web tasarım programlama web master

 

 

 

TURİZMDE SON NOKTA
ANKARA TİCARET ODASI
ANTOD YÖNETİM KURULU BAŞKANI
BARACUDA TUR CEO
KOREOGRAF
ANKARA
YAZAR
AKADEMİSYEN / GAZİ ÜNİV.
MARMARA FM GNL. MD.
DANIŞMAN
TURİZM YAZARI
GENÇ BAKIŞ
SİTE İÇİ ARAMA
E-POSTA ÜYELİĞİ
VİDEOLAR
Seçim Aydın
iletisim@turizmdesonnokta.com
Sandıktan Önce De, Sandıktan Sonra Da Tatil

Genel seçimlerin hemen sonrasında başlayacak bir tatil dönemine hazırlanıyoruz. Genel seçim tarihinin tatil döneminin dışında belirlendi. Okurlarımıza Yaz aylarına denk gelen seçim dönemleri için kullanılan “sandıktan önce de tatil, sandıktan sonra da tatil ”düşüncesinden uzak, bölünme ihtimali olmayan bir tatil ortamı diliyorum.
 

Bakanlığımızdan ve sektörümüzden isimleri aday adayı olarak açıklanan dostlarımıza başarılar diliyorum.  Önümüzdeki yıllarda da (2012,2014 ve 2015) oy verme günlerinin tatil dönemlerinin dışında seçilmesini bu dönemde mecliste bizleri temsil edecek turizmci dostlarımızın dikkatine şimdiden sunmak istiyorum.


Rezervasyon Dönemi Devam Ediyor


Türkiye’de tatil anlayışına çağdaş ülkelerdeki yapılanmayı getiren bir uygulama olan erken rezervasyon döneminin sonuna geldik. Tatil kararlarının erken verilmesi ve yerlerin seyahat acentelerinden %40’a varan indirimlerle ayırtılması (rezervasyon) döneminin sonunda geçen yıla göre %50 daha fazla katılım ve çeşitli yörelere yayılan bir tatil yelpazesi yakalanmış oldu. Erken rezervasyon döneminin sona ermesi, tatil seçeneklerinin de tükendiği anlamına gelmemektedir. Yurtiçi ve dışını kapsayan pek çok seçenek halen seyahat acentelerinde satışa hazır beklemektedir.


Çifte rezervasyon konusunda tatilcilerin endişe duymasına gerek olmadığını bir kez daha vurgulamak istiyorum. Konu, bürokratların zamansız çıkışı ile gündeme geldi ve Sayın Bakan da uluslararası ortama turizm İşletmelerini tehdit eden bir üslupla taşıdı. Olayın olumsuz bir sonuç oluşturmaması, her zaman olduğu gibi, işletmelerimizin sağduyulu davranışları ile mümkün olmuştur. Rahat bir çalışma ortamı sağlamak ve diğer kuruluşlarla bu amaçla eşgüdüm oluşturmakla görevli bir bakanlığı olan turizm işletmelerinin Berlin Turizm Borsası (ITB) ortamında, verilecek cezalarla anılması alışılmış söylemlerden değildir.


Yerel Yönetimlerin Desteği Önemli


Hükümetlerimizin özellikle ulaşım alanında gerçekleştirdiği yatırımlar sonucunda Anadolu’da turizm giderek güçlü hale gelmektedir. Sayın Başbakanın TÜROFED Genel Kurulu’nda dile getirdiği Anadolu’da turizm yatırımı konusunun ilgi görmeye başladığını bize ulaşan ve kendilerine yardımcı olduğumuz taleplerden memnuniyetle izlemekteyiz. Ayrıca Anadolu’da yerel yönetimler ve faaliyete başlamalarının hemen ardından Kalkınma Ajansları turizm için kolları sıvadılar. Yerel seçimler öncesinde de Belediye Başkan adaylarının turizme öncelik veren demeçleri dikkatlerimizi çekmişti. Sağlanan gelişmeler paralelinde Kalkınma Ajanslarının sürdürdükleri ile başarılı fuar katılımları ve tanıtım günleri etkinlikleri arasına turizm yatırım ve işletmelerinin gelişimini ve eğitim faaliyetlerini de katmalarını bekliyor ve meslek kuruluşu olarak yardıma hazır olduğumuzu hatırlatmak istiyorum.


Ankara Valiliğinin başlattığı turizm hamlesi kapsamında EMITT’ teki tanıtım faaliyetinin devamı Valiliğin ve Kalkınma Ajansının ilgisizliği nedeniyle Berlin ve Moskova’da devam ettirilememiştir. Ankara Kalkınma Ajansı’nın buralarda izleyici değil; Anadolu da ki Ajanslar gibi etkili ve katılımcı olarak yer alması Ankara turizmi açısından bir beklentiydi.

Kış turizmi için de erken rezervasyon


Son yılda verilen desteklerle oluşan turizm ortamında, özellikle Erzurum’daki Kış Oyunlarından sonra kış turizmi konusunda da etkili önlemler alınmaktadır. Kış Turizmi için planlanan yatak kapasitesinin 65 bine çıkarılması bu alandaki yatırım ve pazarlama çalışmalarında da yeni önlemleri gerekli kılmaktadır. Söz gelimi Avrupa pazarlarında olduğu gibi kış tatili yapmak isteyenler için de bir erken rezervasyon dönemi başlatılabilir.


Kentlerimizin Etkinlik Rehberi Olmalı


Bunu Kentler arası turizm açısından ve tanıtım günlerinin bir tamamlayıcısı olarak öneriyoruz.    Ankaralılar için Ankara Hürriyet’te günlük olarak yer alan Ankara Rehberi benzeri bir sayfanın tüm Türkiye için Hürriyet Seyahat Ekinde yer alması iç turizme olumlu katkılar getirecektir.  Kentlerimizin bu anlamda hazırlayacakları rehberler için illerin İl Kültür ve Turizm Müdürlükleri ya da TÜROFED üyesi bölgesel dernekler öncülük yapabilir. Etkinlikler yerel basında, internet sitelerinde yer alabileceği gibi ATİD’ gönderildiğinde sitemizde de yayınlanacaktır.Seçim AYDIN
TÜROFED İkinci Başkanı
ATİD Başkanı

 

Okunma Sayısı: 3693
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yorum Yaz
Ad Soyad
E-posta
Yorum

 

 

 

Şehr-i Türkiye | Spa & Wellnes | Golf Turizmi | Kalkınma Ofisi | Turizm Rehberi | Künye | İletişim
© Copyright - Her hakkı turizmdesonnokta.com’a aittir.
Tasarım&Yazılım: Grafiker