web tasarım programlama web master

 

 

 

TURİZMDE SON NOKTA
ANKARA TİCARET ODASI
ANTOD YÖNETİM KURULU BAŞKANI
BARACUDA TUR CEO
KOREOGRAF
ANKARA
YAZAR
AKADEMİSYEN / GAZİ ÜNİV.
MARMARA FM GNL. MD.
DANIŞMAN
TURİZM YAZARI
GENÇ BAKIŞ
SİTE İÇİ ARAMA
E-POSTA ÜYELİĞİ
VİDEOLAR
Recep Arısoy
iletisim@turizmdesonnokta.com
Garsonluk mesleği de sanattır, bir tepside iki tabak taşımak değildir garsonluk

Garsonluk mesleği de sanattır, bir tepside iki tabak taşımak değildir garsonluk.
Garsonluk mesleği de sanattır ama turizm sektörü bunu göz ardı ediyor, aşçılık mesleğine gösterilen ilgi ve alaka garsonluk mesleğine de gösterilmiyor..

Otelciler ve restoranlar geçmişi çok çabuk unutmuş görünüyorlar, bundan çok fazla değil 10 yıl önce u meslek çok popülerdi ve herkes bu mesleğe koşardı, herkes bu mesleğe alınmaz idi.

Geçmişteki tarihi otellere ve restoranlara bakarsanız, buralardaki müşteriler eğer aynı yere ikinci defa gelmişler ise bu oradaki garsonla yaşamış olduğu sağlıklı iletişim ve ilgi alakadan dolayıdır.

O yıllarda gelen müşteriler garsonlara isimleri ile hitap ederlerdi, bir garsonun çok geniş müşteri kitlesi olurdu, müşterilerin çoğu o restorana o garson aracılığı ile gelirdi, aslında geliş nedenleri bireysel değldi, yapılan hizmetin çok iyi olması ana nedendi.

Günümüzde  bu mesleğin ön planda olduğu bazı yerler var ama bu sadece parmakla gösterilecek kadar az, sahil otellerindeki her şey dahil sistemi bu mesleği sona erdirme aşamasına getirmiştir.

Yatırımcılar ve yöneticiler bir şeyi çok iyi bilmeliler, müşteriler hizmet ister, müşterileri tekrar işyerinizde ağırlamak istiyorsanız bunun temeli de hizmettir, eğer siz hizmeti sağlıklı vermiyorsanız o müşterinin tekrar size gelmesini unutun, garsonluk mesleği bir hizmet mesleğidir.

Ürünü yapan kişi mutlaka önemlidir ama bir de ürünü sunmak vardır, işte burada devreye garsonlar girer, eğer garson o ürünü iyi sunamaz ise, siz isteğiniz kadar o ürünün çok kaliteli ve lezzetli olması için uğraşın, çaba boşa gidecektir.

Son günlerde Aşçılık mesleği ile ilgili, TV Dünyasında birçok yarışma ve yemek programı var, bu mesleğe ilgi ve alaka inanılmaz arttı, ressamları, mühendisleri, öğretmenleri dahi bu yarışmalarda yarışmacı olarak görüyoruz.

Aşçılık mesleğine bu kadar ilgi duyulması yiyecek sektörü açısından çok önemli gelişmeler, kimse bu gelişmelere karşı değil, tepki yapılan yemeği sunan meslek olan garsonluğun unutulması ve göz ardı edilmesi.

Bu meslek ile ilgili ne bir yarışma nede bir teşvik var, hiçbir kurum bu mesleği teşhir etmiyor, otellerin yiyecek departmanların da ve restoranlar da, toy gençler çalıştırıyorlar, bu çok yanlış, mesleği bilmeyen ve tanımayan o mesleği ne kadar icra edebilir ki?

Sahil kesiminde barlar da restoranlarda köyde ne kadar işsiz genç varsa toplamışlar oraya, hepside ben garsonum diyor, bu meslek bu kadar basit mi, hemen öğrenilebiliniyor mu, bir tepside iki tabak taşımak değildir garsonluk.

Garsonluk en uç noktadır, restoranda ve yiyecek içecek departmanların da, müşteriye satışı yapanda garsondur, yani bir şekilde pazarlama görevini de üstleniyor garsonlar.
 


Recep Arısoy
Yazar & Danışman

Okunma Sayısı: 5508
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yorum Yaz
Ad Soyad
E-posta
Yorum

 

 

 

Şehr-i Türkiye | Spa & Wellnes | Golf Turizmi | Kalkınma Ofisi | Turizm Rehberi | Künye | İletişim
© Copyright - Her hakkı turizmdesonnokta.com’a aittir.
Tasarım&Yazılım: Grafiker