web tasarım programlama web master

 

 

 

TURİZMDE SON NOKTA
ANKARA TİCARET ODASI
TUROFED GENEL SEKRETERİ
BARACUDA TUR CEO
KOREOGRAF
ANKARA
YAZAR
AKADEMİSYEN / GAZİ ÜNİV.
MARMARA FM GNL. MD.
TTYB GROUP HOLDING BŞK
DANIŞMAN
TURİZM YAZARI
GENÇ BAKIŞ
SİTE İÇİ ARAMA
E-POSTA ÜYELİĞİ
VİDEOLAR
Emin Berk
iletisim@turizmdesonnokta.com
Ülkemizde Kış Turizmi Ve Merkezleri

Dünya Turizm Örgütü verilerine göre en çok turist çeken ülkeler arasında 9 en çok gelir elde eden ülkeler arasında 8. sırada yer alan Türkiye coğrafyası iklimi ve turizm alanındaki atakları ile kış turizminde de iyi bir potansiyel sunuyor.

Kış turizmi için Türkiye’ye gelen yabancılar arasında Rusların ilk sırada yer aldığı bildirildi. Otelciler Rusların en çok ilgi gösterdiği kayak merkezlerinden Uludağ’a 5 bin Palandöken’e ise 13 bin Rus turistin gelmesini bekliyor. Antalya’ya Almanlardan sonra en çok yabancı turist girişinin Rus pazarından yapıldığını belirten Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Genel Sekreteri Işık Uğurtuğ kış turizm merkezlerine gelen yabancı turistlerin neredeyse tamamının Rus olduğunu ifade etti. Uğurtuğ Rusların Türkiye tercihinde turizm işletmecilerinin Moskova ve Ukrayna’da düzenlenen fuarlara katılımının büyük etkisi bulunduğuna işaret etti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğünden alınan verilere göre Türkiye’de şu anda Bakanlar Kurulu Kararı ile ilan edilmiş “Kayseri Erciyes Aksaray Hasan Dağı Gümüşhane Zigana Dağı Kocaeli Kartepe Bayburt Kop Dağı Erzurum Palandöken Bitlis Sapgör Antalya Alanya Akdağ Isparta Davraz Bolu Köroğlu Dağı Kastamonu-Çankırı-Ilgaz Bursa Uludağ (2 Gelişim Bölgesi) Kars Sarıkamış Muğla Seki Erendağ Samsun Ladik Akdağ Çankırı Ilgaz Kadınçayırı Antalya Akseki Gümüşhane Çakırgöl ve Erzincan Ergan Dağı”nda olmak üzere 19 kış sporları turizm merkezi bulunuyor.

Türkiye Alp - Himalaya Sıradağları üzerinde yüz ölçümünün yaklaşık yarısının (%55′i) 1500 - 3000 m. yükseklikte dağlık alanların kapladığı bir ülke görünümündedir. Bu sıradağlarının ülkemizdeki uzantıları Beydağları Toroslar Bolkarlar Aladağlar Munzurlar Cilo ve Sat Dağları ile Kaçkarlar Alpler ile aynı zaman diliminde oluşmuşlar aynı yükseltide ve aynı floraya sahiptirler. Ama büyüklükleri bakımından Alplerin 2 - 3 katıdırlar. Üstelik ülkemiz dağlarında Alplerde olmayan Nemrut Süphan Ağrı Erciyes Hasan Dağı gibi volkanlar vardır. Batı’daki dağlarımız tanrılar tanrısı Zeus’un otağı doğudaki dağlarımız Nuh’un Gemisi’nin indiği yerlerdir. Yüzyılların birikimi kültürel değerlerle doludurlar. Ayrıca kış mevsimi boyunca kar yağışı alan bu yörelerimiz 4-6 ay süre ile karlarla kaplı kalmaktadır.

Türkiye genelinde doğudan batıya kuzeyden güneye yaz-kış üzerinde kar eksik olmayan yüksek dağlarıyla ve bu dağlarda kurulan kayak tesisleriyle Türkiye önemli bir kış turizmi merkezi konumunda. Türkiye’de bulunan kayak merkezlerinin başında Bursa-Uludağ Erzurum-Palandöken Kars-Sarıkamış Ağrı-Bubi Dağı Bolu-Kartalkaya Antalya-Saklıkent Ankara-Elmadağ Erzincan-Bolkar Bingöl-Yolaçtı Bitlis-Merkez Elazığ-Sivrice Hazarbaba Gümüşhane-Zigana Isparta-Davraz İzmir-Ödemiş Bozdağ Kastamonu-Ilgaz Kayseri-Erciyes yer alıyor.

