web tasarım programlama web master

 

 

 

TURİZMDE SON NOKTA
ANKARA TİCARET ODASI
ANTOD YÖNETİM KURULU BAŞKANI
BARACUDA TUR CEO
KOREOGRAF
ANKARA
YAZAR
AKADEMİSYEN / GAZİ ÜNİV.
MARMARA FM GNL. MD.
DANIŞMAN
TURİZM YAZARI
GENÇ BAKIŞ
SİTE İÇİ ARAMA
E-POSTA ÜYELİĞİ
VİDEOLAR
Savaş Çolakoğlu
iletisim@turizmdesonnokta.com
Arz Fazlasına Dikkat !

Ülkeleri temsil eden en önemli unsurlardan birisi şüphesiz başkentleridir.Avrupa başkentleri ile kıyaslandığında Ankara'nın turizmden aldığı payın çok gerilerde olduğunu görmekteyiz.

Son birkaç yıldan bu yana adını daha sıkça telaffuz ettiğimiz turizmde birkaç küçük hamlenin dışında hiçbir şey yapmıyoruz.Milyonlarca turisti ağırlayan, milyonlarca dolar turizm geliri elde eden Antalya ve İstanbul hiç durmadan profesyonelce çalışmalarına devam ediyor.Biz uyumaya devam ediyoruz.

Yıllık doluluk oranı ortalama %60-65 gibi seyreden Ankara'nın yatak arzı fazla. Önümüzdeki yıllarda büyük bir hızla bu arzı daha da yükseltmek çok yanlış olacaktır.

Artan yatak arzı tehlikesi Avrupa'da birkaç yıl önce tartışılmış ve buna göre tedbirler belirlenerek arz fazlası frenlenmiştir.Yatırımların bir plan dahilinde yapılması şart olmuştur.Şehrimizde kısa vade de ortaya çıkması beklenen talebin yatak arzındaki artışı karşılamayacağı kesin.En azından önümüzdeki birkaç yılın göstergeleri bu yönde.Bu da muhtemelen gerek dolulukları gerekse de fiyatları aşağı çekecektir.

Ankara’daki yapımı süren otel inşaatları ile ilave olacak olan yatak sayılarının talep ile doğru orantılı olmadığını ,talepteki yavaş artışların doluluk ve gelirleri düşüreceği aşikardır.

Ankara'da açılan yeni oteller  konaklama standartlarını yükseltirken ortalama oda fiyatlarını düşürmektedir.Fiyatlar düştükçe hizmet kalitesi de gerilemektedir.

Özel araştırma şirketleri tarafından tespit edilen Avrupa Başkentleri otelleri ortalama oda fiyatları 150-190 Euro arasında seyrederken Ankara'da 80-110 Euro arasında seyretmektedir.(Çift kişilik oda için)

Dolayısıyla turist ağırlamayan ,ziyaretçi profili daha çok iş dünyası olan, konaklamaların genellikle tek kişi olarak yapıldığı Ankara için bu rakamlar daha da aşağılarda seyretmektedir.

Başkent olarak yeterli sayı ve standartta konaklama tesisine sahip olan Ankara'nın diğer Avrupa Başkentleri gibi hak ettiği doluluk oranı ile gelirleri elde etmesi için tesis yerine tanıtım ve pazarlamasının kamu ve özel sektör işbirliğinde yapılması gerekmektedir.
Bu şartlarda adım başı otel açmak yerine kentin cazibesinin arttırılması için çalışmaların profesyonelce yapılmasının zaruri bir ihtiyaç olduğunu bilmemiz gerekmektedir.

Ankara turizmine yön veren gerçek turizm profesyonellerinin  artık harekete geçme vaktinin geldi de geçtiğinin farkına varmasını istiyoruz. Şehrimizde turizmin gelişmesi için çaba sarf edenlerin profesyonel yöneticileri yanlarına almalarının gerekliliğini görmelerini arzu ediyoruz.En basitinden ulusal veya uluslararası katıldığımız fuarlarda hiç değilse bu işin mutfağında olan arkadaşlarımızın da yer almasını bekliyoruz.

Ulusal ve Uluslar arası her türlü spor,sanat ve iş organizasyonları ile fuar ve kongrelerin şehrimizde yapılması için hep birlikte çalışmamız gerekmektedir.

Önümüzdeki yılların planlamasını çok iyi yaparak şehrimizin turizmde marka olmuş başkentler arasında yer almasını sağlamalıyız.

Cumhuriyetimizin Başkenti Ankara neden turizminde Başkenti olmasın ?

Selam ve sevgilerimle…

 

Savaş Çolakoğlu

TUROFED Genel sekreteri

 

 

Okunma Sayısı: 6016
Yorum Yaz
Ad Soyad
E-posta
Yorum

 

 

 

Şehr-i Türkiye | Spa & Wellnes | Golf Turizmi | Kalkınma Ofisi | Turizm Rehberi | Künye | İletişim
© Copyright - Her hakkı turizmdesonnokta.com’a aittir.
Tasarım&Yazılım: Grafiker