web tasarım programlama web master

 

 

 

TURİZMDE SON NOKTA
ANKARA TİCARET ODASI
ANTOD YÖNETİM KURULU BAŞKANI
BARACUDA TUR CEO
KOREOGRAF
ANKARA
YAZAR
AKADEMİSYEN / GAZİ ÜNİV.
MARMARA FM GNL. MD.
DANIŞMAN
TURİZM YAZARI
GENÇ BAKIŞ
SİTE İÇİ ARAMA
E-POSTA ÜYELİĞİ
VİDEOLAR
Seçim Aydın
iletisim@turizmdesonnokta.com
Dünyadaki Etkinliğin Yolu Ekonomik Güçten Geçiyor

Ticaret Müşavirlerimiz Devlet Bakanımız Sayın Zafer ÇAĞLAYAN’ın daveti ile Ankara’da bir araya geldi. TUROFED adına katıldığımız bu toplantıyı aynı zamanda Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği  (ATİD) olarak zorunluluk olmadıkça, özellikle kamu toplantılarının, Ankara’da yapılması yönündeki çağrımıza bir yanıt olarak nitelendiriyoruz. Toplantı sonrası 11 ilimizin de ziyaret edilecek olmasını bundan sonraki programlar için örnek alınması gereken bir uygulama olarak değerlendiriyoruz.

89 ülkede görev yapan 187 Ticaret Müşavirimiz, hiç de yabancı olmadıkları Ankara’yı, bulundukları ülkelerde tavsiye edebilecekleri şekilde kongre ve toplantı turizmindeki imkanları açısından da tanımış oldular. Müşavirlerimiz Sayın Başbakanımız tarafından da kabul edildiler. Bu kabul sırasında Sayın Başbakanımızın ifade ettiği gibi günümüzde bir ülkenin dünya üzerindeki yeri artık ekonomik gücü, diplomatik ve kültürel etkinliği ile ölçülüyor.

Avusturya Modeli

Müşavirlerimiz de Anadolu’yu gezdiklerinde bu gelişimi ve bulundukları ülkelerde önerebilecekleri kültür ve turizm kentlerimizi de görmüş olacaklar. Kendilerini Kültür ve Turizm Müşavirlerimizin birer desteği; olmadığı yerlerde turizmciler olarak bizim Müşavirimiz olarak da görüyoruz.  Bu ziyaretleri sırasında Anadolu’da turizm açısından verebilecekleri dış desteklerin etkisini daha ayrıntılı gösterebileceğimizi umuyorum.  Sayın ÇAĞLAYAN’nın Müşavirlerimizi Türkiye’nin hizmet ticareti alanında da Dünyadaki yerini alması için göreve çağıran; yapılanmada Ticari temsilciliği bu anlamda da görevli kılan, Avusturya Modelinin benimsendiğini açıklamasını da burada önemle hatırlatmak istiyorum.

Toplantı sırasında Dünyada devam ettirecek nesli olmadığı için gelecek 20 yılda kapanması beklenen 2 milyona yakın firmanın ekonomimizin dışa açılması açısından değerlendirilmesi gereken bir imkan olduğu görüşüne yer verildi. Ticaret Müşavirlerimize bu değerlendirme sırasında dünya çapında iş yapma becerisini kazanmış olan turizm firmalarımızın unutulmamasını; bu yolla turizm ihracı açısından da önemli katkılar elde edilebileceğine dikkat çekmek isterim.

Yurtdışına Açılmalı

BİLKENT Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölümü’nün geleneksel mezuniyet gününe katıldığımda; Müşavirlerimize ülkemizde turizm eğitiminin geldiği aşamayı tanıtmanın da programa alınmasının gerekli olduğunu düşündüm. Öğrencilerin başarı ödülü aldığı bu töreni, öğrenciler kadar BÜ Turizm İşletmeciliği Bölümü açısından da tanık olduğumuz başarıların bir göstergesi olarak değerlendiriyorum.

Geçen hafta Turizm Eğitimi’nin ellinci yılının kutlandığı törenlere de katıldık. Günümüzde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Meslek Liselerimizde ve TUREM’lerde turizm eğitiminin kazandığı ivmeyi Genel Müdür Sayın Murat Bey BALTA’dan ve Okul Müdürlerimizden dinledik; güç kazandık. Üniversitelerimizde de doktora aşamasına kadar uzanan bir yelpazede verilen turizm eğitiminin yurtdışına da açılmasının bir eğitim politikası haline gelmesini önerirken; bu anlamda TÜROFED/ATİD olarak üniversitelerimizi işbirliğine davet etmek istiyorum.

Seçim AYDIN
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı
Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) Başkanı

 

 

Okunma Sayısı: 3195
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yorum Yaz
Ad Soyad
E-posta
Yorum

 

 

 

Şehr-i Türkiye | Spa & Wellnes | Golf Turizmi | Kalkınma Ofisi | Turizm Rehberi | Künye | İletişim
© Copyright - Her hakkı turizmdesonnokta.com’a aittir.
Tasarım&Yazılım: Grafiker