web tasarım programlama web master

 

 

 

TURİZMDE SON NOKTA
ANKARA TİCARET ODASI
ANTOD YÖNETİM KURULU BAŞKANI
BARACUDA TUR CEO
KOREOGRAF
ANKARA
YAZAR
AKADEMİSYEN / GAZİ ÜNİV.
MARMARA FM GNL. MD.
DANIŞMAN
TURİZM YAZARI
GENÇ BAKIŞ
SİTE İÇİ ARAMA
E-POSTA ÜYELİĞİ
VİDEOLAR
Derya Duysak
deryaduysak@turizmdesonnokta.com
Sevgi ve Saygı Üzerine…

Sevgi, hissettiğimiz, yaşadığımız ve de yazdığımız derinliği olan yüce anlamları olan kutsal bir kavram. Kutsaldır, sevebilmek herkese mahsus değildir. Hayatı sevmekle yaşantımızın anlam kazandığını fark ederiz. Sevgi gücümüze güç katar. Seven kişinin gözlerindeki pırıltı bile farklıdır. Severek başlanılan her işte başarı kesindir. Hayatı sevmek, insanları, hayvanları, doğayı, ses, görüntü, parıltılar, yakamoz, güneş, ay, yazmak, okumak, öğrenmek, çalışmak, yardımlaşma duygusu vs...

Seven insan için kaynak hudutsuzdur. Yeter ki, sevmeye motive olalım. Her kişi sevebilir mi? HAYIR! Her kişi sevemez, sevmek yürek ister, sevmek bir yüce gönül ister, sevmek motivasyon ister, sevmek niyet ister. sevmek azim ister. Başarının temelinde "sevmek" vardır. Seven insan kendini aşmış kişidir. Kendini aşmış kişi, öncelikle başkalarının mutluluğunu isteyen kişidir,

Saygı çeşitli şekillerde ifade ettiğimiz ya da diğerlerinden beklediğimiz bir insan tavrıdır. Yaşlılara, kültürel adetlerimiz ya da sahip oldukları tecrübelerden dolayı saygı gösteririz.

Bazılarına yeteneklerinden, ilerici düşüncelerinden dolayı hayranlıkla saygı duyarız.

Bazıları hayatta çok ağır badireler atlatmışlardır ya da bir fiziksel engele rağmen engelleri aşmışlardır. Hayran oluruz, saygı duyarız.

Bazılarına elde edemediklerimize sahip oldukları için saygı duyarız.

Bazılarına şöhretlerinden dolayı gıptayla karışık, bazılarına sınıfsal pozisyonlarından veya makamlarından dolayı zorunlu bir şekilde saygı duyarız.

Bazen de kişi değil o makama saygı duyarız.

Öyle görünüyor ki insan diğer insanlara değil ama insanların temsil ettikleri şeye saygı duyuyor. Başarıya, güce, zafere, tecrübeye. Hepimiz düşüncelerimiz, inançlarımız, ilgilerimiz ve içinde yaşadığımız sosyal, kültürel, inançsal, politik formlar ışığında farklı saygı şekilleri benimseyecek farklı şeylere ve kişilere saygı besleriz. Gerçek sevginin işaretleri; önemsemek, hatırlamak, değer vermek ve sevdiğimiz şey için mücadele etmektir.

Ve insan ancak çok sevdiği şeyler uğruna mücadele edebilir. O halde bir şeyi çok seviyorsak onun yaşamasını, sürmesini isteriz.

Saygı talep edilmez, hak edilir. 

Bizi değerli kılacak olan şeyin, kendi varlığımızı keşfetmek, başkaları yerine kendi kendimiz olmak, düşünen, duygulara ve iradeye sahip bir varlık olarak kendimizi ne çok küçük ne de çok büyük hissetmek ve önce kendi varlığımıza saygı duymak olduğunu anlamaya çok ihtiyacımız var. Böylece diğerlerine de saygı duymak için çok sayıda sebebe sahip olacağız.

Bizler  ”büyüklere saygı küçüklere sevgi” felsefesi ile büyüdük . Kimse kimseyi sevmek zorunda değil, fakat saygı göstermek durumunda

Günümüzün  konseptinde rollerin değişmesi gerekiyor

 

Sevgi ve Saygımla...

Derya Duysak

 

 

 

Okunma Sayısı: 7500
Yorum Yaz
Ad Soyad
E-posta
Yorum

 

 

 

Şehr-i Türkiye | Spa & Wellnes | Golf Turizmi | Kalkınma Ofisi | Turizm Rehberi | Künye | İletişim
© Copyright - Her hakkı turizmdesonnokta.com’a aittir.
Tasarım&Yazılım: Grafiker