web tasarım programlama web master

 

 

 

TURİZMDE SON NOKTA
ANKARA TİCARET ODASI
ANTOD YÖNETİM KURULU BAŞKANI
BARACUDA TUR CEO
KOREOGRAF
ANKARA
YAZAR
AKADEMİSYEN / GAZİ ÜNİV.
MARMARA FM GNL. MD.
DANIŞMAN
TURİZM YAZARI
GENÇ BAKIŞ
SİTE İÇİ ARAMA
E-POSTA ÜYELİĞİ
VİDEOLAR
Necati Çalışkan
iletisim@turizmdesonnokta.com
Marifet Kredi Kartında...

Turizmde yaşanılan tüketici mağduriyetlerine ilişkin maddi kayıpları nasıl bertaraf ederiz, sektörü tüketici gözünde nasıl güvenilir hale getiririz diye yıllardır bir çok tedbir alınmaya çalışılıyor. Ancak ne yapılırsa yapılsın bir türlü bu mağduriyetlerin önüne geçilemiyor. Her geçen gün tüketicinin sektöre olan güvensizliği artarak büyüyor. Tur operatörleri yasa değişikliği hala yapılamadı. Ne bekleniyor neden yasa çıkmıyor anlamak mümkün değil. Tüketiciyi ve sektörü koruyacak ve kollayacak  sağlam teminatların olduğu bir düzen biran önce kurulamazsa sektörü gelecekte çok zor günler bekliyor. Bu tesbitten yola çıkarak ve tecrübelerime dayanak hizmet satın alacakları veya almış olanları bu yazımda aydınlatmak amacıyla bir konuya  dikkat çekmek istedim.   

Mevcut düzende Turizm hizmeti satınalan tüketicinin mağduriyetine, ne Zorunlu Seyahat  Sigortası ne de acentelerin Bakanlıktaki Teminatları  çözüm getiremezken, ödemesini kredi kartı ile yapanları koruyan bir sistem aslında sessiz sedasız kendiliğinden devreye girmiş gözüküyor. Şu düzende en garantili yöntemin Tüketicinin ödemeyi kredi kartı ile yapması olarak gözüküyor. Çünkü gördüğümüz kadarıyla  sadece kredi kartı ile ödeme yapanlar paralarını geri alabilme hakkına sahip oluyorlar.
Ödemeyi kredi kartı ile yaptığınızda hizmeti alamadığınız taktirde bankanıza yazacağınız bir dilekçeyle derhal ödemenizi durdurabilir,  hatta ödemiş olduğunuz taksiti bile geri alabilirsiniz.

Diyelim ki hizmeti alamadan acenteniz battı veya kaçtı. Eğer ödemeyi kredi kartı ile yapmışsanız derhal bankanıza yazılı müracaat etmeniz gerekmektedir. Sizin bankanıza yazdığınız dilekçeye istinaden bankanız uluslararası kart kuruluşları tarafından belirlenmiş itiraz çözümleme kuralları çerçevesinde itirazınızı değerlendirerek sonuçlandırmak zorundadır. Burada sistem şöyle işlemektedir. Banka sizin hizmetten yararlanıp yararlanmadığınızı acentenize sorar. Eğer hizmetten yararlanmışsanız bunu  belgeleyen evrakları kendilerine ibraz etmelerini  ister. Acente hizmeti vermediğinden dolayı bankanın talep ettiği belge ve bilgileri veremeyeceğinden tüketici olarak almadığınız bir hizmetin bedelini ödemek zorunda kalmaktan kurtulacaksınız. Yalnız bu işlemlerin sonuçlanması en az 1 aylık bir süreçtir. Burada biraz sabırlı olmanız gerekmektedir. İşlemleriniz yapılırken karşılaşma ihtimaliniz olduğunu düşünerek  önemli bir konuyu da sizinle paylaşmak istiyorum. Bazı bankaların bu gibi durumlarda tüketicilere söyledikleri ‘’Biz ödemeyi ertesi gün acenteye yaptık.Acentenin bizdeki hesabında para yok siz gidin paranızı acenteden isteyin.’’ Sözleri karşısında sakın geri adım atmayın. Çünkü bu durum  banka ile acente arasında yapılan bir ödeme anlaşmadır ve sizi hiçbir şekilde bağlayıcı bir durum değildir. Böyle bir durum da dahi siz tüketici olarak almadığınız bir hizmetin parasını ödemek zorunda değilsiniz.

Bankanız  siz dilekçenizi verdiğiniz günden itibaren taksit ödemelerini durdurmak zorundadır. Hizmeti almadığınızın ıspatı halinde de varsa bankaya ödediğiniz taksit tutarları da dahil kredi kartınızdan bu işle ilgili çekilen tüm miktarları banka kartınıza iade etmesi gerekmektedir. Ancak önemli bir husus var. Eğer itiraz sürecinin aleyhinize sonuçlanması yani hizmetten yararlandığınızın tesbiti halinde, ilgili tutarı ödeme yapmadığınız dönemlere ilişkin faizleri ile birlikte bankaya geri ödeyeceğinizi de bilmenizi hatırlatırım. O nedenle bu sistemi kötü niyetli olarak kullanmaya sakın çalışmayın derim. Yalan beyanda asla bulunmayın. Gerçekten hizmeti almamışsanız ve paranızı acenteden alamıyorsanız bu yola başvurun.

Görüldüğü gibi Turizmcilerin yıllardır bir türlü yapamadığı teminat ve güven işini kredi kartlar vasıtasıyle bankacılar dolaylı olarak yapıyor. O halde sizde mevcut düzende turizmle ilgili ne alırsanız alın mutlaka kredi kartınızla ödeme yapmaya çalışın.Yasa değişikliği yapılıp tur operatörlüğü sistemi sağlam maddi teminatler üzerine oturtulana kadar nakit veya banka havalesiyle ödeme yapmamaya gayret edin.Çünkü  Kredi kartı ödemesi haricinde sizi koruyan ve kollayan bir sistem henüz tam anlamıyla işlemiyor...

 

 

Okunma Sayısı: 2637
Yorum Yaz
Ad Soyad
E-posta
Yorum

 

 

 

Şehr-i Türkiye | Spa & Wellnes | Golf Turizmi | Kalkınma Ofisi | Turizm Rehberi | Künye | İletişim
© Copyright - Her hakkı turizmdesonnokta.com’a aittir.
Tasarım&Yazılım: Grafiker