web tasarım programlama web master

 

 

 

TURİZMDE SON NOKTA
ANKARA TİCARET ODASI
ANTOD YÖNETİM KURULU BAŞKANI
BARACUDA TUR CEO
KOREOGRAF
ANKARA
YAZAR
AKADEMİSYEN / GAZİ ÜNİV.
MARMARA FM GNL. MD.
DANIŞMAN
TURİZM YAZARI
GENÇ BAKIŞ
SİTE İÇİ ARAMA
E-POSTA ÜYELİĞİ
VİDEOLAR
Cem Polatoğlu
iletisim@turizmdesonnokta.com
Altta Mini Etek, Kafada Baş Örtüsü

Türkiye’de her sene 900.000 kişinin hacca gitmek için sırada beklediğini biliyoruz. Suudi Arabistan'ın koyduğu, "ülke nüfusunun %1'i" kotasına göre Türkiye'den sadece 80.000 kişinin bu hakkı kazandığını da.

Peki, Senede 450-500.000 kişinin Umre turu yaptığını biliyor muyuz? 
Hac, Umre dışında Türkiye’den yurtdışına yapılan diğer turistik turlara gelince;
Bakanlık istatistiklerine göre senede 10 Milyon yurtdışı çıkış kaydı gözüküyor.  Ama 4,5 milyon Avrupalı işçimizi, Hac, Umre, iş, akraba ve sınır ziyaretlerini çıkartırsak, Türkiye’den Seyahat Acentaları aracılığı ile düzenlenen turlara senede 250-300.000 kayıt yapılıyor.

Kayıt yaptıran kişilerin birçoğu senede 2, 3 çıkış yapıyor. Bu durumda yurtdışı turlara katılan kişi sayısı 130-150.000 kişi ile sınırlı kalıyor. 

Biz seyahat acentaları ise, bu 150 bin kişi için, binlerce lira gazetelere, web sitelerine ilan verip, google’nın servetine servet katıyor, rekabet uğruna birbirimizi eziyor, kırıyoruz. Öte yandan Türkiye'de 900.000 kişi hac'a gitmek için kuyrukta bekliyor, 500.000 kişi umre turu yapıyor.  

Müşteri profilleri farkı ise şöyle; Biri, 199 euro’ya THY ile 5 gün Roma alacak. Uçağı, havaalanı vergisi, rehberi, oteli, kahvaltısı, transferleri, şehir turları, vergileri, sigortası da bu fiyatın içinde olacak. 2 otel seçeneği daha varken en ucuz ama metronun dibinde ki şehir otelini seçecek. Ama döndüğünde; “vaay sen beni dağ başında konaklattın” diye 9 yere şikayet edecek. Bir turu daha nasıl bedavaya getireceğini hesap edecek.

Diğeri, Allahın vecibesini yerine getirmek, makul bir otelde kalmak umuduyla tarlasını, ineğini satan münin, şehir dışında 20 kişilik bir odada konaklayacak, itiraz ederse “bre insafsız, sen Peygamber efendimiz (s.a.v.) ın hangi şartlarda bu vecibeleri yerine getirdiğini biliyor musun?” denerek fırça yiyecek. Dönüşte, 9 yere şikayeti bırakın, Peygamberimiz (s.a.v) ile aynı eziyeti ben de çektim diye sevinip Cennetin anahtarını cebine koyduğunu hesap edecek.

Ben de bu yazıyı yazdım diye “kafir” ilan edilecem. Hatta "bu adam satanist” diye bir de boynuma yafta yapıştırılacak. Not: Dileyene, birinci elden şikayetler iletilir.
Bu koşullarda  biz acentacıların önünde iki şık bulunuyor;

Ya, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi pastanın payını arttıracağız, yani seyahat acentaları ile tura gidenlerin oranını %2'lerden %80’lere çıkartmanın yolunu bulacağız. Ya da hep beraber milyonluk Hac-Umre pastasına saldıracağız. Mantıklı olan birinci şık. Peki, ya pastayı büyütemez de hepimiz Hac-Umre pazarına yönelirsek ne olur?

