web tasarım programlama web master

 

 

 

TURİZMDE SON NOKTA
ANKARA TİCARET ODASI
ANTOD YÖNETİM KURULU BAŞKANI
BARACUDA TUR CEO
KOREOGRAF
ANKARA
YAZAR
AKADEMİSYEN / GAZİ ÜNİV.
MARMARA FM GNL. MD.
DANIŞMAN
TURİZM YAZARI
GENÇ BAKIŞ
SİTE İÇİ ARAMA
E-POSTA ÜYELİĞİ
VİDEOLAR
Seçim Aydın
iletisim@turizmdesonnokta.com
Turizm Hukuku Bir İhtisas Alanı Olarak Gelişiyor

Turistin Not Defteri Köşemizin yaş günü NİSAN ayı. Bu yazımızla dördüncü yılımıza başlıyoruz; ilk 100 yazımızın yer aldığı kitabımız da yayınlandı. Siz Sayın okurlarımızın esirgemediği katkıları ile turizmle ilgili tüm konularda önerilerimizi görüşlerimizi aktarmaya çalıştık ve en önemlisi bunların çeşitli kuruluşlar tarafından örnek alındığını projelere konu edildiğini gördük. 
 

Dünya Seyahat ve turizm sektörünün ekonomik büyüklüğünün yaklaşık 1 trilyon 300 milyar dolar olduğu ifade ediliyor. Sektör, yaklaşık 7,8 milyon kişiye istihdam sağlıyor. Türkiye’nin giderek büyüyen sektörü turizm sadece gelen turist sayısı ve özellikle yabancıları dikkate alan sayıların yetersiz verileri ile ölçülmenin dar geldiği bir çerçeveye oturuyor. Ölçme ile ilgili İstatistik metotların yetersizliği tartışılırken olay kendiliğinden ilerlemesini sürdürüyor. Sektörler arası ekonomik girdi-çıktı değerleri ile ifade edilmesi gereken milli ekonomiye olan katkıları, çoğaltan etkisini içeren tespitler yapılmadan bu önemli ekonomik sektörün katkılarını kamuoyunu tatmin edecek şekilde anlatmak mümkün olmuyor. Uygulamalar ise YPK Kararı ile yürürlüğe konan 2023 Strateji Planı ile tesadüfen çakışıyor.


Turizm sektörünün ilki


Bu boyuttaki bir sektörde ekonomi yanında toplumsal ve hukuki alanda yeni ilişkiler oluşması ve bunlara bağlı olarak kendi kurallarını oluşturması da beklenen bir gelişmedir. Gelişmeyi fark eden kurumlardan, sosyal amaçlı projeleri ile (Gelincik Projesi) önplana çıkan, Ankara Barosunun öncülüğünde Antalya Barosunun işbirliği ile Barolar Birliği tarafından Turizm Hukuku Sertifikalı Eğitim Programı düzenleniyor. 29 NİSAN–1 MAYIS 2011 tarihlerinde Antalya’da yapılacak seminer Turizm sektörünün ilklerinden olacak. Program Gazi Üniversitesi Turizm Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Mithat ÜNVER ve Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD)’in katkıları ile hazırlanıyor. 
 

Turizm Hukuku’nun bir ihtisas alanı olarak gelişmesi anlamında önemli bir başlangıç olarak nitelendirilen Seminerde turizmle ilgili yasalar, uygulamadan örnekler ve uluslararası ilişkiler uzmanlar tarafından hukukçularla paylaşılacak. Turizm hukuku seminerinin bundan sonra uluslar arası bir proje olarak da uygulanması imkânı olabilecek. Bu bağlamda turizme gösterilen yakın ilginin devamı açısından TÜROFED olarak üyesi olduğumuz Avrupa Birliği’nin meslek kuruluşu olan HOTREC ile bir proje yapılması konusunda yardımcı olabiliriz.

 
Mesleğin içinden gelenler


Bu yazıyı sizlerle paylaştığımız günlerde 12 HAZİRAN’da yapılacak Genel Seçimlerin aday belirleme süreci tamamlanmış olacak. Pazartesi günü Yüksek Seçim Kurulu’na verilecek listede tüm partilerin turizm sektöründen gelen meslektaşlarımıza yer vermelerini bekliyoruz. Turizm Sektörünün bugünkü yapısı turizmdeki mesleki ve sektörel gelişimle paralel olarak ortaya çıkan ihtiyaçların özgün turizm hukuku ve mevzuatı yanında genel kurallarda özelliğine uygun olarak yer almasını gerektirmektedir. Bu da komisyonlarda ve Genel Kurul’da mesleğin içinden gelen turizmcilerin katkısı ile en doğru biçimde sağlanabilecek; mevzuat ve hukuk bu gelişimi destekleyecek bir yapıya hızla cevap verebilecektir.

 

Seçim AYDIN
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) İkinci Başkanı
Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) Başkanı

 

 

 

Okunma Sayısı: 3462
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yorum Yaz
Ad Soyad
E-posta
Yorum

 

 

 

Şehr-i Türkiye | Spa & Wellnes | Golf Turizmi | Kalkınma Ofisi | Turizm Rehberi | Künye | İletişim
© Copyright - Her hakkı turizmdesonnokta.com’a aittir.
Tasarım&Yazılım: Grafiker