web tasarım programlama web master

 

 

 

TURİZMDE SON NOKTA
ANKARA TİCARET ODASI
ANTOD YÖNETİM KURULU BAŞKANI
BARACUDA TUR CEO
KOREOGRAF
ANKARA
YAZAR
AKADEMİSYEN / GAZİ ÜNİV.
MARMARA FM GNL. MD.
DANIŞMAN
TURİZM YAZARI
GENÇ BAKIŞ
SİTE İÇİ ARAMA
E-POSTA ÜYELİĞİ
VİDEOLAR
Necati Çalışkan
iletisim@turizmdesonnokta.com
Türsab’ta Seher Vakti...

Türsab Başkanı Sayın Başaran Ulusoy bu aralar sıkça basına demeçler veriyor. ‘’Bu dönem son dönemim bundan sonra ben yokum’’ diyor. Ancak kimse başkanın gideceğine ihtimal vermiyor. Daha önceleri gidiyorum deyip son anda tekrar aday olmasından olacak ki sektördekilerin büyük çoğunluğu başkanın bu gidiş kararıyla pek ilgilenmiyor, gideceğine pek inanmıyor gibi bir tavır sergiliyor. Belliki bu düşüncede olanlar olaya “sadakat” çerçevesinden bakıyor. Bu kelimenin ifade ettiği manayı sanırım hepimiz biliyoruz. ‘’Sadakat’’  bir başkasına verdiği söze sadık kalan ve sözünün gereklerini yerine getirmeye çalışan kimselere verilen sıfattır.O nedenle Başkanın geçmiş yıllardaki tavrı göz önüne geldiğinde bugünkü durumu anlamak zor olmasa gerek.

Gerçekten başkan gidecekmi yoksa devam mı edecek ya da kendinden sonra o koltuğa gelecek kişiyi işaret ederek mi veda edecek . Bu soruların cevabını onun ağzından bizzat dinlemek ve  kafalardaki bazı sorulara cevap aramak nedeniyle  geçenlerde başkanı Türsab’ta makamında  ziyaret ettim. Herkesin merakla beklediği soruyu bu kez de ben ona sordum. Başkan kendinden son derece emin bir ifadeyle kesinlikle 2013 yılında yapılacak seçimlere katılmayacağını ve uzun yıllar yaptığı Türsab başkanlığı görevini  bu dönem sonunda bırakacağını defalarca bana da söyledi. Açık söylemem gerekirse yakından tanıyan birisi olarak bu sefer onu çok ‘’Sadakat’’gördüm.

İcraatlerini beğenirsiniz beğenmezsiniz,  kendisini seversiniz sevmezsiniz, ne olursa olsun aslında 16 sene önemli  bir  görevi yürütme becerisini göstermek başlı başına taktir edilecek bir iş diye düşünüyorum. Hepimiz çok iyi biliyoruz ki iktidar olmak ne kadar zorsa bu iktidarı koruyabilmekte güç ve marifet isteyen bir meziyettir. Konuya sadece bu açıdan baksak bile başkanı takdir etmek gerekir.  Başkan öyle veya böyle o  koltuğu muhafaza etmeyi Rahibe Teresa’nın söylediği gibi lambayı yanık tutmayı başarmıştır.

Başkan gidecek, gidecek de gelecek olanlar varsa onlar neredeler gerçekten,  ne yapıyorlar? ne zaman ortaya çıkacaklar? asıl sorulması gereken sorular  bunlar diye düşünüyorum. Ancak bu soruyu delegelerin sormasını beklerken hiç ummadığım bir yerden başkandan geldi bu soru. Başaran bey son günlerde basına verdiği demeçlerinde  bu adayları soruyor. Bende bu soruyu neden sorduğunu başkana sordum. ‘’Neden merak ediyorsun? Madem gidiyorsun kim gelirse gelsin neden önemli senin için? ‘’ dedim. Hatta ‘’böyle konuşunca bazı çevreler tarafından yanlış anlaşılıyorsun gittikten sonra uzaktan kumanda ile yöneteceği bir Türsab istiyor başkan şeklinde yorumlar yapılıyor’’ dedim. Başkan bu sözlerime biraz kızgın cevaplar verdi. Adayların biran önce ortaya çıkmasında tekrar ısrar ederken ben araya girdim  ‘’kimin aday olacağını sen biliyorsan  o zaman sen söyle başkan’’ dedim. O da bana sert bir şekilde‘’Kimin aday olacağını bilmiyorum ama kimlerin aday olmaması gerektiğini çok iyi biliyorum’’ dedi. Başkan bununla da kalmadı ve açık açık şunları söyledi.’’ Geçmişte seçim kaybedenler  tekrar başkan adayı olmasınlar onlar gerekli cevabı delegeden aldı yeniler gelsin’’ dedi. İsim vermedi ama birilerine mesaj yolladığı çok açıktı.

