web tasarım programlama web master

 

 

 

TURİZMDE SON NOKTA
ANKARA TİCARET ODASI
ANTOD YÖNETİM KURULU BAŞKANI
BARACUDA TUR CEO
KOREOGRAF
ANKARA
YAZAR
AKADEMİSYEN / GAZİ ÜNİV.
MARMARA FM GNL. MD.
DANIŞMAN
TURİZM YAZARI
GENÇ BAKIŞ
SİTE İÇİ ARAMA
E-POSTA ÜYELİĞİ
VİDEOLAR
Cem Polatoğlu
iletisim@turizmdesonnokta.com

Nikaragua    

      
Enteresandır; Orta ve Güney Amerika'da tüm Araplara "el Turco" yani Türk, tüm Uzakdoğululara "Chino" yani Çinli ve Texas, Tommiks okuyanlarımız bilir, tüm beyazlara da "Gringo" derler. Peki neden tüm Araplara Turco derler? Çünkü, Osmanlı'nın son zamanlarında Ortadoğu'da çıkan savaşlardan çok sayıda Arap, Güney ve Orta Amerika'ya göçmüş. Hangi ülkeden gelmişler? Osmanlı'dan. Osmanlı kim? Burada bilindiği kadarı ile Türkler yani "Los Turcos".

Seneler önce Arjantin'e gitmiş, otelde, restoranda, takside, sokakta futbol konuşmaktan içime fenalık gelmişti. Gerçekte, Güney Amerika'da Futbol hiç bir zaman sadece bir oyun olmadı.  Siyasiler futbolu kullandılar, halkı futbolla uyuşturdular, ülkeler kendi aralarında futbol yüzünden savaştılar (Honduras- El Salvador) v.s. Bu kez burada, Nikaragua'da, ayak bastığım günden ülkeden çıktığım güne kadar içim-dışım siyaset dinlemekten kıyıldı. Burada "A" diyorsunuz Amerika'nın yaptıkları, "B" diyorsunuz Batista, "C" Castro, "D" desen Daniel Ortega, "S" desen Sandinista, "Eeeee" dersen Esteban Aslında ülkenin "siyasi" olmasının mantıklı gerekçeleri var. Nikaragua, Amerika Birleşik Devletleri tarafından defalarca işgal edilmiş. Bu ülke ve askerleri tarafından doğal kaynakları çalınmış, insanları hor görülmüş, kadınları tecavüze, erkekleri işkenceye uğramış. Bu nedenle memlekette bir Anti-Amerikan kitle oluşmuş.

 

 

Liberal önderlerden Cesar Augusto Sandino Amerikan askerlerine karşı savaşan bir gerilla hareketi başlatmış. Ta ki ABD kuvvetlerinin 1933'te ülkeyi terk etmelerine kadar. Ancak ne yazık ki Ulusal Muhafızların komutanı Anastasio Somoza Garcia 1934'te Sandino'yu öldürterek kendini başkan seçtiriyor. Somoza Garcia'nın 1956'da öldürülmesi üzerine ise başkanlığa oğlu Luis Somoza Debayle getiriliyor. Oğul Somoza'nın gaddarlığına karşın, 1962'de rejimini hedef alanSandinista Ulusal Kurtuluş Cephesi kuruluyor. Luis Somoza 1967'de kalp krizi geçirerek ölünce bu kez yerine kardeşi Anastasio Somoza Debayle başkan oluyor. Ancak Sandinistler 1979'da bir halk hareketiyle 45 yıllık Somoza rejimini devirip yönetimi ele geçiriyorlar. O günden bu yana bazı çalkantılar da olsa ülke Parlamenter sistemle yönetiliyor. Şu anda Daniel Ortega Devlet Başkanı olarak görevini sürdürüyor.  

