web tasarım programlama web master

 

 

 

TURİZMDE SON NOKTA
ANKARA TİCARET ODASI
ANTOD YÖNETİM KURULU BAŞKANI
BARACUDA TUR CEO
KOREOGRAF
ANKARA
YAZAR
AKADEMİSYEN / GAZİ ÜNİV.
MARMARA FM GNL. MD.
DANIŞMAN
TURİZM YAZARI
GENÇ BAKIŞ
SİTE İÇİ ARAMA
E-POSTA ÜYELİĞİ
VİDEOLAR
Recep Arısoy
iletisim@turizmdesonnokta.com
İşte Turizmde Amerika’dan Farkımız

Turizm sektörün de zirveye oturmuş Amerika’nın birçok eyaletinde otelciğin çok ama çok kötü olduğunu biliyor muydunuz? Amerika eyaletlerinde otellerde hizmet diye bir şey görmek hemen hemen imkansız.

Türkiye ise turizm sektöründe hizmette benim gözümde Dünya da birinci. Türkiye otelcilikte inanılmaz ilerlemiş durumda, birçok turizm ülkelerini çok geride bırakmış ama biz bunun farkında değiliz.

Bu farkı anlayabilmek için gitmek ve görmek gerek. Ben size bu farkın nasıl olduğunu anlatmaya çalışacağım aşağıdaki Amerika’nın- Florida eyaletinin otelciğini örnek göstererek.

Eğer yakın zamanda yurt dışı tatil planınız varsa ve bu tatil planınız Amerika’yı da içine alan bir plansa sizlerin de yararına olacağını düşündüğüm önemli notlarım olacak.

İlk olarak; yurtdışında kalacağınız otelinizi özelliklede Amerika’daki otelinizin rezervasyonunu çok güvendiğiniz kalitesi tescil edilmiş bir turizm seyahat acentesinden değil de, diğer bir şekilde internetten veya dost, arkadaştan duyduğunuz şekilde yaptırdıysanız, aman diyeyim!

Çünkü Amerika’da otel tercihi yaparken gerçekten de dikkatli olunması gereken hususlar vardır. Bu hususların en başında oda konforu, odanın ferahlığı ve oda istenilen özelliklere gerçektende sahip mi? (TV, internet, sıcak su v.s ) bu soruların cevaplarını alabiliyor musunuz?

Örneğin, ilk akla gelenlerin başında oda temizliğidir. İlk bakışta çok rahat, temiz ve konforlu bir oda rezervasyonu yaptırdığınızı düşünürken bazı sürprizler ile karşılaşmanız olasıdır, bu sürprizlerin en başında geleni ise davetsiz misafirlerdir. Nasıl mı?

Eğer tatil tercihiniz Amerika’nın- Florida eyaletini de kapsıyorsa bir kere daha eyvah diyeyim! Neden mi? Mesela güne keyifli uyandığınızı düşündüğünüz bir an yatağınızda bir kertenkele ile bakışma ihtimali veya neredeyse belirgin bir olgunluk safhasını atlatmış garip bir sekle ulaşmış, ayrıca kanatları olan( nasıl bir evrim şekli ise) bir hamam böceği ile aynı odada uyuma keyfi ayrıca havuza giderken yılanlar ile karşılaşma ( zararsız olanları ile ihtimaliniz oldukça yüksektir.

Demedi demeyin! Tedbiri elde bırakmayın!

Tabi ki Türkiye de bu tur sürprizler ile karşılaşma olasılığınız buraya göre oldukça düşüktür, tabi bundaki en önemli faktörlerin başında aradaki fiyatlandırma ve otel sisteminin farklı oluşu ve otellerin konumları, gelmektedir.

Buraya iklim faktörünü eklemek istemiyorum. Çünkü Florida eyaleti ile Antalya şehrimizin iklimi oldukça yakın birbirine. Ama yinede Antalya da böyle sürprizler ile karşılaşma ihtimaliniz yinede çok düşüktür.

