web tasarım programlama web master

 

 

 

TURİZMDE SON NOKTA
ANKARA TİCARET ODASI
ANTOD YÖNETİM KURULU BAŞKANI
BARACUDA TUR CEO
KOREOGRAF
ANKARA
YAZAR
AKADEMİSYEN / GAZİ ÜNİV.
MARMARA FM GNL. MD.
DANIŞMAN
TURİZM YAZARI
GENÇ BAKIŞ
SİTE İÇİ ARAMA
E-POSTA ÜYELİĞİ
VİDEOLAR
Recep Arısoy
iletisim@turizmdesonnokta.com
Ortadoğu in, Avrupa Out, Rusya Rüküş

2010 Yılı için turizm sektörün de bir değerlendirme yapılırsa, turizm sektörüne Ortadoğulu Arap turistin damgasını vurduğunu görürüz.

İran, Cezayir, Suudi Arabistan, Irak başta gelen ülkeler, 2011 yılında ise Suriye’nin çok ön planda olacağı, kalkan vize ile Suriyeli turisti her bölgede göreceğiz.

Şimdiden 2011 yılı için Ortadoğu pazarı, tüm turizmcilerin gündemin de, Ortadoğu pazarı, Almanya ve Rusya’dan sonra, üçüncü pazar olacak düşüncesi, tüm turizm camiasında gündem.

Verilere bakılınca, Ortadoğu pazarının Türkiye turizm sektörünün üçüncü pazarı olacağı düşünceleri doğrulanıyor, çünkü bu veriler Ortadoğu pazarının en büyük tur operatörlerince verilen bilgiler.

2010 yılın da Ortadoğu pazarı ile çalışan tur operatörleri, pazarlarında çok büyük çıkışlar yaptıklarını, 2011 yılında bu artışların daha da fazla olacağına dair net açıklamalar yaptılar.

Ortadoğu’nun büyük tur operatörlerinden Albaker Turizm, 2009 yılında 40 binin üzerinde olan misafir sayısını, 2010 yılında 80 bine çıkarttığı açıklamasını yaptı.

Yine Ortadoğu pazarının diğer büyük tur operatörleri, Karnak Travel, 2009 yılındaki 33 bin misafir sayısını 50 bine çıkartması, Heysem Turizmin, 2009 yılında 30 bin misafir sayısını 45 bine çıkartması, Ortadoğu pazarının, turizm sektörünün üçüncü pazar olma ihtimalini daha da güçlendiriyor.

Özellikle hava yolu şirketleri, THY, Middle East, Cham Wings hava yollarının, Vize uygulaması kaldırılan Suriye'ye ek sefer koymaları, 2011 yılın da, Antalya, Bodrum ve Marmaris bölgelerin de, çok fazla Suriyeli turist göreceğiz anlamına geliyor.

Ortadoğu pazarı, bu pazarla çalışan operatörlerin açıklamalarına göre, Ortadoğu, Türkiye turizm sektörünün göz bebeği olacak.

Ortadoğu pazarında bu gelişmeler yaşanırken, Rusya pazarından ilk üzücü haber geldi, Rusya Otelciler ve Restoranlar Federasyonu başkanı Alexander Ivanov'un yaptığı açıklamaya göre, Türkiye Ruslar için pahalı bir ülke olmaya başladı

Alexander Ivanov, Ruslar artık, Türkiye ile birlikte alternatif ülke olarak, Tayland ve Mısırı tercih etmeye başlamışlar, Rusya buna sebep olarak ta, son yıllarda Türkiye’nin fiyat yükseltmesini öne sürüyor.

Ivanov aslında, Rusların Tayland ve Mısırı tercih etme nedenini açıklarken, nazik olmaya çalışıyor,  Rusların Türkiye'ye gelmeyi artık iki defa düşünüyor olmasına asıl sebep Ortadoğu pazarı, tabi ki başkan naziklik yaparak, bu şekilde söylemek istemiyor.

Rusya bu açıklamayı yaparken aslında çok net olarak şunu söylemeye çalışıyor, Ortadoğu pazarı varsa ben’i unut demek istiyor, Rusların bu polimiklerine şaşırmamak  gerekir, zaten hep burunları havadadır.

Rusya ve Ortadoğu pazarından daha önemli olan Avrupa pazarı, bu pazar ne yazık ki, Türkiye turizm sektörünün çok büyük sorunu olacak gelecekte, Türkiye bu pazarı kaybetme tehlikesi ile yüz yüze.

Bir dönemler, Fransızların vazgeçilmez bölgesi Kapadokya da Fransızları çok fazla göremiyoruz, artık her ülkeden turist var Kapadokya da.

Almanların vazgeçilmezi Kemer, Ruslar ile dolup taşıyor, İngiliz ve İrlandalıların rüya sahil şeridi Fethiye Arap çorbasına dönmüş durumda.

Türkiye turizm sektörü önümüzdeki yıllarda en zor sezonlarını yaşayacak gibi görünüyor, bir tarafta, Arap turistlerden kaçan Ruslar, diğer tarafta, Ruslar ve Araplardan kaçan Avrupalı turistler.

Son yıllarda batan Avrupa tur operatörlerinin neden battığını ve niçin battığını da öğrenmiş oluyoruz sanırım.

Tüm bu sorunların yaşanacak olması ve yaşanıyor olması, yine gündeme sektörün çok sistemsiz ve sağlıksız büyüdüğü gerçeğini öne çıkartıyor.

Kısaca, 2011 yılında, Ortadoğu in, Avrupa Out, Rusya rüküş görünüyor.

 

Etiketler: Recep Arısoy,
Okunma Sayısı: 3702
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yorum Yaz
Ad Soyad
E-posta
Yorum

 

 

 

Şehr-i Türkiye | Spa & Wellnes | Golf Turizmi | Kalkınma Ofisi | Turizm Rehberi | Künye | İletişim
© Copyright - Her hakkı turizmdesonnokta.com’a aittir.
Tasarım&Yazılım: Grafiker