AĞRI-BUBİ DAĞI
Bubi Dağı’na kurulu kayak merkezi Ağrı şehir merkezine 18 kilometre uzaklıktadır. Kayak merkezinde kayak için en uygun sezon Aralık-Nisan aylarıdır.Kayak merkezinde 600 kişi/saat kapasiteli uzunluğu 1227 metre olan teleski hizmet vermektedir.Kayak merkezinde kar kalınlığı 1-2 metreyi buluyor.

ANKARA-ELMADAĞ
Kayak merkezi Elmadağ’ın kuzey yamaçlarında yer alıyor. Ankara’ya 18 kilometre uzaklıkta olan kayak merkezine ulaşım üniversite araçları ve özel araçlarla mümkün. Kayak merkezi Elmadağ’ın kuzey yamaçlarında 1500-1850 metre yükseklikte pistler ağaçsız ve alpin çayırlarla kaplıdır. Kar kalınlığı 30-60 santimetre arasında olan kayak merkezinde en uygun kayak sezonu Ocak-Mart arasındadır. Merkezde 548 metre uzunluğunda saatte 720 kişi kapasiteli bir adet teleski bulunurken pist kolay ve orta zorluk derecelerinde…

ANTALYA-SAKLIKENT
Antalya’nın batısında Beydağları üzerinde Antalya kent merkezine 50 kilometre kuzeybatıda yer alır. Antalya’ya yakınlığı nedeni ile bir günde iki mevsimin birden yaşanabilen ender yerlerden biridir Saklıkent kayak merkezi. İki bin 747 metre yüksekliği olan Bakırlı Dağı’ndaki kayak merkezinde kayak alanı 2300-2000 metre arasındadır. Kar yağışına bağlı olarak kayak mevsimi 2-3 ay sürüyor. Merkezde 240 kişi/saat ve 340 kişi/saat kapasiteli 600 ve 800 metrelik 2 adet teleski hizmet veriyor.

BİNGÖL-YOLAÇTI
Bingöl şehir merkezine olan uzaklığı ise 25 kilometre olan kayak merkezinde karasal iklim görüldüğünden dolayı sezonu aralık ayında başlayıp mart ayına kadar devam ediyor. Merkezde uzunluğu 925 metre olan 500 kişi/saat kapasiteli 499 teleski tesisi bulunuyor. Pist uzunluğu bin metre olan tesisin acemi ve ileri düzey kayakçılar için güzergahlar bulunuyor.

BİTLİS-MERKEZ
Diyarbakır-Tatvan-Van karayolu üzerinde Van Gölü’nün yaklaşık 25 kilometre güneydoğusunda yer alan merkezde kayak sezonu aralık ayında başlıyor ve nisan ayına kadar devam ediyor. Kayaktesisleri batıdaki Altınkalbur Dağları’nda yer alıyor. Uzunluğu 726 metre kapasitesi 720 kişi/saat olan bir adet teleski tesisi bulunuyor. Pistler orta ve zor düzeyde zorluk derecelerinde.

BOLU-KARTALKAYA
Kayak alanı 1850-2200 metre yükseklik kuşağı üzerinde Kartalkaya Bolu il merkezinin güneydoğusunda Köroğlu Dağları üzerinde yer alıyor.Yöre yarı ılıman iklime sahip.Kayak merkezi Alp kayağı kayaklı koşu ve tur kayağı için çok uygun koşullara sahip.Kayak için en uygun zaman ise 20 Aralık-20 Mart tarihleri arasında. İki adet telesiej 6 adet telesiki ve 3 adet baby lift olmak üzere toplam 11 mekanik tesiste toplam taşıma kapasitesi 6000 kişi/saat.

BURSA-ULUDAĞ
Uludağ kayak merkezi Bursa’nın 36 kilometre güneyindedir yer alan merkezde kayak alanı 1750-2543 metre yükseklik arasındadır.. Uludağ kayak merkezi Alp ve Kuzey disiplini ile “Tur kayağı” ve “Helikopterli kayak” uygulamaları bakımından uygun coğrafya şartlarına sahip. Tesislerde snow board big foot buz pateni kar motosikleti aktivitelerde de bulunabiliyor. Kayak için uygun zaman 20 Aralık-20 Mart tarihleri arasındaki dönem. Normal kış koşullarında üç metre dolayında kar yağışı alan yöre mevsim başında toz kar sonunda ise ıslak kar niteliği gösteriyor. Oteller bölgesinde 8 telesiyej 7 telesiki olmak üzere 15 mekanik tesiste 11. bin kişi/saat kapasite mevcut.
Bursa’nın 36 km. güneyinde yer alan Uludağ ülkenin en gözde kış sporları merkezidir. Flora ve faunasının zenginliği ile 1961 yılında Milli Park ilan edilmiştir. Sadece kış turizmine değil yaz aylarında kampçılık trekking ve günübirlik piknik etkinliklerine de olanak sağlamaktadır. Çevre orman örtüleri ile kaplıdır. Kayak alanı 1750-2543 m. yükseklik arasındadır. 2543 metreye ulaşan doruğu (Kara Tepe) ile Batı Anadolu’nun en yüksek dağıdır.

