web tasarım programlama web master

 

 

 

TURİZMDE SON NOKTA
ANKARA TİCARET ODASI
ANTOD YÖNETİM KURULU BAŞKANI
BARACUDA TUR CEO
KOREOGRAF
ANKARA
YAZAR
AKADEMİSYEN / GAZİ ÜNİV.
MARMARA FM GNL. MD.
DANIŞMAN
TURİZM YAZARI
GENÇ BAKIŞ
SİTE İÇİ ARAMA
E-POSTA ÜYELİĞİ
VİDEOLAR
Recep Arısoy
iletisim@turizmdesonnokta.com
İstanbulu Bozan Çirkinlik

İstanbul da birçok otelin Panaroma Restoranı vardır, bu panaroma restoranları özel kılan ise manzaralarıdır, yemek yerken o manzaraya kaptırırsınız kendinizi.

Yemeğinizi akşam yiyor iseniz işte o zaman, resim tablolarında dahi göremeyeceğiniz, ışıl ışıl yanan ışıkların altında, tarih kokan duruşu ile güzelliğe güzellik katan, ülke miraslarını, görürsünüz,

Her panaroma restoranının manzarasının böyle olması en büyük temennimiz ama gelin görün ki, İstanbul otellerinin çoğu bu konuda çok şanslı değil, özellikle Sultanahmet, Laleli ve Beyazıt bölgeleri.

Bu gölgelerdeki otellerin panaroma restoranında yemek yiyorsanız eğer, sizi inanılmaz  bir manzara bekliyor, jeneratör, karma karışık monte edilmiş, uydu antenleri, su depoları, alıcı istasyonları.

İnanın, bu bölgelerdeki manzarayı görünce kendinizi Irak devletinin savaşta olan halini göreceksiniz, ülkemizin her gün büyüdüğünü düşünüyoruz ve söylüyoruz, bende öyle düşünenlerdenim, o manzarayı görünce üçüncü dünya ülkelerinden bir farkımız olmadığını hissettim.

Eğer şaşırmış iseniz, çok büyüttüğümü düşünüyorsanız, size tavsiyem, bu bölgelerdeki bir otelin panaroma restoranına çıkın ve birkaç resim alın, özellikle sabah 06-07 gibi, güneşin doğuşuyla, çıkmanızı öneririm.

Beyazıt ve Laleli bölgesinde inanılmaz zıt görüntüler göreceksiniz, bir tarafta denizin Osmanlı döneminin, halen tablolarda yaşayan, sandallar ve gemilerle tarihi anlatım resim karelerini, diğer tarafta ise üçüncü dünya ülkelerinin gelişmemiş karesini. Bölgelerin cadde ve sokaklarında gezinirken bu manzaraları tabiî ki görmeniz, fark etmeniz de mümkün değildir, bina dış cephe kaplamaları ile kapatılmış tüm çirkinlikler ve kirlikler.

Zamanında yanlış yapılanma sonucu çıkan bu çirkinlikleri belediyeler nasıl kapatacak bilmiyorum, bence biran önce bir çözüm oluşturulsa iyi olur tabiî ki ama bunun bedeli de o kadar az rakamlar çıkartmayacaktır ortaya.

Benim buradan Belediyelere önemli bir çözüm önerim olacak, nasıl binaların dış cephelerine giydirme yapılıyorsa, binanın çatısına da giydirme yapılabilinir, Türkiye böyle bir giydirme konusun da çözüm üretecek mimar ve mühendislere sahiptir diye düşünüyorum.

Belediyelerin bütçelerinin yetersiz olduğunu söyleyenler olacaktır, haklılarda böyle bir yapılanmanın bedeli tabiî ki çok yüksek olacaktır, eğer Belediyeler yasal düzenlemelere gider bu maliyetleri mal sahipleri ile paylaşır ise bu sorunda ortadan kalkacaktır.

Bir otel yöneticisi olarak bunu düşünmeyi bırakın, bir turizmci olarak bu konu beni inanılmaz rahatsız etti, çünkü Türkiye’ye tatil için gelen insanlar buralarda resimler çekiyorlar.

Size çok önemli bir örnek vermek istiyorum, sabahın erken saatlerinde güneşin doğuşunun resmini çekmeye çalışan bir turist, bir resim karesi için 1 saat resim çekti, bu resimleri çekerken, restoranın her karesini kulandı sanırım, bir köşeden diğer köşeye gidip geldi.

Kendisinin ne yaptığını ilk önce anlamadım, merak ettim ve kendisine sordum, neden bu kadar çok resim çekiyorsunuz?

Evet çok resim çektim ama istediğim resmi çekemedim, çektiğim resmin kartpostal gibi olmasını istiyorum ama karenin içindeki birkaç bölüm tamamıyla bozuyor resmi, onun için yakalamaya çalışıyorum dedi.

Turist arkadaşımızın istediği resmi çekmesine engel çatı kirliliği, bu turist arkadaşımız profesyonel fotoğrafçı, peki profesyonel fotoğrafçı olamayan turistlerin çektikleri resimleri düşünün.

Resmi çeken turistler, tatillerini görsel olarak anlatabilmek için bu resimleri gösterecekler mutlaka, dostlarına ve arkadaşlarına, o kişiler üzerinde oluşacak Türkiye imajını bir düşünün lütfen.

Başta, TC. Kültür ve Turizm Bakanlığı olmak üzere, İl ve İlçe Belediye Başkanlarını bu hassas konuya çözüm bulmaya çağırıyorum, lütfen güzelim İstanbul’un görüntüsünü bozan bu soruna ısrarlı bir şekilde eğilelim.

 

Recep Arısoy 
Turizmde Yön Verenler

Okunma Sayısı: 3414
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yorum Yaz
Ad Soyad
E-posta
Yorum

 

 

 

Şehr-i Türkiye | Spa & Wellnes | Golf Turizmi | Kalkınma Ofisi | Turizm Rehberi | Künye | İletişim
© Copyright - Her hakkı turizmdesonnokta.com’a aittir.
Tasarım&Yazılım: Grafiker