web tasarım programlama web master

 

 

 

TURİZMDE SON NOKTA
ANKARA TİCARET ODASI
ANTOD YÖNETİM KURULU BAŞKANI
BARACUDA TUR CEO
KOREOGRAF
ANKARA
YAZAR
AKADEMİSYEN / GAZİ ÜNİV.
MARMARA FM GNL. MD.
DANIŞMAN
TURİZM YAZARI
GENÇ BAKIŞ
SİTE İÇİ ARAMA
E-POSTA ÜYELİĞİ
VİDEOLAR
Seçim Aydın
iletisim@turizmdesonnokta.com
Kültür Mirası Ve Kültür Ekonomisi Envanteri

Ankara’da “Kültür Mirası ve Kültür Ekonomisi Envanteri” geçen ay, www.envanter.gov.tr/ankara  adresinden de ulaşılabilecek şekilde tamamlandı. Kültür Mirası niteliğindeki 2421 tescilli kültür varlığını içeren bu döküm, önemli özellikler taşıyor. Bundan böyle Ankara ilindeki ve Başkentimizdeki bazı yapılara geçmişin izini taşıyan yönleri ile bakacağız ve onları geleceğe taşımaktan gurur duyacağız. Söz gelimi TBMM, Hacı Bayram Camii, Kaleiçi, Haymana, Kızılcahamam, Çamlıdere ve diğer ilçeler ve köyler bu geniş yelpazenin arasında olacak. Ayrıca günlük yaşantımızdaki bazı görenekleri de aynı bakış açısı ile değerlendirme imkanımız olacak.

Öncelikle şimdilik sadece iki ilimizde yapılan envanter, bu tür çalışmaların Anadolu’ya aktarılması açısından önemli bir başlangıç oluşturuyor. Kültürel değerlere, onları yaşatacak ruh kazandırılmasını sağlayacak çalışmalara da ışık tutuyor.

Ankara Alan Yönetimi

Ankara Kalkınma Ajansı aracılığı ile yapılan toplantıların birer sonucu olan Bu gelişmelerin arkasındaki destek verici gücün Ankara Valimiz Alaaddin Yüksel olduğunu bir kez daha belirtmek istiyorum. Ankara Valiliği, Kalkınma Ajansı ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün katkıları ile yapılan bu çalışma Ankara’da da bir Alan Yönetimi oluşturulabilmesi için gerekli ortamı da hazırlamış oluyor.

Anadolu Kültür ve Turizm İşletmecileri Derneği ATİD olarak da, envanter kapsamındaki yapıların, kültür ekonomisine katkıda bulunacak işletmeler şeklinde desteklenmeleri konusunda da yardımcı olmaya hazır bir yapıya sahibiz.

Turizme Önemli Katkılar

Çeşitli kuruluşların daha önce yapmış oldukları çalışmalar 4 başlık altında bir araya toplanmış oldu. Söz gelimi, Ankara’da bulunan 100 den fazla Anıt ve Rölyefin, Cumhuriyet döneminde Türk ve yabancı mimarlar tarafından inşa edilen yapıların, geleneklerin ve Ankara’ya özgü üretimlerin Kültür varlıklarına ilişkin projeler halinde geliştirilmesi daha hızlı şekilde yapılabilecektir. Ankara’nın tarihi geçmişinin izlerinin dünya kamuoyuna aktarılması turizme önemli katkılar sağlayacaktır. Bu nedenle envantere giren yapıların ve diğer kültürel değerlerin takılacak plaketlerle belirlenmesi ve bir harita üzerinde işaretlenmesi çalışmalarının da yakında başlatılmasını öneriyorum.

Ankara’nın bu çalışmalardan sonra döküm (envanter) sınırlarını aşarak gündeme taşınacak edebiyat ve bilim anlamında sahip olduğu birikimleri yanında, dünyada Ankaralı olmasına rağmen, bu isimle tanınmayan ürünleri de bulunmaktadır.

Ankara’ya Özgü Kaliteli Bir Hediye

Bunlardan biri Angora adı ile bilinen “Ankara Tavşanı Tüyü” diğeri ise Mohair/Moher adıyla bilinen “Ankara Tiftiği”dir. Dünyada bu isimlerle anılmasına rağmen Ankara ile olan bağlantısının tam olarak kurulmadığını fark eden, bu nedenle de çalışmalarını “ Mohair & Angora” markası ile hızla sürdüren Ankaralı firmamızı kutlamak istiyorum. Bu markayı taşıyan Özel ürünlerin, özel tasarımlar ve satış noktalarında sunulması ile yakın zamanda kaybedilen zamanın kazanılacağını düşünüyor ve başarılar diliyorum. Ankara'dan ayrılırken özel bir hatıra götürmek isteyenlere ve “Ankara'ya özgü kaliteli bir hediye” düşünenlere de tavsiye ediyorum. (www.mohairangora.com)

“Ankara Tiftiği” Moher’in ve Angora’nın bir marka olarak ortaya konması bu anlamda teşebbüste bulunmak ve korumak isteyenlere de güç ve destek verecektir.

Başkentimizde bulunan kültürel değerlere, düşünürlere, el becerilerine ve tarımsal ürünlere yazılarımda yer vermeye devam edeceğim.

 

Seçim AYDIN

 

 

 

 

 

Okunma Sayısı: 2899
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yorum Yaz
Ad Soyad
E-posta
Yorum

 

 

 

Şehr-i Türkiye | Spa & Wellnes | Golf Turizmi | Kalkınma Ofisi | Turizm Rehberi | Künye | İletişim
© Copyright - Her hakkı turizmdesonnokta.com’a aittir.
Tasarım&Yazılım: Grafiker