Sezon
Kayak mevsimi normalde aralık-nisan arasıdır. Bu yıldan başlayarak suni karlama yapılacak sezon uzatılacaktır.

Pistler
Dağdaki pistlerin toplam uzunluğu 20 km.yi bulmaktadır. Normal kış koşullarında kar yüksekliği 3 metreyi bulur. Mevsim başında toz kar sonunda ise ıslak kar özelliği gösterir. Alp ve Kuzey Disiplini ile Tur Kayağı ve Helikopterli Kayak uygulamalarına elverişlidir. Kayak dışında snow board big foot buz pateni kar motosikleti aktiviteleride bulunmaktadır. 8 telesiyej ve 7 teleski hizmet vermektedir.

Konaklama
Uludağ Kayak Merkezi I. ve II. Gelişim Bölgeleri olmak üzere iki ayrı bölgeden oluşmaktadır. I. Gelişim Bölgesi yatırımlarını tamamlamış durumdadır. Şu anda 16 tesis faaliyettedir. 1986 tarihinde turizm merkezi ilan II. Gelişim Bölgesinde 3300 yatak kapasiteli 11 adet turistik tesis parseli düzenlenmiş olup 3300 yatak kapasiteli 11 adet parsel yatırımcıya tahsis edilmiştir. İkisi faaliyettedir. Buradaki tesislerde akla gelebilecek her tür konforu ve eğlenceyi bulmak olasıdır. Yanısıra kamuya ait pekçok konaklama tesisi bulunmaktadır.

Ulaşım
Uludağ Milli parkına hem karayolu ile hem de teleferik ile ulaşım sağlanabilmektedir. Kayak Merkezi Bursa’ya 40 havaalanına 60 dakikadır. Uludağ yolu şehir merkezinden Milli Parkın girişine kadar 22 km. Milli Park Oteller Bölgesi arası 12 km.dir. Kış aylarında günün her saatinde Bursa kent merkezinden (Tophane-eski garajlar) minibüs bulunabilir. Teleferik Bursa’nın Teleferik semtiyle Kadıyayla ve Sarıalan arasında karşılıklı çalışır. Sarıalan’a 20 dakikada çıkar. Dikkat: Kayak takımlarını teleferikle taşımak yasaktır.

ELAZIĞ-SİVRİCE HAZARBABA
Elazığ’a 25 kilometre uzaklıkta Sivrice İlçesi sınırlarında Hazarbaba Dağı’nda bulunan merkezde iki bin 347 metre zirvesi bulunan Hazarbaba Dağı’nda normal kış koşullarında kar kalınlığı 100-200 santimetre civarındadır. Kayak sezonu aralık ayında başlıyor ve mart ayına kadar devam ediyor. Tesisin mevcut tele-ski tesisi 1700 metreye çıkarılmış kayak pisti geliştirilerek amatör ve profesyonel kayakçılara yararlanabileceği bir duruma getirilmiştir.

ERZİNCAN-BOLKAR
Bolkar dağlarında kurulu kayak merkezi Erzincan’a 40 kilometre mesafede ana yol güzergahındadır. Kayak mevsimi aralık ayında başlıyor ve nisan ayına kadar kayak sürüryor. Kayak merkezinde 1050 metre uzunluğunda 1200 kişilik bir teleski tesisi ile300 metre uzunluğunda baby-lift tesisi bulunuyor.

ERZURUM-PALANDÖKEN
Erzurum’un güneyinde yer alan ve doğu-batı yönünde uzanan Palandöken Dağları üç bin 185 metre zirveye sahiptir. . Kayak alanı 2200-3176 metre yükseklik kuşağı üzerinde yer alırken karasal iklim nedeniyle mevsim boyunca “toz kar” üzerinde kayak yapılıyor. 10 Aralık-10 Mayıs arasındaki dönem kayak etkinlikleri için en uygun zaman. Kayak Merkezinde 5 adet telesiyej 1 adet teleski 2 adet baby lift ve 1 adet gondol lift hizmet veriyor.

