web tasarım programlama web master

 

 

 

TURİZMDE SON NOKTA
ANKARA TİCARET ODASI
ANTOD YÖNETİM KURULU BAŞKANI
BARACUDA TUR CEO
KOREOGRAF
ANKARA
YAZAR
AKADEMİSYEN / GAZİ ÜNİV.
MARMARA FM GNL. MD.
DANIŞMAN
TURİZM YAZARI
GENÇ BAKIŞ
SİTE İÇİ ARAMA
E-POSTA ÜYELİĞİ
VİDEOLAR
Recep Arısoy
iletisim@turizmdesonnokta.com
Yeşil otelcilik dikkate alınmalı

2010 Yılında " Turizm Profesyonelleri ve Otelleri" yazı dizimde, Best Western President Hotel Genel Müdürü sevgili Ersin Durgunu konuk etmiş ve "Yeşil Yıldız" projesini gündeme getirmiştim.

Aynı yıl "Yeşil Yıldız" projesini köşe yazıma taşıyarak " Yeşil Yıldız Projesi İle Oteller Büyük Tasarruf Yapar" başlıklı köşe yazımı yazmış, projeyi gündemde tutmuştum.

Projeyi gündeme getirme ve gündemde tutma çabam karşılık görerek, bazı kurumları harekete geçmişti.

Harekete geçen kurumlardan en önemlisi Turistik otelciler, işletmeciler ve yatırımcılar birliği ( TUROB ) oldu.

Turistik otelciler, işletmeciler ve yatırımcılar birliğini o yıl basından takip ettiğim kadarıyla, projenin üstünde durdukları ve projeyi sahiplendiklerini görmüş mutlu olmuş sevinmiştim.

Aynı yıl basında çokça Turistik otelciler, işletmeciler ve yatırımcılar birliğinin "Yeşil Yıldız" projesi ile alakalı bilgilendirme ve eğitim şeklinde haberlerini okuduğumu hatırlıyorum.

Aradan iki yıl geçti, şuan Turistik otelciler, işletmeciler ve yatırımcılar birliğinin "Yeşil Yıldız" projesi ilgili çalışmaları ne kadar ilerlettiklerini çok merak ediyorum.

Bu merakımı Turistik otelciler, işletmeciler ve yatırımcılar birliğinin yetkililerini yakın zamanda arayarak gidermeyi düşündüğümü söyleyerek yazımda değinmek istediğim asıl konuya geçmek istiyorum.

Bu yazımın ana teması "Yeşil Yıldız" alacak otellerin nasıl bir süreçten geçtiği ve bu süreçte ne gibi çalışma yaptıkları, dikkat edilmesi gerekenler.

"Yeşil Yıldız" otelcilikte doğayı korumaya ve sürdürebilir turizme yönelik otel yönetimi uygulamaları, konaklama işletmelerinin hem enerji tasarrufu yapmasına hem de doğaya bırakılan atıkların azamiye indirgenmesinde ciddi anlamda yardımcı olmaktadır.

“Yeşil Yıldız” almak isteyen oteller Turizm Bakanlığına resmi olarak bildiriminde bulunduktan sonrası, öncelikle yasal düzenlemelere, çevre ile ilgili mevzuata ve diğer yükümlülüklere uymak zorundalar.

Otel yönetimlerinin ilk temel felsefesi sürdürebilinir yaşam tarzı ve turizm için yaşanabilir bir dünyayı gelecek nesillere bırakmak.

Oteller yeni yatırım ve projelerinde ya da Restorasyon dönemlerinde bilimsel araştırmalar ile teknolojik gelişmeleri takip ederek çevresel kirlenmeyi önlemek ve çevresel performansı sürekli olarak geliştirmeliler.

Otellerin “Yeşil Yıldız” sürecindeki teferruatlarına temas edecek olursak.

Otel, Departmanları tüm kaynakları en verimli şekilde kullanmalı ve korumalı.

Otel Departmanları çıkan atıkları mümkün olduğunca kaynağından azaltarak, kullanılmış ambalajları ve diğer değerlendirilebilir atıkları çöpten ayırarak temiz bir şekilde toplayarak geri kazanım sağlamalı.

Oteller, hizmet süreçlerinde zararlı madde kullanımlarını azaltarak, çevreyi daha az kirletici özelliği olan maddeleri kullanmalı.