Amerika genelinde ve Florida’da oda rezervasyonu yaptırdığınız zaman sizden sadece oda fiyatı talep edilir,( yani odada 4 kişi de kalsanız fiyat aynıdır) bu oda fiyatının içine genelde kahvaltıda dahildir.

Bu arada kahvaltı dediysem sakin heveslenmeyin, kahvaltı olayı sadece kahve + cornflakes + elmadan oluşan bir menü, ama derseniz ki bu benim için ideal “then here you go” !!! .

Türkiye de ise bilindiği üzere oda fiyatı kişi başı fiyatı üzerinden düşünülür. Belki de bu durum kaliteyi oldukça etkilemektedir ve tabi ki ülkemizdeki çoğu otellerin fiyatları muhteşem bir acık büfe kahvaltıyı da kapsamaktadır.

Bazılarımıza göre odada TV, sıcak su, internet veya olması yeterli ve gerisi pek önemsenmez, ama az da olsa konfor arayanların tercihi olamayacak kadar düşük bir kalite olayı vardır ve bu bir gerçektir.

Amerika da ki çoğu 4 yıldızlı otel bizim ülkemizin doğusundan –batısına kadar olan 2 yıldızlı oteller ile abartma olacağını düşünmeden söylüyorum, eşdeğer konumdadır ve bunu ancak yaşayan bilir.

Bu yüzden yurtdışı seyahatlerinizde ve özellikle Amerika geziniz esnasında göz önünde bulundurmanız gereken hususların başında iyice araştırmak geliyor veya çok güvendiğiniz bir turizm seyahat acentesinden rezervasyonunuzu yaptırmak.

Bu tür sorunların yaşanma ihtimalini en aza indirgeyecektir. Tabi sizlerde o uzun yolculuk sonrası tekrar sıkıntı çekip zamanınızı Resepsiyon da harcama durumunu ortadan kaldırmış olursunuz!

Bu yazıda ki amaç;

Türkiye’de ki otellerin 2 yıldızlısından tutunda, 5 yıldızlısına kadar veya butik tarzı olarak çalışan çoğu otelin konfor, rahatlık, yemekler v.s. ve daha bir çok özellik bakımından ne kadar üst düzeyde olduğunu göstermek ve en önemlisi de çalışanların işlerinde ne kadar iyi olduğu, güler yüzlülüğü, bilgili ve bilinçli olduğunu belirtmektir.

Ayrıca bu özellikleri yurtdışındaki otellerde bulmanın zorluklarını anlatmaktır yoksa ne karsı tarafı kötüleyerek ‘ onlar kötü biz iyiyiz’ olayı yapmak, nede onları yermek asla değildir, sadece bizlerin bu işte ne kadar başarılı olduğunu belirtmektir.

Ülkemizi ziyaret etme fırsatı bulmuş olan bazı Amerikalı tanıdıklarımdan ve dostlarımdan da aldığım övgüler bu işi ne kadar doğru ve bilinçli bir şekilde yaptığımız apaçık göstermektedir.

Ve bu konuda azda olsa böbürlenin kimseye bir zararı olacağını düşünmüyorum.

Biz bu yolda bu şekilde ilerlemeye devam ettiğimiz müddetçe ülkemizin ismi hep üst sıralarda olmaya devam edecektir. Ve buda gösteriyor ki , EVET BIZ EN IYILERDENIZ ……..

 

Recep Arısoy
Yazar & Turizmde Yön Verenler Başkanı

 

 

Okunma Sayısı: 3351
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yorum Yaz
Ad Soyad
E-posta
Yorum

 

 

 

Şehr-i Türkiye | Spa & Wellnes | Golf Turizmi | Kalkınma Ofisi | Turizm Rehberi | Künye | İletişim
© Copyright - Her hakkı turizmdesonnokta.com’a aittir.
Tasarım&Yazılım: Grafiker