web tasarım programlama web master

 

 

 

TURİZMDE SON NOKTA
ANKARA TİCARET ODASI
ANTOD YÖNETİM KURULU BAŞKANI
BARACUDA TUR CEO
KOREOGRAF
ANKARA
YAZAR
AKADEMİSYEN / GAZİ ÜNİV.
MARMARA FM GNL. MD.
DANIŞMAN
TURİZM YAZARI
GENÇ BAKIŞ
SİTE İÇİ ARAMA
E-POSTA ÜYELİĞİ
VİDEOLAR
Recep Arısoy
iletisim@turizmdesonnokta.com
O Daha On Yedi Yaşında, Kazıkcı İdi.

Bura da genç yaşta milyonlarca dolarlık otel sahibi olan birisinden bahsedeceğim, bakın turistleri kazıklama ve kandırma tarzına, böylesini ilk defa duyacaksınız.

Arkadaşımız daha lise yıllarında başlıyor turistleri kazıklamaya ve kandırmaya, o zamanlarda daha 17 yaşında, sempatik bir lise öğrencisi.

Avlarını büyük incelik ve itina ile seçiyor, özellikle ailecek tatile gelmiş turistlerden oluşuyor bu avlar sürüsü, turist ailelerin yanına yaklaşarak, ben öğrenciyim, İngilizcemi pratik yapıyorum, sizinle birlikte gezerek pratik yapmak isterim diyor.

Karşılarında genç, azimli ve istekli bir öğrenciyi gören turistler, tabiî ki hemen kabül ediyorlar gencin isteğini, nerden bilsinler, bu genç öğrencinin usta bir kazıklamacı olduğunu.

Önce vadi gezileri, kilise gezileri derken bu esnada genç arkadaşımız, uzun sohbetler sonrası, sempatik ve genç olma avantajını da kullanarak, turistleri bir şekilde halı mağazasına gitmeye ikna ediyor.

Halı satıcıları ile kendisi anlaşmalıdır daha öncesinden, hatta komisyonu bile daha öncesinden belirlenmiştir, komisyonu %30, tek yapması gereken, turistleri halı mağazasına götürmek, taş atıp kolu yorulmayacak yani.

Turistleri satıcıya paslar ve çekilir aradan, kısaca turistleri satıcı ile baş başa bırakır, satıcı bu konuda çok uzmandır, bir şekilde mutlaka satar halı veya kilimi turistlere, işlerinde çok profesyoneldirler, daha doğrusu kendileri bunu böyle tanımlıyor.

Bu satış sonrası turistlerden alınan para binlerce dolardır, bu tür yerlerde zaten 1000 doların altında pek satış yapıldığını görmek zordur, eğer satışı 1000 doların altında satış yapmış ise satıcı, kendisini başarısız kabül ederler, yani turisti kazıklamak onlar için bir başarıdır.

Bazen kendi aralarında şu şekil sohbetler dahi geçer, nasıl sattım ama 2,000 dolarlık halıyı 8,00 dolara, kerizler anlamazlar zaten halıdan, kilimden.

Acaba burada keriz olan turistler mi, yoksa o halıyı onlara değerinin çok üstünde satan satıcı mı, ya da bu tür sorunlara müsaade eden sistem mi?

Satılan halıdan, genç yaşta belki hiç göremeyeceği kadar parayı bir arada gören arkadaşımız, daha da hırslanır, halıcıdan sonra seramikçiye, oradan acenteciye derken, senin benim aldığımız maaşın yarısını bir günde kazanır.

Sevgili arkadaşımız lise yıllarında başladığı, bu stratejik kazıklama eylemlerine, üniversite yıllarında da devam etmiş, aradan çok fazla değil üniversiteden mezun olur olmaz, o yaşta milyonlarca değerinde otel satın almış.

Şimdi kendisi otel sahibi, ona sorarsanız ben turizmciyim diyor, bizim kendisine ne dememiz gerek acaba? Desenize halıcıdan, acenteciden, seramikçiden daha fazla komisyon alabilecek bir adres oluşturmuş kendisine.

 

Saygılarımla,

Recep Arısoy

Etiketler: Recep Arısoy
Okunma Sayısı: 3267
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yorum Yaz
Ad Soyad
E-posta
Yorum

 

 

 

Şehr-i Türkiye | Spa & Wellnes | Golf Turizmi | Kalkınma Ofisi | Turizm Rehberi | Künye | İletişim
© Copyright - Her hakkı turizmdesonnokta.com’a aittir.
Tasarım&Yazılım: Grafiker