GÜMÜŞHANE-ZİGANA
Kayak merkezi Gümüşhane’ye 40 kilometre Trabzon’a ise 60 kilometre uzaklıktadır. Genellikle ormanlık alan ile kaplı olan kayak merkezinde kayak alanları 1900-2500 metre yüksekliklerinde ve çim ile kaplı. Kayak Merkezinde kayak sezonu aralık ayında başlıyor ve nisan ayına kadar sürüyor. Kayak merkezinde bir adet teleski bir adet Baby-Lift tesisi bulunmaktadır. tesisin uzunluğu 661 metre kapasite ise 843 kişi/saat.

ISPARTA-DAVRAZ
Kayak merkezi Isparta merkeze 26 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Karasal İklimin hüküm sürdüğü merkezde kayak mevsimi aralık-nisan ayları arası. Çıplak yapıya sahip olan dağda çeşitli kış sporlarına imkan veren parkurlar bulunuyor. Uzunluğu 1155 metre olan 1000 kişi/saat kapasiteli telesiyej tesisi mevcut.

İZMİR-ÖDEMİŞ BOZDAĞ
Bozdağı’nda kurulu teisiBozdağı Köyü sınırları içinde Ödemiş ilçesi İzmir ili sınırları içerisindedir. İzmir’e 110 kilometre uzaklığında olan merkezde aralık ayından mart ayına kadar kayak yapılabilmekte. Kayak alanları 1700-2157 metre yükseklikleri arasında.Özellikle dağın kuzeye bakan yamaçlarında Alp disiplini kayak uygulamaları yapmak için elverişli ortam bulunuyor.

KASTAMONU-ILGAZ
Kayak merkezi zirvesi 2850 metre olan Ilgaz Sıradağları üzerinde Ilgaz Milli Parkı içerisinde Kastamonu ve Çankırı illeri sınırında yer almaktadır. yer alıyor. Karasal İklime sahip bölgede hakim rüzgar yönü kuzey-kuzeybatı yönlerinde. Kayak mevsimi aralık ayında başlayıp nisanayına kadar sürüyor. Kayak merkezinde bir adet çift iskemleli telesiyej tesisi ile 1 adet teleski tesisi bulunuyor. 700 m. uzunluğundaki telesiyej tesisi 700 kişi/saat kapasitede 950 m. uzunluğundaki teleski 1000 kişi/saat kapasitede. Kastamonu ve Çankırı illeri sınırında zirvesi 2850 m. olan Ilgaz Sıradağları üzerinde Ilgaz Milli Parkı içinde yer almaktadır. Kış turizminin yanı sıra sahip olduğu doğal güzellikleri ile dört mevsim turizme elverişlidir.

Sezon
Kayak mevsimi kasım ayında başlayıp nisan ayına kadar sürer.

Pistler
Kayak pistleri 1800-2000 m yükseklikleri arasındadır. Sezon içinde kar kalınlığı 50-200 cm. dir. Kayak merkezinde bir adet çift iskemleli telesiyej tesisi ile 1 adet teleski tesisi bulunmaktadır. 700 m. uzunluğundaki telesiyej tesisi 700 kişi/saat kapasitededir. 950 m. uzunluğundaki teleski 1000 kişi/saat kapasitededir. Merkezde bir otele ait bir babylift de bulunmaktadır.

Konaklama
Kayak merkezi ve çevresinde 3 otel bulunmaktadır. Ayrıca 88 apart daireden oluşan bir tatil kompleksi yer almaktadır.

Ulaşım
Ilgaz’a 30 Kastamonu’ya 40 Çankırı’ya 73 Ankara’ya 203 km İstanbul’a 475 km.dir. Ilgaz-Kastamonu yolunun orta noktalarında yer alır. Merkeze en yakın havaalanı 203 km. uzaklıktaki Ankara Esenboğa havaalanıdır. Kayak tesislerine özel araçlarla ulaşmak mümkündür.

