web tasarım programlama web master

 

 

 

TURİZMDE SON NOKTA
ANKARA TİCARET ODASI
ANTOD YÖNETİM KURULU BAŞKANI
BARACUDA TUR CEO
KOREOGRAF
ANKARA
YAZAR
AKADEMİSYEN / GAZİ ÜNİV.
MARMARA FM GNL. MD.
DANIŞMAN
TURİZM YAZARI
GENÇ BAKIŞ
SİTE İÇİ ARAMA
E-POSTA ÜYELİĞİ
VİDEOLAR
Seçim Aydın
iletisim@turizmdesonnokta.com
Düğün Turizmi

Günümüzde, Düğünler masallardaki gibi 40 gün 40 gece sürmüyor ama ekonomiye katkıları daha fazla oluyor. Dünyada 30’a yakın sektörle birlikte çalışan, 200 milyar dolara yaklaşan bir iş hacmine sahip olduğu bilinen, düğün ve balayı endüstrisinde, ülkemiz de tercih edilen destinasyonlar arasında yer almaya başladı.


Bu gelişmeleri Köy Düğünleri, Kır Düğünleri gibi özellikler katarak değerlendiren organizasyon kuruluşları yıldönümü ve kurumsal kutlamaları da aynı kategoride başarı ile yapıyorlar. Son 5 yılda çok hızlı bir gelişme gösteren “Düğün Turizmi” Kendini yaratıcı etkinliklerle aşmaya çalışan, giderek kaliteyi ön plana çıkaran turizm sektörümüz için de gelecek vaat ediyor.


Düğünler Tüm Yıla Yayıldı


Yakın zamanlara kadar Temmuz ve Ağustos aylarında yoğunlaşan düğünler, tüm yıla yayılırken; düşünülen bütçeye göre beklentilerin en verimlisini sunmaya çalışan organizasyon kuruluşları da, dünya evine girmeyi düşünenler tarafından daha çok tercih edilmeye başladı.


Mevsimsel olmaktan çıkan büyük çaplı düğün organizasyonları, işletmelere törenler yanında konaklama talebi sağladıkları için ayrıca doluluk artırıcı ve mevsim uzatıcı bir karakter kazanmaya devam ediyor. Turizm işletmelerimiz de, bu talepleri fark yaratan ve değer katan bir anlayışla değerlendiriyor.


İnsanlar, yaşamlarının bu gününü, unutulmayacak anılarla yaşatmaya çalıştıkları için düğünlerini farklı kılacak tekliflere de olumlu bakıyorlar. Ülkemizin Las Vegas’tan (106.000) sonra en çok düğünün yapıldığı İstanbul (90.000) başta olmak üzere, her yerde bu organizasyonların yapılabileceğini gösteren hazırlıklarla, uluslararası pazara açılması zamanının geldiğini düşünüyorum.


Ankara’nın Özel Bir Yeri Var


Kentlerimizde oluşan özel mağazalar ve Ankara’daki Siteler gibi mobilya merkezleri de kişiye ve konuya özel bir faaliyet alanı olarak tanımlanan, Düğün Turizminin parçası olmaya başladılar.


Gelecek yıl Ankara Alış-Veriş Festivalinin özel temasının, bir uluslararası fuarla da desteklenebilecek şekilde, Düğün Turizmi olabileceğini düşünüyorum. Her durumda, Türkiye’nin tanıtım politikalarında yer almaya başlaması, bu amaçla Türkiye’de yapılan fuarlara ve uluslararası fuarlara katılacaklara destek verilmesi, gerekli ve yeni bir çalışma alanı olarak görünüyor.


Düğün ve Balayı, birbirini tamamlayan kavramlar ve gelişmeler. Ortalama bir balayı tatilinin 4 bin dolar civarında olduğu dikkate alınırsa; düğün dışında da bir büyük pazarın oluştuğu görülebilecektir. Bu haliyle, Düğün ve Balayı Turizmini organizatörler açısından düğünden önce başlayan, ilk yıldönümü kutlamalarından itibaren de 25,30 ve 50 yıla varan bir dostluğun başlangıcı olarak görmek mümkün olabilecek.


Seçim AYDIN

 

 

Okunma Sayısı: 3169
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yorum Yaz
Ad Soyad
E-posta
Yorum

 

 

 

Şehr-i Türkiye | Spa & Wellnes | Golf Turizmi | Kalkınma Ofisi | Turizm Rehberi | Künye | İletişim
© Copyright - Her hakkı turizmdesonnokta.com’a aittir.
Tasarım&Yazılım: Grafiker