web tasarım programlama web master

 

 

 

TURİZMDE SON NOKTA
ANKARA TİCARET ODASI
ANTOD YÖNETİM KURULU BAŞKANI
BARACUDA TUR CEO
KOREOGRAF
ANKARA
YAZAR
AKADEMİSYEN / GAZİ ÜNİV.
MARMARA FM GNL. MD.
DANIŞMAN
TURİZM YAZARI
GENÇ BAKIŞ
SİTE İÇİ ARAMA
E-POSTA ÜYELİĞİ
VİDEOLAR
Seçim Aydın
iletisim@turizmdesonnokta.com
Tanıtımda İlgi Ve Özgünlük

Kişileri tercihleri arasında seçim yapmaya yönlendirmek amacı taşıyan tanıtım faaliyetlerinde ilgi çekicilik ve inandırıcılık yönünden gezi yayıncılığına ve özgünlük açısından görsel bir uygulamaya değinmek istiyorum.

2000 yılında Turizm Bakanlığı tarafından yeni bir anlayışla ele alınan ve dünyada örnek olmaya başlayan tanıtma faaliyetlerimiz, ülke içinde de yeni oluşumlara yol açmıştır. Bunlardan biri de turizm ve kültür değerlerimizi konu alan yayınların giderek artması yanında içeriklerinin de güncel ve kapsam açısından farklı özellikler kazanmasıdır.

Gezi Yayıncılığı

Çalışanların, işletmelerin niteliği kadar, turizm yayınları da özellikle yurtdışında ülkemizle ilgili ilk izlenimlerin edinilmesi açısından özel bir önem taşımaktadır. Bu nedenle fuarlarda verilen her bilgi gibi turizm yayınlarının da tanıtımı destekleyen ve tamamlayan katkıları ile bütünün bir parçası olduğu düşüncesinden hareket edilerek, uluslararası turizm fuarlarında yapılan hizmetleri güçlendirecek şekilde hazırlanması gerekmektedir. İlgi çekebilecek pek çok konunun, ziyaretçilerin bilgisine sunulduğu bu tür yayınların önemli bir farkı da kalıcı olmaları; dolayısıyla dostlarınız ve ev halkı ile paylaşabileceğiniz, çoğaltan etkili bir özellik taşımalarıdır.

Bu bağlamda Doğan Medya Grubu tarafından yayınlanan Atlas dergisinin başlattığı ve sürdürdüğü gezi yayıncılığı, günlük gazetelerin Seyahat Ekleri haftalık olarak evlerimize girmeye devam ediyor.  Aynı grup tarafından yayınlanan, sayıları kırkayaklaşan zengin ağ içerisinde yer alan TEMPO TRAVEL Dergisi, diğer seyahat dergileri ile beraber gezginlerin duyduğu ihtiyacın giderilmesi açısından önemli katkılar sağlamaktadır.

Tempo Travel Dergisi yurtiçi ve yurtdışında iki farklı formatta yayınlanıyor. Türkiye çapında satışa sunulan Tempo Travel Mart-Haziran-Eylül ve Aralık’ta yayınlanmakta 3 ay boyunca piyasada kalmaktadır.

Itb Ve Mıtt Fuarlarında

Yurtdışı tanıtımında önemli bir katkı sağlayan TEMPO TRAVEL’in Yurtdışı fuarlar için yapılan özel sayılarının içeriği ise Türkiye’yi tanıtıcı nitelikte olmaktadır. Özel sayılar geçtiğimiz yılda olduğu gibi bu yıl da Mart ayında Dünyanın en büyük turizm borsalarından olan ITB BERLİN Fuarı için Almanca ve MITT MOSKOVA Fuarı için de Rusça olarak yayınlanacaktır.

İçeriğinin zenginliği nedeniyle alanların uzun süre ellerinde tuttukları bu dergiler, taşıdıkları rehber niteliğindeki bilgiler nedeniyle kentlerimize değişik yönleriyle tanıtım açısından katkı da sağlamaktadır. Bu nedenle aynı sayılar fuarların bitiminde tekrar basılarak, Türkiye’de bir yıl boyunca özellikle havalimanları ve turizm yörelerinde satışa sunulmaktadır. Bu nedenle turizm işletmeleri yanında kent yönetimlerinin, ticari kurumların, sağlık, eğlence ve konuklara hizmet veren tüm işletmelerin ilgi göstermesi kendileri açısından yararlı olacaktır.

İşte Görsel Tanıtım

Tanıtımda yazılı kaynaklar kadar onları destekleyen eylemlerin de etkili olduğunu geçen hafta BEĞENDİK zincirinin Ankara/ÇAYYOLU’nda yeni açılan bir mağazasının semt halkına yönelik olarak yaptığı kampanyada tanık olduk. Mağazanın bulunduğu semtte oturanlar Perşembe sabahı kapılarını açtıklarında şık bir karton çantada yine aynı özenle hazırlanmış bir kutu içinde yer alan hediyeleri ve müşteri kartları ile karşılaştılar. Günlerdir gazeteler ve reklam panolarında yer alan “40 yıllık market arabasıyım; böyle market görmedim” reklam sloganının da doğruluğu böylece kanıtlanmaya başlamış oldu. Mağaza açıldığı günden itibaren çevrenin ve Başkentin ilgisini çekmeye devam ediyor. Alt katta ve üst kattaki yeme-içme bölümünde, ürünlerin sunulması sırasında gösterilen özenin, müşteriye güven şeklinde yansıdığının hissedildiği bir ortam da sağlanmış durumda. Bunu üst düzeydeki yöneticilerin yakın ilgisi ve çalışanların saygılı davranışları tamamlıyor. Değerli dostum Mehmet Beğendik’e ve çalışma arkadaşlarına semt halkından aldığım olumlu izlenimleri aktarırken, Başarılı ve güzel bir iş ortamı diliyorum.

 

Seçim AYDIN

 

Okunma Sayısı: 2708
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yorum Yaz
Ad Soyad
E-posta
Yorum

 

 

 

Şehr-i Türkiye | Spa & Wellnes | Golf Turizmi | Kalkınma Ofisi | Turizm Rehberi | Künye | İletişim
© Copyright - Her hakkı turizmdesonnokta.com’a aittir.
Tasarım&Yazılım: Grafiker