web tasarım programlama web master

 

 

 

TURİZMDE SON NOKTA
ANKARA TİCARET ODASI
ANTOD YÖNETİM KURULU BAŞKANI
BARACUDA TUR CEO
KOREOGRAF
ANKARA
YAZAR
AKADEMİSYEN / GAZİ ÜNİV.
MARMARA FM GNL. MD.
DANIŞMAN
TURİZM YAZARI
GENÇ BAKIŞ
SİTE İÇİ ARAMA
E-POSTA ÜYELİĞİ
VİDEOLAR
Seçim Aydın
iletisim@turizmdesonnokta.com
Sağlıkta Başkent Modeli

Türkiye gibi bir ülkenin turizm sektörüne katkı veren bir kişi olarak Batı dillerinden suyla gelen yaşam olarak tercüme edilen SPA tanımına “Sağlık Pınarlarımız Akıyor” şeklinde yeni bir Türkçe anlam katmak istedim. Gerçekten sağlık açısından sadece suyla değil, hava (klima) ve doğal yaşam olarak da kaynaklarımız ve pınarlarımız sonsuz; insanlara mutluluk vermek için de değerlendirilmeyi bekliyor. Bu yeni tanımın Tercüme edildiğinde de Türkiye’ye yaratıcı anlamda farklı bir değer kazandıracağını düşünüyorum.

Sağlık Ve Esenlik İçin Ankara

Ankara’yı, Sağlık Pınarlarının 24 saat aktığı nadir illerimizden biri; bir SPA ili olarak tanımlamak da mümkün. Sağlık imkanlarının sahip olduğu üniversiteler ve kalite belgeli Hastaneleri nedeniyle dünya çapında değer kazandığı il merkezi yanında ilçeleri de birer kaplıca ve esenlik sunan sağlıklı yaşam merkezleri olarak önem taşıyor. Kaplıcalar yüzyıllardır insan sağlığının temeli seçeneklerinden, şifa aranan yerlerinden olagelmiştir. Anadolu geleneğinde yaz aylarında kaplıcalara, içmelere giden ve çoğu kez de şifa bularak dönen insanların hikayeleri yer almaktadır.

Sonbaharın ve kışın kültürel etkinlikler kadar, koruyucu sağlık için de önemli olduğunu biliyoruz. Anadolu’nun kaplıcalar ve kaplıca suları açısından özelliklerinin seçilmiş bir örneği olan Ankara ilindeki kaynaklarımız artık tüm yıl kullanılabiliyor. Kızılcahamam, Haymana, Ayaş, Beypazarı, Çubuk, Güdül ve Polatlı ilçeleri öncülük yapan ve bilinen yörelerimiz. Bu yazımı da İl Müdürlüğümüzün hazırlamış olduğu verilerin sizlere bir kez daha ulaşması ve tüm yıl hizmete açık SPA’larımızdan daha çok yararlanılması için düşündüm.

Başkent Olarak Şanslıyız

Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Sayın Doğan Acar’ın insanların esenliğinin ve sağlığının Ankara ekonomisine ve özellikle turizme olan katkılarını artırıcı çalışmalarını takdirle izliyor, katkıda bulunmaktan da mutlu oluyorum. Sağlık Pınarlarımızı tanımlarken Başkent olarak şanslı olduğumuzu da bir kez daha belirtmek isterim. Çamlıdere, Kızılcahamam yaylaları ve hafta sonu gezi seçenekleri; Tuz Gölü, Hirfanlı ve Nallıhan Barajları, Kuş Cennetleri; Turizm ilçemiz Gölbaşı da nefes alabileceğimiz yerler, Başkentin yakınındaki hazır merkezler olarak düşünülmelidir. Özellikle Çamkoru, Ankara ve tüm Türkiye için hazır olan altyapısı ile yatırım bekleyen bir Klimatik Sağlık Pınarı.

Sahip olduğumuz Sağlık Pınarlarımıza değer katacak olan, “Kaplıca Şehri Yapılanması”, konusunun gözden uzak tutulmamasını ve Belediyelerimizin bu konuda Ankara Kalkınma Ajansımızın desteği ile seminerler düzenlemesini önermek isterim.

İlk Örneğimiz Kızılcahamam

Kızılcahamam Ankara civarında en bilinen kaplıca şehirlerinden biri olması yanında, Türkiye’nin ilk Milli Parkı, Doğal yaşam ortamı ve geleneksel ev pansiyonculuğu olan bir ilçemizdi.  Halen 3 bine yakın konuk ağırlama kapasitesine sahip bu ilçemizin ilk Kongre ve Kaplıca tesisi olarak işletmeye açılan Patalya Termal Oteli ve Ankara’nın en büyük kongre ve kaplıca merkezi olan Asya Termal Otelinin başlattığı hareket, ilçenin değerine katkıda bulunurken kendi içlerinde de bu anlamda tavsiyeye değer hizmetler sunuyorlar. Asya Termal Oteli kişisel tercihler yanında, kongre merkezi nedeniyle kurumsal ihtiyaçlar için de uygun seçeneklerin bulunduğu bir örnek işletme.

Bunun yanı sıra ATİD üyesi olan Otel Ab-ı Hayat,  Otel Şifa Hayat Suyu, Başak Termal Otel, Soğuksu Termal Otel gibi tesislerden de yararlanmak mümkündür. Diğer taraftan 2013 yılının yeni sezonunda hizmete girmesi planlanan Çam Thermal Resort&Spa Hotel, Tam Pansiyon Devre Tatil uygulaması ile misafir odaklı avantajlarla, Türkiye’nin en önemli Sağlık ve Kongre Turizmi merkezlerinden biri olmaya aday.

Sağlıkta Başkent Modeli

Yine bir ilk; Valimiz Sayın Alaaddin Yüksel’in Ankara’yı ve Başkenti ön plana çıkaran çalışmaları kapsamında Perşembe günü Valilik makamında TBMM Sağlık komisyonu Başkanı Sayın Prof.Dr. Cevdet Erdöl’ün de ATO Başkanı Salih Bezci, ASO Başkanı Nurettin Özdebir ve Bakanlıkların üstdüzey bürokratlarının katıldığı bir toplantı gerçekleşti. ATİD olarak birlikte olmaktan mutlu olduğumuz toplantıda ATO önderliğinde oluşacak bir platformda Ankara’daki kuruluşların Sağlık Konusunda hak ettikleri payı alabilmeleri ve Türkiye’nin bu konuda ihtiyacı olan düzenlemelerin TBMM de ele alınması konusunda değerli bilgi paylaşımları gerçekleşti.  Geçen yıla göre %30 dolayında artış gösteren sağlık harcamalarının ekonomiye ve turizme olan katkılarının artırılmasını amaçlayan önerilerimize bundan sonraki gelişmeler konusunda verecekleri destekler için Sayın Valimiz ve Komisyon Başkanına teşekkür ediyoruz.

 

Seçim AYDIN


Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) Başkanı

 

 

 

Okunma Sayısı: 2867
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yorum Yaz
Ad Soyad
E-posta
Yorum

 

 

 

Şehr-i Türkiye | Spa & Wellnes | Golf Turizmi | Kalkınma Ofisi | Turizm Rehberi | Künye | İletişim
© Copyright - Her hakkı turizmdesonnokta.com’a aittir.
Tasarım&Yazılım: Grafiker