KARS-SARIKAMIŞ
Kayak merkezi 2634 metre yükseklikte bulunuyor. Kars’a 55 kilometre mesafedeki merkez kar kalitesi açısından önem kazanıyor. Çamlar arasında toplam 12 kilometreyi bulan 5 etaplı piste sahip 2500 rakımlı Cıbıltepe’nin muhteşem bir doğal güzelliği var. Cıbıltepe’nin kristal karla kaplı olması ise onu kayakçılar açısından daha cazip hale getiriyor. Sarıkamış’ta kayak için en uygun zaman 20 Aralık-20 Mart tarihleri arası. Sarıkamış ve çevresi Alp disiplini Kuzey disiplini ve tur kayağı etkinlikleri için çok uygun koşullara sahip. Merkezde 2 adet telesiyej 1 adet teleski tesisi hizmet veriyor.

Sezon
Sarıkamış’ta kayak için en uygun zaman aralık-mart arasıdır. Kar kalımlığı normal kış koşullarında 1.5 metre dolayındadır. Sadece Alp Dağları’na mahsus “kristal kar” özelliğine sahip karı kayak sporu için son derece elverişlidir.

Pistler
Kayak alanı 2100 -2634 metre yükseklikleri arasında sarıçam ormanları içerisinde yer almaktadır. Sarıkamış Alp Disiplini Kuzey Disiplini ve Tur Kayağı için çok uygun koşullara sahiptir. Çamlar arasında toplam 12 kilometreyi bulan 5 etaplı piste sahip 2500 rakımlı Cıbıltepe’nin muhteşem bir doğal güzelliği vardır. Kristal karı eşsizdir. Sarıkamış Kayak Merkezi’nde 2 adet telesiyej 1 adet teleski tesisi hizmet vermektedir. Sarıçam Kayak Tesisleri 2400 kişi/saat kapasiteli diğer telesiyej ise 800 kişi/saat kapasitelidir. Ayrıca Cıbıltepe’de 2 adet 4′lü teleski bulunmaktadır.

Konaklama
Kayak merkezinde çeşitli konaklama yerleri bulunmaktadır. Tesislerde kayak öğretmeni ve kiralık kayak malzemesi temini mümkündür. İlkyardım güvenlik ve sağlık hizmetleri verilmektedir. Sarıkamış ilçesindeki konaklama yerlerinden de yararlanılabilmektedir.


Ulaşım
Sarıkamış Kayak Merkezi Kars’a 60 km. uzaklıktadır. Kars havaalanı 40 Erzurum havaalanı 90 dakika sürmektedir. Şehir merkezinden kayak tesislerine ulaşım özel araçlarla mümkündür.

KAYSERİ-ERCİYES
Sönmüş bir volkan olan ve Orta Anadolu’nun en yüksek doruğu olan Erciyes Dağı yüksek kısımları her mevsim kalıcı kar ile kaplıdır.Erciyes Dağı Kayseri ilinin 25 kilometre güneyinde bulunuyor. Merkez dağın kuzey yamaçlarında yer alan Tekir Yaylası üzerinde. Kayak için en uygun zaman 20 Kasım-20 Nisan tarihleri arası. Normal kış koşullarında kar kalınlığı 2 metre dolayında bulunuyor. Yaz kayağı tur kayağı ve helikopterli kayak yapılması mümkün. Kayak merkezinde toplam 1905 kişi/saat 2 adet teleski ve 1 adet telesiyej olmak üzere 3 adet mekanik tesis mevcut.

Erciyes Kış Sporları ve Turizm Merkezi Kayseri şehir merkezine 25 kilometre mesafededir. Yol asfalt olup yıl boyunca sürekli ulaşıma açık tutulmaktadır. Erciyes Kayak Merkezi ülke düzeyinde dağ Turizmi ve özellikle kış sporları turizmi açısından geliştirilmesi gereken bir kaynak özelliği taşımaktadır. Kayseri şehri´nin güneyinde Erciyes Dağının doğu ve kuzeybatı yamaçlarında 1800 m. ile 3000 m. arasında yer alan kayak merkezimizden kayak mevsimi uzun kar kalitesi olumlu pist uzunlukları ve meyiller kitle sporu turizmi açısından elverişli olup çeşitli disiplinlerde kayak yarışlarına olanak tanımaktadır. Kayak alanları yüzde 30 ile yüzde 10 arasında değişiklik gösteren eğime sahiptir. Kayak sezonu 15 Kasım - 1 Mayıs arasında yaklaşık 5 ay sürmektedir.

 

 

Okunma Sayısı: 3465
Yorum Yaz
Ad Soyad
E-posta
Yorum

Şehr-i Türkiye | Spa & Wellnes | Golf Turizmi | Kalkınma Ofisi | Turizm Rehberi | Künye | İletişim
© Copyright - Her hakkı turizmdesonnokta.com’a aittir.
Tasarım&Yazılım: Grafiker