Otellerin temel amaçları çevreye duyarlılık hedefleri oluşturarak sürekli bunu geliştirmeli ve her yıl bu hedefleri tekrar gözden geçirerek detaylı faaliyet raporları hazırlamalıdır.

Oteller, tüm çalışanlarına çevreye duyarlılık konusunda eğitimler vermeli ve üst yönetimlerden en alt birimlere kadar tüm çalışanlara çevreye duyarlılık ve sorumluluk bilinçlerini artırmalı.

Otellerde konaklayan turistler (misafirler) çevreye duyarlılık konusunda bilgilendirmeli ve çevreyi koruma faaliyetleri iletilmeli.

Oteller tüm çalışmalar için öncelikle Departman müdürleri ve bir çevre mühendisi ile komite kurmalıdır.

Bu komiteler ilk olarak bir yıllık plan yaparak faaliyetleri belirlemeli ve faaliyet raporunda yeşil yıldız için yapılacaklara yer vermeliler.

Çalışanlara yapılacak faaliyetler hakkında eğitim şeklinde gerekli tüm bilgilendirmeler yapılmalıdır.

Otellerin çevre komiteleri her ay düzenli olarak toplantılar yapıp kendi aralarında fikir alışverişinde bulunmalıdırlar.

Otellerdeki, çöplerden plastik, karton ve cam ayrıştırılarak bağlı bulundukları Belediyelerin çalışmakta oldukları özel kuruluşlara verilerek geri dönüşümleri sağlanmalı.

Oteller dış alanlara cam toplama kumbarası koymalı ve her ay belirli bir oranda yine bu özel kuruluşlara verilerek karşılığında bu özel kuruluştan ücret alarak, bu gelirleri yardıma muhtaç kişilere parasal desteklerde bulunmalı.

Oteller, standartlara uymayan yatak, çarşaf, masa, sandalye gibi eşyalar ihtiyacı olan hastanelere ya da yurtlara vermeli.

Oteller, katlarda ki ışık kullanımları, rüzgar enerjisi ile beslenecek hale getirilmeli. Güneş enerjisi alt yapısı oluşturmalı.

Oteller, Schneider elektrik ve Philips vb. kurumlar ile ortak çalışmalar yapmalı, elektrik teçhizatları tasarruflu ve uzun ömürlü hale getirmeli.

Otellerdeki tüm ampuller değiştirilerek tasarruflu ampuller takılmalı. Tüm katlara pil toplama kutuları konulmalı ve bu toplanan piller Belediyelerin anlaşmalı olduğu özel firmalara verilmeli.

Tüm odalara maksimum altı litre rezervuar kullanımını sağlayan sistem kurulmalı. Bu sistem sayesinde tuvaletlerde ciddi anlamda su tasarrufu sağlanmalı.

Tüm odalara geri dönüşüm kutuları konulmalı ve konuda bilgilendirme formları asılmalı.

Odalardaki şampuan, sabun vb. malzemeler geri dönüşüme uygun olanlardan alınmalı. Plastik çamaşır poşetleri, kağıt poşetler olarak değiştirilmeli.

“ Yeşil Yıldız” projesine yönelik yapılacak değişikliklere genel baktığınızda bu projenin tamamen tasarrufa yönelik olduğunu görebilirsiniz.

Yukarıda yapılması gereken değişikliklerin bazı öne çıkanlarını belirttim.        Projenin tümünü ele aldığınızda bundan çok daha fazlasını bulacaksınız kesinlikle.

Benim şahsi isteğim bir çevreci olarak, oteller “Yeşil Yıldız” sertifikasını maliyet açısından almasalar dahi, yeşil otelciliği önemseyip ve dikkate alarak yıkarıdaki yazılı kriterleri yerine getirip çevreye duyarlı bir otelci olmalarıdır.

 

Recep Arısoy
Yazar & Turizmde Yön Verenler ( TUR-YÖN ) Başkanı.

 

 

 

Okunma Sayısı: 3244
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yorum Yaz
Ad Soyad
E-posta
Yorum

 

 

 

Şehr-i Türkiye | Spa & Wellnes | Golf Turizmi | Kalkınma Ofisi | Turizm Rehberi | Künye | İletişim
© Copyright - Her hakkı turizmdesonnokta.com’a aittir.
Tasarım&Yazılım: Grafiker