web tasarım programlama web master

 

 

 

TURİZMDE SON NOKTA
ANKARA TİCARET ODASI
ANTOD YÖNETİM KURULU BAŞKANI
BARACUDA TUR CEO
KOREOGRAF
ANKARA
YAZAR
AKADEMİSYEN / GAZİ ÜNİV.
MARMARA FM GNL. MD.
DANIŞMAN
TURİZM YAZARI
GENÇ BAKIŞ
SİTE İÇİ ARAMA
E-POSTA ÜYELİĞİ
VİDEOLAR
Derya Duysak
deryaduysak@turizmdesonnokta.com
Birbirimizi Anlayabilmek!

Çoğu zaman empati olarak değerlendiririz…

 

Karşımızdaki insanı anlamak, onun penceresinden bakabilmek  onun duygularını kendimizde yaşatmak,  karşımızdakinin yaptıklarını hoş görmek, ona tepki göstermemek.

Empati genellikle işe yarıyor. 

Bu ülkede yaşayan bizlerin, hepimiz  kimliğimiz, inancımız dilimiz ne olursa olsun bir birimizi anlamaya çalışır, birbirimizi hoşgörü ile karşılarsak ve kabullenirsek yaşamın daha anlamlı  olacağını biliyoruz.

Çoğu zaman içimizde yaşattığımız duygularımız  ile dışarıya yansıttığımız duygularımız farklı oluyor. Bazen gurur meselesi yaparız, ya da güzel duygularımızı inadımıza feda ederiz ve acısını yaşarız.

Bazen de tam tersini yaparız. Dışarıya gerçek duygularımızı değil aklımızın ve çıkarımızın istediği şekilde duygular yansıtırız. Doğaldır ki bu tür sahte duygular sonra açığa çıkıyor ve insanın rencide olmasına neden oluyor.

Bir ailede, bir ülkede ve dünyada çok farklı insanlar vardır. Duygularımız ilişkilerimizi de belirliyor. Karşılıklı sağlam ve sağlıklı ilişkiler kuruldukça barış içinde bir yaşam sürebiliyoruz.

Tersine; bir birimize karşı düşmanca, sahtece ve çıkarcı ilişkiler kurmaya çalıştığımızda kavga, kaos ve huzursuz bir ortamı hazırlamış oluyoruz kendimize.
İnsanlar birbirlerini gayet iyi anlıyor. Asıl sorulması gereken, neden insanların birbirlerine kendi doğrularını kabul ettirmeye çalıştıklarıdır.

Kendimizi birbirimizin yerine koyabilsek “o konumda biz olsak ne yapabilirdik” düşüncesini benimsediğimizde kişilere ve olaylara karşı daha hoşgörülü ve mutlu olabileceğiz

Empati uygulama çok azımızın başarabildiği bir şey. Bize zor gelen gerçekleri, aykırılıkları tam anlamıyla kabullenmek durumunda değiliz. Belki de insanlara hatalı olduklarını hissettirebilmenin en güzel yolu onlara bir ayna tutabilmek.

 

Sevgiyle, anlayışla ve huzurla kalın…

 

 

Okunma Sayısı: 4952
Yorum Yaz
Ad Soyad
E-posta
Yorum

 

 

 

Şehr-i Türkiye | Spa & Wellnes | Golf Turizmi | Kalkınma Ofisi | Turizm Rehberi | Künye | İletişim
© Copyright - Her hakkı turizmdesonnokta.com’a aittir.
Tasarım&Yazılım: Grafiker