Giderayak  kendinden sonra o başkanlık koltuğuna oturacak olanlar için kendince bazılarına set çekiyor ön eleme yapıyor kriterler belirliyordu sanki. Ben yoksam onlarda olmasın der gibiydi. Aslında başkanın bu son sözlerini o an ben de pek önemsemedim. Cevap bile vermedim. Ancak sonradan kafama birşeyler takılmadı değil. Bu yazıyı yazarken bilgisayarımın başına oturup biraz  araştırdığımda keşke başkan bu son lafı söylemeseydi dedim. Kısa süren bir araştırma ile Sayın Ulusoy’un Türsab’a başkan olmadan önceki bir seçimde kendi listesi delinip listesindekilerden de  daha az oy alınca istifa ettiğini öğrendim. Yani bir nevi Askeri Müzedeki seçimi kaybetmiş. Duayen turizmcilerden  de araştırdım acaba bilgiler doğrumu diye. Doğru olduğunu söylediler.

Hatta o günkü konuşmasında başkanın konuya hiddetli bir şekilde yaklaştığını ve ‘’Ben damdan düştüm bana doktor değil damdan düşmüş adam getirin’’ dediğini söyleyenler oldu. Ancak bu damdan  düşme olayından sonra bir sonraki seçimlerde başkan seçilmiş Sayın Ulusoy. Belliki düşme işinden ders çıkartmış pes etmemiş. Demekki  seçim kaybetmek herşeyin sonu değil çoğu zaman herşeyin başlangıcı olabiliyormuş. Ancak şimdi neden insanların pes etmesini aday olmamasını istiyor anlamakta zorluk çekiyorum. Kaldı ki Türsab 1972 yılında 1618 sayılı yasa ile kurulmuş yarı kamu kurumu niteliğinde bir birliktir. Kendi yasası, yönetmeliği ve içtüzüğü olan bir kurumdur. Böyle bir kamu kurumuna  başkan adayı olmak  kimsenin  tekelinde olmamalıdır. İsteyen herkes aday olabilir.Kimsenin kimseden bir icazet almasına da gerek yoktur. Zaten seçilip seçilmeme kararını  delegeler verecektir. Bir şeyi söylerken iyi düşünmek lazımmış. Atalarımız böyle durumlar için boşuna  dememiş  ‘’Düşünmeksizin söylenen söz, nişan almaksızın tüfek atan avcıya benzer’’ diye.Bunun gibi birşey olmuş başkanın bu sözleri...

Neyse yazı fazla uzadı şimdi esas meselemize gelelim. Yazıyı yazmamıza sebep olan esas meseleye. Şunu söyleyebilirim ki başkanın haklı olduğu bir taraf  var. Bencede adaylar çıksın ortaya. Bu konuda bende  başkanla aynı fikirdeyim. Türsab koltuğu,  adaylığını son 15 günde açıklayacak kadar önemsiz bir koltuk değildir.Türsab’ın Türk Turizmindeki yeri ve önemi tartışılmaz bir gerçektir.  Eğer Türsab başkanlığına adaylığını açıklayacaklar varsa  zaman kaybetmeden biran önce  ortaya çıkıp adaylıklarını açıklamalıdır. Aynı şekilde  Sayın Ulusoy’un da gönlünde bir isim var ise o da son günü beklemeden  ivedilikle adayını  açıklamalıdır. Sadece açıklamakla kalmayıp neler yapacaklar, ne gibi projeleri var, neleri değiştirecekler, sektörün ve Türk turizminin geleceği için neler  düşünüyorlar  bunları da anlatmalıdırlar. Bunu bir başkası  istediği için değil doğrusu bu olduğu için yapmalıdırlar.

Seçimlere 1 yıl gibi bir süre var. Bu süre seçim için ne uzun ne de kısa bir süredir.  Çalışmalara başlamak için ideal bir süredir. M.Ferguson’un dediği gibi ‘’herhangi bir yerden veya her yerden başlayabiliriz. Yeter ki orada bir değişim olsun ve bu benimle başlasın’’ diyorsanız ortaya çıkın ve hemen çalışmaya başlayın. Türsab’ta seher vakti  gelmiştir...

 

 

Okunma Sayısı: 3798
Yorum Yaz
Ad Soyad
E-posta
Yorum

 

 

 

Şehr-i Türkiye | Spa & Wellnes | Golf Turizmi | Kalkınma Ofisi | Turizm Rehberi | Künye | İletişim
© Copyright - Her hakkı turizmdesonnokta.com’a aittir.
Tasarım&Yazılım: Grafiker