web tasarım programlama web master

 

 

 

TURİZMDE SON NOKTA
ANKARA TİCARET ODASI
ANTOD YÖNETİM KURULU BAŞKANI
BARACUDA TUR CEO
KOREOGRAF
ANKARA
YAZAR
AKADEMİSYEN / GAZİ ÜNİV.
MARMARA FM GNL. MD.
DANIŞMAN
TURİZM YAZARI
GENÇ BAKIŞ
SİTE İÇİ ARAMA
E-POSTA ÜYELİĞİ
VİDEOLAR
Seçim Aydın
iletisim@turizmdesonnokta.com
Su Ve Turizm

Sular Doğanın Bize Armağanıdır

Su dünyada yaşamın oluşmasını sağlayan dört temel elementten biri; Turizm ise bu yaşamanın vazgeçilmez seçeneklerinden biri olmaya devam ediyor. İkisi bir arada insanlara huzur ve mutluluk veriyorlar.  Biri diğerini korumaya mecbur iki yaşam arkadaşı.

Dünyada su kaynakları azalmaya ve su petrol kadar değerli olmaya başladıkça ülkeler de bu değerli kaynağı daha iyi yönetmeye çalışıyorlar.

Su Ve Turizm

Bu hafta Nevşehir’de Orman ve Su İşleri Bakanlığımızın düzenlediği bir Çalıştay’da bu konu ele alındı. Turizm sektörü olarak katkı verme imkanı sağlanmamasına rağmen, katılabilseydik şunları iletmek isterdik.

Su her hali ile bizim vazgeçilmemizdir. Dolayısıyla değerini en iyi anlayan ve korumaya çalışan sektörlerden biriyiz. Kirlenmiş hiçbir su kaynağı, Maliyetlerimiz arasında önemli bir yet tutuğu için de israfa yönelik su kullanımları bizim çalışmalarımızla bağdaşmaz. Dünyaya hizmet üreten bir Sektör olarak kurallara uygun çalışmak zorundayız, ancak bu kuralların çağdaş olması çalışmalarımızı kolaylaştırır. Söz gelimi Yüzme Havuzlarını temizlik ve bakımlarının teknolojinin sağladığı imkanlarla havuzlar boşaltılmadan yapılması bu anlamda bir katkıdır.

ATİD olarak Orman ve Su İşleri Bakanlığımızla sektörümüzü ilgilendiren konularda bir görüşme yapmaya ve konuklarımıza sunacağımız hizmetlerde suyu en iyi şekilde kullanmanın ilkelerini birlikte oluşturmayı teklif edeceğim.

Kaplıca Sularımızın Fiyatlandırılması

Su kaynaklarının korunması ve iyi yönetilmesi ile denizlerimiz, göllerimiz, nehirlerimiz de turizm arz imkanları olarak daha çok kullanılabilir hale dönüşeceklerdir. Şifalı sularımız, kaplıcalarımız, maden sularımız bizlere daha iyi bir yaşam kalitesi sunabilmek için değerlendirilmeyi bekliyorlar. Bu da iyi ve verimli kullanabilen, iyi korunan, devamlılığı sağlanabilen kaynakları gerektiriyor. Kaplıca sularından alınan ücretlerin ciro üzerinden değil, kullanılan su üzerinden alınması maliyetlerimizi büyük ölçüde etkileyecektir.

Yılda otuz milyonu yabancı olmak üzere, altmış milyon kişi oturduğu yerin, ya da ülkenin dışında tatil yörelerimizdeki sularımızı kullanıyor. Bu nedenle kullanıcıların da günlük yaşamları dahil, işletmelerimizde de aynı duyarlılıkta olması, daha da önemli. Su kaynaklarımız gelecek nesillere de yetebilecek, bizden temiz ve dengeli kullanım bekliyorlar.

Dünyayı oluşturan dört element içinde Suyun değerinin huzur, cömertlik, lütuf ve kavuşma anlamını taşıdığını unutmamak gerekir.

 

Seçim AYDIN

Okunma Sayısı: 2923
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yorum Yaz
Ad Soyad
E-posta
Yorum

 

 

 

Şehr-i Türkiye | Spa & Wellnes | Golf Turizmi | Kalkınma Ofisi | Turizm Rehberi | Künye | İletişim
© Copyright - Her hakkı turizmdesonnokta.com’a aittir.
Tasarım&Yazılım: Grafiker