web tasarım programlama web master

 

 

 

TURİZMDE SON NOKTA
ANKARA TİCARET ODASI
ANTOD YÖNETİM KURULU BAŞKANI
BARACUDA TUR CEO
KOREOGRAF
ANKARA
YAZAR
AKADEMİSYEN / GAZİ ÜNİV.
MARMARA FM GNL. MD.
DANIŞMAN
TURİZM YAZARI
GENÇ BAKIŞ
SİTE İÇİ ARAMA
E-POSTA ÜYELİĞİ
VİDEOLAR
Cem Polatoğlu
iletisim@turizmdesonnokta.com
Courchevel

Dünya Kayak Şampiyonasını hem gazeteci hem de turizmci kimliğimle izlemek üzere Courchevel’deydim.

 

 

“Deluxe” conseptinde gerçekleşen bu kayak turu seyahatimde bir kez daha gördüm ki biz Türkiye’de kayak tatili değil eziyet tatili yapıyoruz

 

 

Oysa kar kalitesi olarak Avrupa’da ki birçok kayak merkezinden daha şanslıyız. Toz kar denilen, kayakçıların en çok sevdiği kar türüne başta Erciyes ve Sarıkamış olmak üzere birçok bölgemizde rastlamak mümkün.

 

 

Courchevel’de hemen tüm otellerden pistlere, kayakçı tabiriyle access yani bağlantı var. Ancak bizde ki gibi oteller pistleri tam ortasından kesmiyor. Uludağ’da kayak pistlerinin ortasına oteller yaparak en az 10km’lik kayak yolunu “heba” etmişiz.

 

 

Courchevel’de geçirdiğim birkaç günün ardından her iki ülkenin kayak merkezlerini karşılaştırmak istedim.

 

 

 

COURCHEVEL

 

 

ULUDAĞ-KARTALKAYA

Pistler Toplam

600 km

 

20-30 km

En uzun pist

120 km

 

3-4 km

Isıtmalı kabin liftler

10 adet

 

-

Isıtmalı Telesiyejler

15 adet

 

-

Yürüyen yollar-Kayak asansörleri

15 adet

 

-

Gece kayağı pistleri

15 adet

 

-

Suni kar pistleri

15 adet

 

-

Heleski tepeleri

3 adet

 

-

Kahve

2 euro

 

10-12 TL

Öğlen yemeği

8-15 euro

 

60 TL

Lift ücretleri günlük heryer

30 euro

 

Sadece bir otelin pisti:120 TL

Söm.Gecelik konaklama

80 euro

 

Sömestre’de: 350-400 TL

Barda içki

5-8 euro

 

30-35 TL

 

 

 

Courchevel’de toplam 600 km uzunluğunda ki Pistler ve Liftler tek elden ve Courchevel belediyesinin ihale ettiği bir şirket tarafından işletiliyor.

 

 

 

Yani tek bir skipass ile tüm liftlere giriş serbest. Bizde ise her otel, kendine ait liftlere ve 3-5 km lik pistlere sahip. Bir başka otelin pistinden kaymak isterseniz ekstra ücret ödüyorsunuz.

 

 

 

Burada 120 km durmaksızın kayak yaparak bir kasabadan diğerine ulaşmak mümkün. Kapalı, açık ısıtmalı kabinlerin yanı sıra birçok bölgede de kayakla yürüme yolları, kayak asansörleri mevcut.

 

 

 

Bizde ki 5 yıldız dağ otelleri burada ki 3 yıldızlı otellere karşılık geliyor.  Sömestre’de bizde oteller gecelik 400 TL, burada ise 80 Euro. (Çünkü Fransa'daSömestre ve Yaz tatilleri bölgelere göre ayrılmış) Uludağ’da akşam bir bara gittiğinizde bir kadeh içkiye 30-35 TL ödüyorsunuz, Courchevel’de 5-8 euro.  

 

 

 

 

Gelelim dünya şampiyonasına;


TV’de izlerken dikkat edemediklerim; Her yarışçıdan sonra bozulan pistler, onlarca gönüllü genç tarafından tekrar “düzleniyor”.

 

 

 

Amaç; herkes aynı koşullarda yarışsın. Daha sonra mavi fosforlu bir sıvı, yarışçının geçiş yoluna püskürtülüyor. Amaç; saatte 130 km hızla inen kayakçının pisti kaçırmaması.

 

 

 

Gelelim işin keyifli tarafına;


Dedim ya Courchevel “creme de la cream” dedikleri kaymak tabakasının kayak tatili yaptığı bir kasaba. Kaldığım otel “cheval blanc”. Otelin her yeri “Louis Vuitton” Tek bir “chalet”i var. Onda da ben kalıyorum.

 

 

 

Önünden pistlere çıkılan, içinden asansör geçen bir oda. Küvetinde TV olan, kapısında 24 saat şoförlü Porsche bekleyen, her bir objesi unique yani kahvaltıda ki çatalı, banyoda ki havlusu, koltuğu dünyada tek olan bir chalet. 

 

 

 

Şımartılmak güzel şey. Şampiyonanın ağırlama komitesi bununla da yetinmedi, konuklarına yarışları VIP’e ayrılan kapalı bölmede izlettirdi. Durmaksızın özel Fransız mutfağından suşi servisine, şampanya’dan sıcak şarap'a servisler yapılırken, yarış aralarında son durum notları dağıtılıyor, canlı müzik ve show’lar devam ediyordu.

 

 

Gece hayatına gelince;

Paris'teki cabaret'leri La Grange ve Les Caves'ta izleyebilirsiniz. Benim de bir akşam yemeğinde bulunduğum La Mangeoire yemek sonrası canlı müzik performansıyla ilgi çekiyor. Bunların dışında La Chabichou ve Le Bateau Ivre tavsiye edilir. Eğlence için ise  El Gringo, La Saulire, La Tania, Bang Bang, Le Jump ve Potiniere kayda değer mekanlar.

 


Sevgilerimle 

Cem Polatoğlu diğer yazıları için tıklayınız

 

 

 

Okunma Sayısı: 2964
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yorum Yaz
Ad Soyad
E-posta
Yorum

 

 

 

Şehr-i Türkiye | Spa & Wellnes | Golf Turizmi | Kalkınma Ofisi | Turizm Rehberi | Künye | İletişim
© Copyright - Her hakkı turizmdesonnokta.com’a aittir.
Tasarım&Yazılım: Grafiker