.Peki verimliliği nasıl ölçeceğiz,yapılan işlerin maddi değerine göre mi yoksa marka yatırımına göre mi değerlendireceğiz.İşte burada yine amaç ve araç gündeme geliyor.Firmalar personel değerlendirmelelerini yaparken yaptıkları personel yatırımlarına göre değerlendirmeleri olağandır ama bunun yanı sıra markaya kattıkları değerler de bir o kadar önemlidir.Çalışalar açısında da kendine yapaılan yatırımın en iyi ve verimli yatırım olduğunu düşünmek gerekir.

Unutulmamalıdır ki her çalışan şirkete aldığı bedel kadar ortaklığı vardır.

 

Gurbet ALTAY

 

 

Etiketler: Gurbet Altay
Okunma Sayısı: 3671
Yorum Yaz
Ad Soyad
E-posta
Yorum

 

 

 

Şehr-i Türkiye | Spa & Wellnes | Golf Turizmi | Kalkınma Ofisi | Turizm Rehberi | Künye | İletişim
© Copyright - Her hakkı turizmdesonnokta.com’a aittir.
Tasarım&Yazılım: Grafiker