web tasarım programlama web master

 

 

 

TURİZMDE SON NOKTA
ANKARA TİCARET ODASI
ANTOD YÖNETİM KURULU BAŞKANI
BARACUDA TUR CEO
KOREOGRAF
ANKARA
YAZAR
AKADEMİSYEN / GAZİ ÜNİV.
MARMARA FM GNL. MD.
DANIŞMAN
TURİZM YAZARI
GENÇ BAKIŞ
SİTE İÇİ ARAMA
E-POSTA ÜYELİĞİ
VİDEOLAR
Savaş Çolakoğlu
iletisim@turizmdesonnokta.com
Ankara Ne Yapmalı? Arz Fazlası Ne Olacak?

Turizmciler olarak bu soruların cevabını bularak harekete geçmemiz Ankara turizmi için zorunluluktur.

Ankara turizmi bugün içinde bulunduğu durumdan daha iyisini yapabilecek potansiyele sahip ve bunu hak ediyor.

Geldiğimiz noktadan baktığımızda Ankara, otel yatırımları konusundaki hızlı gidişata dur demezse daha önce çeşitli yörelerde yaşanan arz fazlalığı problemini yaşayacaktır. Diğer bir deyimle kalabalık artacak ama ciromuz düşecek, karlı işletmeler yerine sıkıntılı işletmeler olacağız.

Şehirde var olan talebin paralelinde yeni oteller yapılmalıdır. Talepte artış yakalanmadan arz fazlası yaratmak, yatırımları karlı olmaktan uzaklaştıracaktır.

Yıllık doluluk oranı ortalama %55-60 gibi seyreden Ankara’nın yatak arzının fazlalığı eldeki verilerden açıkça görülmektedir.  Büyük bir hızla bu arzı daha da yükseltmenin sektörü zor durumda bırakmasından korkuyorum.

Dünya ülkelerinin başkentleri çoğu zaman gelen turist sayısı bakımından en büyük payları alırken Ankara bırakın en büyük payı almayı son sıralardan kurtulmayı bile başaramadı.

Ankara’nın geliş gidiş trafiğini genellikle siyasi gündem ve bürokrasi belirlemektedir.   Bu trafiğin çoğunluğunu işlerini bir günde bitirip dönmenin çabası içerisinde olan insanlar oluşturmaktadır. Devletin yönetim tarzını merkezden yerele kaydırması ile de bu trafik gün geçtikçe azalmaktadır. Mecburi ziyaretlerin yapıldığı şehir olmaktan çıkmaya başlayan Ankara’da hizmet veren turizmciler şapkalarını çıkartıp önlerine koymalı, geceleme sayılarını artırmak için hep birlikte ne yapılabilir için çözüm yolları aramalıdırlar.

Bu şartlarda yeni konaklama tesisleri yapma yerine cazibesinin ve doluluk oranının gözden geçirilip konaklama dışı tesislere ve işletmelere yönelmek daha rasyonel olacaktır.

Buradan çıkarılacak sonuç kesinlikle  otel yatırımları dursun, yapılmasın değil veya var olan otellere yenileri eklenmesin değildir.

Tabiî ki yeni yatırımlar yapılmalı, oteller açılmalı. Ancak gerçekçi bir fizibilite çalışması yapılmadan, yeni yatırımlar yapmak gelecek açısından rasyonel görünmemektedir. Otelim olsun da nasıl olursa olsun mantığı, yanlış bir yatırım ve işletme anlayışıdır.

Oysa ki; Ankara’daki mevcut pazar detaylı bir şekilde incelenmeli, bir an önce talep artıracak çalışmalara başlanmalı ve buna bağlı olarak otel yatırımları yapılmalıdır.

İyi analizler sonucu, gelişen şartlara uyum gösterecek şekilde ve Ankara’nın turizm hareketliliğine uygun politikalar üretmeli ve buna göre yatırım yapılmalı.

Altındağ Belediyesi’nin uygulama örnekleri, Ankara Kalesinin restorasyonu gibi eski Ankara’yı günümüz şartlarına taşıyıp, buraların gerek Ankaralılar gerekse Ankara”yı merak edenler tarafından kullanılmasını sağlamak bize yeni olanaklar kazandıracaktır.

Sağlık ve Termal Turizmi konusu da yeni yatırımcıların bir seçeneği olmalıdır.  Ankara’nın Ortadoğu ve Kafkas ülkelerine yakınlığı ve ulaşım ağının kolaylaşması, Ankara’nın büyük bir pazarı olarak önümüzde durmaktadır.

Ankara’nın uygulanabilir ve geliştirilebilir bir turizm planlamasına gereksinimi var. Sadece yeni otel yatırımları veya bir tane kongre salonu açmakla veya bir tane fuar alanı inşa etmekle bu soruna çözüm bulmak mümkün değil gibi görünmektedir.

Bugünün anlayışına göre oteller, yalnızca geceleme amacına yönelik tesisler değil, içinde yaşanılan ve günlük yaşamın hemen tüm ihtiyaçlarının karşılanabildiği tesisler olmalıdır…

Turizm hareketliliği bağlamında son yirmi yıla baktığımızda ülke olarak kat ettiğimiz mesafenin ne kadar büyük olduğu ortada.  Fakat kat edilen mesafenin büyüklüğü günümüz şartlarında tek başına yeterli değil,  büyüme hızıyla birlikte nitelik ve çeşitlilik bakımından da yakalanan ivmenin artması gerekiyor.

 

Savaş ÇOLAKOĞLU
Genel Sekreter
Türkiye Otelciler Federasyonu  (TÜROFED )

 

Okunma Sayısı: 3697
Yorum Yaz
Ad Soyad
E-posta
Yorum

 

 

 

Şehr-i Türkiye | Spa & Wellnes | Golf Turizmi | Kalkınma Ofisi | Turizm Rehberi | Künye | İletişim
© Copyright - Her hakkı turizmdesonnokta.com’a aittir.
Tasarım&Yazılım: Grafiker