Ülke yanardağlarla kaplı. En ünlüsü Mogoton yanardağı (2,107 m). Yanardağı çok olan yerlerde de Sismik hareketler yani Depremler sık görülür. Örneğin 1972'de Başkent Managua'da meydana gelen depremde 6.000 kişi ölmüştür. Luiz Somoza'nın sonunu getiren ise, bu deprem sonrası gönderilen uluslararası yardımları el altından kendisinin ve ailesinin hesaplarına aktardığının ortaya çıkması olmuştur.

Nikaragua'da milli içki  "el macuá". El Macuá yapmak için Rom'a tropik meyve, guava suyu ekliyorlar. En hoşuma giden yemekleri ise mısırdan yapılan ve eski bir Kızılderili yemeği olan "indio viejo". Yine domuz derisi kızartması chicharron en önemli ve ucuz besin maddelerinden. Hicaro adı verilen "coco" yani hindistan cevizine benzer sert kabuklu tropik meyveleri ise denemeye değer. Ülkenin mafya babaları, dünya uyuşturucu ticaretinde oldukça etkinler. Dağları, geçit vermez yamaçları ekim alanları olarak mesken edinen tacirler, ektikleri uyuşturucuları yine dağlarda ki mağara atölyelerinde son kullanıma hazır hale getiriyorlar. İşin pazarlama ve nakliyatında ise standart yolların dışında kendilerine ait denizaltıları, radara yakalanmayan alçaktan uçan sessiz uçaklarını kullanıyorlar. 

Görülecek Yerler;

 

 

UNESCO Dünya Kültür Mirası "Leon Viejo"; Amerika Kıtası üzerinde kurulmuş en eski kentlerden biri olup, daha sonra hiç gelişmemiş olduğu için İspanyol İmparatorluğunun 16. yüzyıl yaşantısını en güzel yansıtan harabelerdir. Ayrıca kent çok farklı ve zengin arkeolojik kalıntıları da barındırmaktadır. Nikaragua Gölü üzerinde bulunan Granada şehri de Kolonial yapıları ile ziyaretçilerini  büyülüyor. Granada yakınlarında ki küçük adacıklardan oluşan Las İsletas adacıklarını görmeyi ihmal etmemek gerekiyor.

Ülke bilgileri;

Nikaragua, 129,495 km² lik yüzölçümüyle Orta Amerika'nın en büyük ülkesi. Başkent: Managua. Etnik gruplar: %70 Mestizo, %16 Beyaz Latin Amerikalı yani "Gringo". Bunların çoğunluğu İspanyol, Alman, İtalyan, Fransız ve İngiliz, 9% Afro-Latin Amerikalı ve %5'i de Nikaragua Kızılderililerinden oluşmaktadır. Yönetim biçimi; Parlamenter sistem, Nüfus: 6 milyon, Oldukça düşük olan GSMH sadece 980 Dolardır. Para birimi ise Cordoba. Ekonomileri; İhraç ürünleri; muz, kahve, şeker, sığır eti ve tütün  

   
Nikaragua fotoğrafları için tıklayınız: https://plus.google.com/u/0/photos/103101039821732824389/albums/5844258311888047745

 

El Salvador  

        
El Salvador; Kelime anlamı "Kurtarıcı". İsa'yı böyle nitelendirir Katolikler. Kısaca, memleket "Hazreti İsa'nın memleketi". Başkentin adı ise San Salvador. Yani "Kutsal İsa". Ülkenin ve başkentinin adına bakarsanız, sakinleri uçtu uçacak !. Hepsi birer melek, hepsi cennetlik. Dindarlar, koyu Katolikler. Hani dini-bütün derler ya El Salvador'lular dini-büsbütünler. Kolyeler, bilezikler İsa, evlerde niş'ler, İsa heykelcikleri, duvarlar İsa tabloları. Her adımda ıstavroz çıkarmaktan omuzlar mosmor. Ancak, ülke sicillerine, polis kayıtlarına, kriminal raporlarına bakarsanız günde 20 cinayet, saat başı tecavüz, kapkaç, hırsızlık, her dağın taşın altı uyuşturucu dolu. Bir büyüğümün öğütüdür; "Her kim ki ben dürüstüm, ben dindarım demek ihtiyacı duyuyor veya bunu şov haline getiriyorsa, kendini kolla" Başka ülkelerde olduğu gibi, dinin arkasına sığınıp en kötü, en günah işler burada da yapılıyor. Zimmete para geçirme, telefon kulübesinde fuhuş, devleti soyma, uyuşturucu ticareti neredeyse tabela ve kartvizitlik meslek. Kriminal ne ararsan ziyadesiyle mevcut. Sokak çeteleri sokakların tam hakimi. Polisin giremediği mahalleler var. Kısaca burada başının belaya girmesini istemiyorsan, illa İsa olması gerekmiyor ama mutlaka yanında bir "kurtarıcı" ile dolaşman gerekiyor.