Bu durumda 400 yıllık Şeker Bayramı turlarının adını Ramazan bayramı yapmak yetmeyebilir. Şirket içi “modifikasyon” da gerekli. Çift katlı ofislerde çözüm kolay; İkinci kat, ayakkabı çıkartılan hac-umre departmanı. Ancak tek katlı ofislerde sorun büyük. Geçici çözüm; genelde alışık olduğumuz modern görünümlü, mini etekli tur satış personelinin, muhafazakar müşteriler içeri girdiğinde, masanın altındaki başörtüsünü tek hamlede takabilmesi. Ayağa kalkarsa rezalet!. Altta mini etek, kafada baş örtüsü!. Bu pratikliğe kavuşmak için kurslar mı açılır, hazır kalıp peruklu baş örtüleri mi icad edilir, yoksa daha masraflı yöntem olan yedek başörtülü personel devreye mi girer? Bilemiyorum ama haydi hayırlı satışlar...

Not; Bu gözler şahittir. Yukarıda anlattıklarımı uygulayan öngörü ve vizyon sahibi acentalarımız mevcuttur. Yukarıdaki şirketi ve personelini öğrenmek için 118 "00" arayınız.

MUHAFAZAKAR TURLAR

Yakın zamana kadar sadece muhafazakar kesimin ilgi gösterdiği Hac ve Umre turlarına Laik kesim de ilgi göstermeye başlayınca Suudi Arabistan’ın Türkiye için vermiş olduğu Hac kontenjanları Türklere yetmedi. Geçen senelere nazaran 4, 5 kat artan "Umre turları" taleplerine ise seyahat acentaları yetişememeye başladı.
Buna mukabil, muhafazakarlar kesimin yurtiçi ve yurtdışı turlarına talepleri oldukça büyük artış gösterdi.

Birkaç sene öncesine kadar sadece 2 olan Tesettür otelleri'nin sayıları bugünlerde 50'ye yaklaşmıştır. Bir önceki sezon 25 TL'ye müşteri bulamayan 3*oteller diskoteklerini mescit, TV, oyun salonları, Plaj ve havuzlarını haremlik-selamlık haline getirerek tesettür oteline dönüşmüş, gecelik 125 TL fiyatlarla oda satışına başlamışlardır. SPA, animasyon, kadınlar için diskotek gibi etkinliklerle kendi içlerinde konseptlerini geliştiren bu oteller, yurtiçi ve yurtdışı Müslüman ülkelerden gelen taleplere de yetişemez olmuşlardır.

Kurallar; Havuz veya plajda kameralı cep telefonu, 6 yaş üstü erkek çocuk, erkek garson. Eşli deniz ve havuz izni ise akşamüstü.

Tesettür otellerinin dışında Kapadokya, Pamukkale gibi kültürel ağırlıklı turları tercih eden muhafazakar kesim, Yurtdışında ise seyahat önceliğini Müslüman ülkeler için kullanmaktadır. Mısır, Fas, Tunus, Beyrut, Suriye, Ürdün, Malezya, Endonezya gibi ülkeler başta olmak nüfusunun büyük ağırlığı Müslüman olan ülkelere yapılan bu gezilerde, muhafazakar kesimin yaşam tarzı ve beğenilerine paralel olarak turların içeriğinde de değişiklikler yapılmaktadır. Ör.Özellikle Arap ülkelerinde ki kutsal mekanlar ve Osmanlı izleri ve eserleri tur kapsamına alınmaktadır.

Son zamanlarda Arap ülkelerinde ki karışıklıklardan dolayı popüler turlardan İtalya, Orta Avrupa, Benelüx (Belçika-Hollanda-Lüxemburg-Almanya-Fransa) ve tek şehirlerden Paris, Madrid, Barcelona, Amsterdam gibi destinasyonlar da muhafazakarlar tarafından rağbet gören destinasyonlar arasında yer almaktadır. 3, 4 gecelik Mısır, Suriye, Beyrut turları 199 euro'dan, haftalık İtalya, Budapeşte,Viyana, Prag, veya Benlüx (Belçika-Hollanda-Lüxemburg-Almanya-Fransa) turları ise 449 eurodan başlamaktadır. 

 

Saygılarımla
Cem Polatoğlu

www.baracuda.com.tr

Okunma Sayısı: 4016
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yorum Yaz
Ad Soyad
E-posta
Yorum

 

 

 

Şehr-i Türkiye | Spa & Wellnes | Golf Turizmi | Kalkınma Ofisi | Turizm Rehberi | Künye | İletişim
© Copyright - Her hakkı turizmdesonnokta.com’a aittir.
Tasarım&Yazılım: Grafiker