web tasarım programlama web master

 

 

 

TURİZMDE SON NOKTA
ANKARA TİCARET ODASI
ANTOD YÖNETİM KURULU BAŞKANI
BARACUDA TUR CEO
KOREOGRAF
ANKARA
YAZAR
AKADEMİSYEN / GAZİ ÜNİV.
MARMARA FM GNL. MD.
DANIŞMAN
TURİZM YAZARI
GENÇ BAKIŞ
SİTE İÇİ ARAMA
E-POSTA ÜYELİĞİ
VİDEOLAR
Savaş Çolakoğlu
iletisim@turizmdesonnokta.com
Ankara Ruhunun Canlandırılması Artık Zorunluluk…

*Ankara; başkent oluşundan bugüne kadar geçen sürede bürokrasi ve iş dünyası çerçevesi ile daha çok resmi ve soğuk bir kent havasında kalmıştır. Kentleri sıcak hale getiren çevre ve mimari düzenlemeler olduğu kadar sosyal açılımlarıdır.

*Ankara’nın tanınması ve tanıtılmasının yanında geçmişiyle bugünkü yaşam arasında kurulacak köprüler Ankara’nın zengin ve çekici bir kent olarak algılanmasını sağlayacaktır.

Ankara’ya yeni bir ruh kazandırmak yerine, Ankara’nın unutulan ve üzeri örtülü kalan ruhunun canlandırılması gereklidir.

Ankara’nın modern bir kentin gerektirdiği donanımlara kavuşturulması çağdaşlığın bir gereğidir. Ancak, bu yöndeki adımlar Ankara’nın bir kimlik sahibi olması için tek başına yeterli olmayacaktır.

Ankara tarihi, kültürel zenginliklerinin yanında, efsaneleri ve unutulmaya yüz tutan manevi kimliğiyle de gün yüzüne çıkmalıdır. Ankara’nın bu değerleri üzerindeki örtü artık kaldırılmalıdır

Ankara bir  günlük iş seyahati yapılan kent olma konumundan çıkmalıdır. İnsanlar bir günlük seyahatlerini Ankara’nın sosyal ve kültürel ortamını paylaşmak için uzatma ihtiyacı duymalıdır.

Ankara Valisi Sn. Alaaddin Yüksel’in göreve başlamasından sonra daha çok konuşulmaya başlanan Turizm için son dönemlerde Büyükşehir Belediyesi ile Altındağ Belediyesi’nin katkıları bu konuda yapılan çalışmalara örnek teşkil etmiştir. Özellikle Hacı Bayram Camii ile Hamamönü Projesi taktire şayandır.

Geçmişleri ile bağlarını kopartan, örf, adet ve geleneklerini yok eden yani eski şehir ile yeni şehir ayrımını yapamayan şehirler turizm arenasında yer bulmakta güçlük çekeceklerdir.

Ankara’nın kimliği yeniden inşa edilecek değildir. Var olan potansiyellerinin canlandırılması Ankara’nın dünyaca bilinen bir kimlik sahibi olmasını kolaylaştıracaktır. Ankara’nın efsaneleri, destanları, mitolojik ve mistik varlıklarının açığa çıkarılması, Ankara’nın sanatın, kültürün ve edebiyatın gündeminde daha fazla yer bulmasına yardım edecektir.

Bir kentin kimliğinin oluşması, tanınması ve kenti bir çekim merkezine dönüştürülmesi için gerekli olanlar bunlardır. Ankara sevdalıları ve Ankara turizmine değer katmaya çalışanlar olarak, bütün yöneticileri bu yönde düşünmeye, bu yöndeki gayretleri desteklemeye ve bu hedefe yönelik proje ve çalışmaları özendi

 

 

Savaş Çolakoğlu

Genel sekreter

TUROFED ( Türkiye Otelciler Federasyonu )

 

 

 

Okunma Sayısı: 3731
Yorum Yaz
Ad Soyad
E-posta
Yorum

 

 

 

Şehr-i Türkiye | Spa & Wellnes | Golf Turizmi | Kalkınma Ofisi | Turizm Rehberi | Künye | İletişim
© Copyright - Her hakkı turizmdesonnokta.com’a aittir.
Tasarım&Yazılım: Grafiker