 

 

Ülke, diğer Orta Amerika ülkeleri gibi sol tandans'a sahip. 1970'lerde çıkan sağ-sol çatışmaları neticesinde 1979'da ordu yönetime el koyuyor. Ancak iç çatışmalar 1990'lara kadar sürüyor.  

El Salvador'da ne gördün derseniz; Kahve bahçeleri, Volkanlar ve Kraterler derim. Ufak tefek de olsa montaj sanayi orta kesimi ayakta tutuyor. Sonuçta El Salvador, ekonomisi dışarıya daha doğrusu Amerika'ya bağlı küçük, tipik bir arka bahçe pardon Orta Amerika muz cumhuriyeti. Bize benzerlikleri de var; Mesela kimin Başkan seçileceğine Amerika karar veriyor. Para birimi bile dolar. San Salvador doları değil, harbi Amerikan dalırs. Unutulmazı ise; Futbol milli takımlarının 1970 dünya kupası elemelerinde, komşu ülke Honduras ile yaptıkları maç nedeniyle çıkan FUTBOL SAVAŞI.  Gerçekten de iki ülke bir futbol maçı için bir ay boyunca birbirleri ile savaştı, yüzlerce kişi bu aptal savaşta hayatını kaybetti. Bizim memlekette ise bir başka ülkeyle savaşmamıza gerek yok. Zaten her derby maçı sonrası birbirimizi öldürüyoruz.

Gezilecek Yerler;

UNESCO Dünya Kültür Mirası Joya de Ceren (Ceren’in Mücevheri) ören alanını ziyaret edin. Laguna Caldera Volkanı’nın 6. yüzyılın sonlarında faaliyete geçmesi ile İspanyol öncesi dönemin tipik bir çiftçi yerleşimi olan kentin, aynıİtalya’nın Pompei ve Herculaneum örneğinde olduğu gibi lavlar altında kalması sonucu olağanüstü dirilikte korunmuş dönem yaşantısını yansıtan kalıntıları görebilirsiniz.

 

 

Ülke bilgileri; Başkent: San Salvador, Yönetim: Anayasal Cumhuriyet, Başkanlık sistemi. Nüfus : 7 milyon, GSMH: 4.000 dolar civarında. Amerikan doları kullanıyorlar. Etnik gruplar: %90'ı Mestizo adı verilen yerel halktan oluşuyor. Halkın %90'ı katolik. 300 sene İspanya hükümdarlığında ve 1821 yılına kadar Guatemala'ya bağlı bir eyalet olan ülke 1841'de bağımsızlığını ilan etmiş. 

El Salvador fotoğrafları için tıklayınız: https://plus.google.com/u/0/photos/103101039821732824389/albums/5844249247934845441 
Saygılarımla

Cem Polatoğlu

 

 

Okunma Sayısı: 3688
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yorum Yaz
Ad Soyad
E-posta
Yorum

 

 

 

Şehr-i Türkiye | Spa & Wellnes | Golf Turizmi | Kalkınma Ofisi | Turizm Rehberi | Künye | İletişim
© Copyright - Her hakkı turizmdesonnokta.com’a aittir.
Tasarım&Yazılım: Grafiker