web tasarım programlama web master

 

 

 

TURİZMDE SON NOKTA
ANKARA TİCARET ODASI
ANTOD YÖNETİM KURULU BAŞKANI
BARACUDA TUR CEO
KOREOGRAF
ANKARA
YAZAR
AKADEMİSYEN / GAZİ ÜNİV.
MARMARA FM GNL. MD.
DANIŞMAN
TURİZM YAZARI
GENÇ BAKIŞ
SİTE İÇİ ARAMA
E-POSTA ÜYELİĞİ
VİDEOLAR
Savaş Çolakoğlu
iletisim@turizmdesonnokta.com
Ankara Turizminin Adı Yok

Başkent Ankara’yı taşıyan bir turizm kimliği oluşturmak ilk hedefimiz olmalıdır.

Turizmde bugün gelinen noktada dünyadaki turizm kentleri arasında kıyasıya bir rekabet mücadelesi sergilenmektedir.

Her şehir, kendi farklılığını ve farkındalığını ortaya koyma çabasında. Ankara’da bu farklılığı ortaya koymalı ve bu farkındalığa varmalı.

Var olan turizm potansiyelini gözden geçirmeli. Dünya başkentleri arasında en üst sıralara çıkabileceği turizm dallarında öncelikle profesyonelleşmeli daha sonra potansiyelini en geniş yelpazede değerlendirilmelidir. Ankara’nın profesyonelleşmiş turizm dallarıyla adını duyurması gerekiyor.

Seyahat edecek insan deniz-kum-güneş üçlüsünün dışına çıktığında; Ankara’ya gitmeliyim deme noktasına gelmeli.

Konaklama süresinin 1.2 gece olduğu bir kentte bu sürenin uzatılması için bir bahanemizin olması gerekiyor. Her ne sebeple olursa olsun Ankara’ya gelen bir kişinin şunu da göreyim, şunu da izleyeyim ya da şunu da yapayım diyebileceği yani bir gece daha fazla kalabilmesi için haklı bir bahanesi olabilecek ürünlerimizin olması şart.

Ankara turizminin adı;

Termal turizm olacaksa;  bir bölge belirlenip termal vadisi, termal adası gibi dizayn edilmeli yahut kongre turizmi olacaksa seçilen bölge kongre-konaklama-alışveriş-eğlence şeklinde entegre bir vadi olarak düzenlenmelidir.

Ankara’nın dört bir yanına dağılmış kongre salonlarıyla Ankara kongre turizminde merkez olamaz.


Turizm dağınıklığı kaldırmaz bir bütünlük ister.

Ankara için bir veya iki tane turizm teması seçilmeli. Diğer varlıklar, oluşturulan turizm politikasında destekleyici veya renk katıcı unsur olarak yer alması gerekiyor.

İnanç turizmi, spor turizmi, kültür turizmi, gastronomi turizmi vs. de olacaksa onlar da destekleyici unsur olarak belirleyici olmalı.

Kongre salonu yapıldı diye bir il kongre turizminde merkez olamaz veya termal otel yapıldı diye bir bölge termal turizmde merkez olamaz. Yan unsurlar, destekleyici unsurlar da lazım. Yoksa tutmaz.


Değişime inanan, yenilikçi, mücadeleden çekinmeyen bir ruhla Ankara turizmine ad koyulmalı. Vatandaş, idari sistem, sivil toplum örgütleri, yatırımcılar, yerel yönetimler, eğitimciler, turizmciler, vs. vs. her kesim elini taşın altına koyarak turizm adına bir zincir oluşturulması gerekiyor. Zinciri oluşturan tüm halkaların da belirlenen bu hedefe sahip çıkması gerekmekte.

Son dönemlerde Ankara’da da turizm konuşulup, turistik ürün olabilecek değerlerden bahsediliyor olması biz turizm profesyonellerini de heyecanlandırmaya başladı. Valimiz Sn. Alaaddin Yüksel önderliğinde başlatılan çalışmalar ve çabalar süreklilik arz ettiği takdirde kısa vadede ve uzun vadede Ankara turizm alanında da bunun meyvesini toplayacaktır. Yeter ki zincirin tüm halkaları buna inansın.

 

Savaş Çolakoğlu
TÜROFED Yönetim Kurulu Üyesi
ve Genel Sekreteri

 

 

Okunma Sayısı: 3833
Yorum Yaz
Ad Soyad
E-posta
Yorum

 

 

 

Şehr-i Türkiye | Spa & Wellnes | Golf Turizmi | Kalkınma Ofisi | Turizm Rehberi | Künye | İletişim
© Copyright - Her hakkı turizmdesonnokta.com’a aittir.
Tasarım&Yazılım: Grafiker