web tasarım programlama web master

 

 

 

TURİZMDE SON NOKTA
ANKARA TİCARET ODASI
ANTOD YÖNETİM KURULU BAŞKANI
BARACUDA TUR CEO
KOREOGRAF
ANKARA
YAZAR
AKADEMİSYEN / GAZİ ÜNİV.
MARMARA FM GNL. MD.
DANIŞMAN
TURİZM YAZARI
GENÇ BAKIŞ
SİTE İÇİ ARAMA
E-POSTA ÜYELİĞİ
VİDEOLAR
Cem Polatoğlu
iletisim@turizmdesonnokta.com
Turizmcilerin İstediği Yasa Nihayet Çıktı

Kamu Kampları Özelleşiyor...

 

1998 yılında, 15 yıllık yurtdışı birikimiyle Türk turizminde yapılması gereken ve 25 maddeyi içeren bir kitapçık hazırlamıştım. Bu kitapçıkta belirtilen bir önerimiz daha  "Kamu Kamplarının özelleştirilmesi" nihayet gerçekleşiyor.


Sayın Başbakanımız geçtiğimiz aylarda Kamu Kamplarının kamu yararına değil zararına olduğuna dair görüşlerini açıklamasının ardından düğmeye basıldı. Çok geçmeden kamuya ait kamp, misafirhane ve tatil köyü gibi sosyal tesislerin satılabilmesine olanak veren yasa TBMM'de kabul edildi. Senelerdir dile getirdiğimiz konunun çözümlenecek olmasının sevincini yaşıyoruz.

Sayın Başbakanımıza ve eski kiracımız olması vesilesi ile görüş alışverişinde bulunduğumuz Değerli Ak Parti Milletvekilimiz Sadık Badak'a teşekkür ederiz.
Umarız kısa sürede; Sömestre ve Yaz tatillerinin bölgelere göre ayrılması, Yazlıkların ve 10 milyon yazlıkçının turizme kazandırılması, Epcot Center'da (Orlando)Türkiye'nin temsili ve diğer sorunlarımızın çözümünü de görebiliriz...
Peki, ne demiştik? 

Ülkemizde sayıları 400'ü aşkın ve 200.000 üzerinde yatak kapasitesine sahip olan Kamu Kamplarını, ülkemiz ekonomisi ve Turizmine kazandırmak için özelleştirilmesi gerekmektedir.

Kamu kampları Cumhuriyetimizin ilk yıllarında gündeme gelmiştir. Örneğini aldığımız Rusya'da, milligaz şirketi Gazprom tarafından yaptırılan ve bir kısmı politbüro üyelerinin dinlenmesi bir kısmı da gerçekten rehabilite amaçlı sağlık kampları olarak kullanılan "Dacha" adı verilen bu kamplar ağırlıklı olarak Karadeniz kıyılarındadırlar.

Ancak bu sistemi çok seven Türk bürokrasisi sayesinde kamu kaplarımız; 325 milyonluk Rusya'da 25.000 yatak kapasitesine karşın 70 milyonluk Türkiye'de 400.000 yatak kapasitesine ulaşmıştır.

Türkiye'nin nezih tatil beldelerinde bulunan bu kamplarda halen günlüğü 8-10 TL karşılığı Konaklama+Sabah-Öğlen-Akşam yemeği olmak üzere Tam Pansiyon servis verilmektedir. Benzer bölgelerde ki özel tesislerin geceliği ise 100-150 TL'den başlamaktadır.

Hali hazırda Türkiye’de bulunan kamu haplarının arsa değerlerlerinin ise 400 milyar doları olduğu tahmin edilmektedir.. 

Özelleştirme yabancı yatırımcıya da açık olmalıdır ? 

Bu tesisleri başarılı yerli girişimciler dışında yabancı otel zincirleri ve tröstlere satmanın ülkemiz için bazı avantajları olacaktır. Milyarlarca dolar yatırım yapan yabancı şirketler ellerini ateşin üstüne koyacaklar ve karlılıklarını, çıkarlarını sürekli kılmak amacı ile bugüne kadar defalarca yaşadığımız, çeşitli siyasi krizleri, anarşiyi, terörizmi daha yumuşak üslupla ele alacaklardır. Bunların dışında; düne kadar sıkça gündeme getirdikleri müslüman ülke, insan, hayvan hakları, EU dışı ülke gibi bazı suni problemleri "müşteri kaybetmemek" adına kendi ülkelerinde ve basınında gündeme getirmek istemeyeceklerdir.

Ülkesinde yabancı yatırımcılara kucak açan Mısır, Fas ve Tunus gibi yukarıdaki detaylara fazlasıyla sahip olan ülkeler, arkalarını ülkelerinde yatırım yapan uluslararası tröstlere dayayarak "heyecansız" Turizm sezonları geçirmektedirler. Çünkü bu tröstler otellerini doldurmak kaygısı ile tüm güçleri ile yatırım yaptıkları ülkelerde ki olumsuzlukları kamuoyundan uzak tutmaktadırlar.

Kamu çalışanları nasıl tatil yapacak?  

Türkiye'de bahsi geçen kamu kamplarından ağırlıklı olarak üst düzey yöneticiler faydalanmaktadır. Tesislerin satışı ile elde edilecek gelir 4,5 milyon kamu çalışanına "tatil çeki"olarak dönebilir. Böylece siyasilerimizce sık kullanılan "tatil herkesin hakkı" sloganı gerçekleşebilir. 400 bin yatak kapasitesi ise Türk ekonomisine ve Türk turizmine kazandırılabilir.

 

Sevgilerimle
Cem Polatoğlu
0212 2123030 pbx

 

Okunma Sayısı: 2927
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yorum Yaz
Ad Soyad
E-posta
Yorum

 

 

 

Şehr-i Türkiye | Spa & Wellnes | Golf Turizmi | Kalkınma Ofisi | Turizm Rehberi | Künye | İletişim
© Copyright - Her hakkı turizmdesonnokta.com’a aittir.
Tasarım&Yazılım: Grafiker