web tasarım programlama web master

 

 

 

TURİZMDE SON NOKTA
ANKARA TİCARET ODASI
ANTOD YÖNETİM KURULU BAŞKANI
BARACUDA TUR CEO
KOREOGRAF
ANKARA
YAZAR
AKADEMİSYEN / GAZİ ÜNİV.
MARMARA FM GNL. MD.
DANIŞMAN
TURİZM YAZARI
GENÇ BAKIŞ
SİTE İÇİ ARAMA
E-POSTA ÜYELİĞİ
VİDEOLAR
Seçim Aydın
iletisim@turizmdesonnokta.com
Sinopale Ve Sinop Alan Yönetimi

Bu yazımda Sinop’ta yerinde destek gören ve 4’üncüsü yapılan Sinop Bienali (Sinopale)’nin Anadolu Biennallerine önderlik yapması konusunu paylaşmak istiyorum. Bu kapsamda Anadolu Bienallerini sağlam bir yapıda devam ettirmek; aynı yıl birkaç Bienal yapılması yerine tek ve çift yıllara dağılımlı olarak düzenlenmeleri ve ülkedeki kültürel bağları entegre etmelerine katkı sağlamaları gibi önlemlerin alınması gerekir.

 

 

Sinop’u bundan sonraki yıllarda Bienal yanında Alan Yönetimi alanında da örnek bir yapılanma içerisinde göreceğiz. Alan Yönetimleri yasalarda yapılan değişikliklerle Türkiye’ye kazandırılan yeni bir yönetişim modeli. Sinop’ta benim de bulunduğum bir toplantıda duyurulan Sinop Alan Yönetimi ise Türkiye için öncü ve örnek bir nitelik taşıyor.  Liyakatli ve deneyimli Başkanları, o günden itibaren Sinop ve çevresi için turizm medyasında izlediğimiz, yeni ve özgün projeler üretiyorlar.

Anadolu Bienalleri

İki yılda bir yapılan kültür ve sanat etkinlikleri olarak bilinen Bienaller, yapıldıkları kentleri sanat ve kültür dünyası ile tanıştıran uluslararası etkinliklerdir. En eskisi 1895'ten beri düzenlenen Venedik Bienali’dir. Dünyada sayıları az olan özel kentlerin başarabildikleri bu Bienaller arasında, 1987 yılından beri İKSV’nin önderliğinde yapılan İstanbul Bienali dünyadaki yerini almıştır.

Ankara Bienali, Ankyrale

Başarıyı yakalayan Sinopale’den yola çıkarak bir önerim de Ankara için olacak. ANKYRALE’nin 2013’de yapılabileceğini ve Ankara’nın Bienal düzenleyen bir Başkent olarak dünya literatüründeki yerini alacağını düşünüyorum. Anadolu Kültür ve Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) olarak Ankara Bienali’nin düzenlenmesi için gerekli işbirliği ortamını oluşturmaya hazırız.

90’ıncı Ve 100’ncü YIL
Cumhuriyet’in kuruluşu ile beraber Kültür’ün ilk adımlarının atıldığı Başkentimiz değerli yöneticilerimizin desteği ile dünyadaki yerini almalıdır. 2013 Cumhuriyetimizin ve Ankara’nın Başkent oluşunun 90’ıncı yılı. Bienallerin bir özelliği de uzun zamana ve kente yayılmaları nedeniyle kentlilere ve ziyaretçilere de katılabilme imkanı sağlamalardır.  Ankara Bienali de 13 EKİM ve 29 EKİM tarihlerine tesadüf edecek projelerle Başkentlilerin ve dışardan geleceklerin içinde olacağı, birlikte yaşayacağı bir etkinlik haline gelebilir. 2023’e kadar 5 kez tekrar edilmesi ANKYRALE’nin uluslararası karakterinin oturmasını sağlayacak; yüzüncü yılda ise zirveye ulaşacaktır.

Safahat  ve Kültür Zamanı

TOBB’un kuruluşunun 60’ncı yılı nedeniyle Başkan Sayın Rıfat HİSARCIKOĞLU, Ankara Ticaret Odası Meclis üyelerine bir plaketle beraber Mehmet Akif ERSOY’un SAFAHAT adlı eserini armağan etti. Şükranla aldığım bu başucu eseri; bana göre Sayın Başkan’ın Odalarımızda Kültür Komiteleri kurulması zamanının geldiği yönünde, bir mesajını da taşıyor. Safahat’ın bu yeni baskısının en önemli özelliği şairin “benim milletime hediyemdir” düşüncesi ile kitaplarında yer vermediği İstiklal Marşı ve diğer şiirlerinin ayrı bir bölüm olarak yer alması. TOBB’u bu anlayışı sürdürecek bir eser yayınladığı için kutluyor; büyük şairin tüm eserlerini ve özellikle İstiklal Marşı’nı ayrı bir bölümde bize tek kitapta ulaştırdığı teşekkürlerimi iletiyorum.

Mehmet Akif’in “Yine bir şey yapabildim diyemem hatırana” dizeleriyle Çukurca’da şehit düşen Sinop’lu Bülent YALÇIN’a ve tüm şehitlerimize Allahtan rahmet, kederli ailelerine ve ebediyete uğurlayan milletimize başsağlığı diliyorum.

 

Seçim AYDIN

 

 

 

Okunma Sayısı: 2928
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yorum Yaz
Ad Soyad
E-posta
Yorum

 

 

 

Şehr-i Türkiye | Spa & Wellnes | Golf Turizmi | Kalkınma Ofisi | Turizm Rehberi | Künye | İletişim
© Copyright - Her hakkı turizmdesonnokta.com’a aittir.
Tasarım&Yazılım: Grafiker