web tasarım programlama web master

 

 

 

TURİZMDE SON NOKTA
ANKARA TİCARET ODASI
ANTOD YÖNETİM KURULU BAŞKANI
BARACUDA TUR CEO
KOREOGRAF
ANKARA
YAZAR
AKADEMİSYEN / GAZİ ÜNİV.
MARMARA FM GNL. MD.
DANIŞMAN
TURİZM YAZARI
GENÇ BAKIŞ
SİTE İÇİ ARAMA
E-POSTA ÜYELİĞİ
VİDEOLAR
İrem Sayın
iletisim@turizmdesonnokta.com
Tahtaya Can Veren Muzikal "Savaş Atı"

İki gün önce Amerika’dan döndüm ve gitmeden önce Hıncoş’tan tavsiyeler istedim. “Broadway’e gitmek istiyoruz bize hangi şovu tavsiye edersin?” diye sorunca `Savaş Atı`( War Horse) dedi hemen…Ya da Lion King (Aslan Kral) ama malesef ona bilet bulamadık…

 


Biz de savaş atı için biletlerimizi aldık. Ben açıkcası Savaş Atı’nın bir müzikali olduğunu yeni öğrendim.Geçen sene filmini izlemiş ve çok beğenmiştim. Sonra araştırdım ve müzikalin de konusunu Michael Morpurgo`nun 1982 de yazdığı “Savaş Atı” adı isimli çocuk romanından aldığını öğrendim. Müzikal, ilk Londrada oynanmaya başlanmış; sonra Amerika’ya da taşınmış. Bana da Amerika’da izlemek kısmet oldu.

 

Lincoln Center Theatre`a vardık, ve yerlerimize oturduk ve o inanılmaz gösterinin bizi 1. Dünya Savaşı’na götürmesini bekledik. 

 

 

Hani derler ya “Keşke zamanda seyahat edebilsek ama yok canım teknoloji o kadar gelişmedi” diye… Aslında gelişmiş de bizim haberimiz yokmuş. O müzikal aldı bizi 1914’e götürdü ve geri getirdi. İnanılmaz bir gösteriydi. Konu, kitap ve filmiyle aynı, genç bir çocuğun atla olan dostluğu ve savaşın bu dostluğun arasına girmesi… Ve şov başladı… Sahneye küçücük bir tay çıktı. Dünyaca ünlü kukla tasarımcıları tarafından tasarlanan kuklalardan ilk tanıştığımız minik tay. 

 

 

Bu kuklaların özelliği, canlıların gözlemlenebilen tüm özelliklerini taşımaları. Bu küçük tay yürüyor, koşuyor, korkuyor, atlıyor, zıplıyor, hatta nefes alışlarını bile görebiliyorsunuz. Tasarımcılara göre de bu kuklalarınen önemli özellik buymuş …

 Nefes alması, yani yaşaması…

 

 

Sonra at büyüdü ve bir sanat eserine dönüştü. Tahtanın yeniden canlandığına şahit olduk tüm izleyenlerle… Bence sahneye gerçek at koysalardı, ne bu kadar etkileyici olurdu ne de bu kadar başarılı… Zaten şovun onuncu dakikası biz de o hikayenin içine girince, atın gerçekten bir kukla olduğunu unuttuk. Ben, şahsen gösterinin sonunda atlar selam verirken hatırladım. 

 

 

Atların yanında oyuncuları da es geçmemek lazım ben bu kadar güzel oyunculuk çok az gördüm. (Yaşım küçük ama yine de bir çok gösteri izledim J) İnanılmaz bir görsel şölendi, hem hikaye, hem oyunculuk, hem kuklalar, dekor, ışıklar, sesler her şeyiyle mükemmeldi. 

 

 

Yolunuz İngiltere’ye veya Amerikaya düşerse ilk tavsiyem bu gösteriyi izlemeniz olacaktır. Bu benim Brodway’de izlediğim ikinci gösteriydi ilki Phantom of the Opera’yı (Operadaki Hayalet) de şiddetle tavsiye ederim.

 

Gösteri sırasında resim çekmek  yasak olduğundan bu resimler Broadway.com  'dan alınmıştır. 

 
   

 İrem Sayın

 

Okunma Sayısı: 3039
Yorum Yaz
Ad Soyad
E-posta
Yorum

 

 

 

Şehr-i Türkiye | Spa & Wellnes | Golf Turizmi | Kalkınma Ofisi | Turizm Rehberi | Künye | İletişim
© Copyright - Her hakkı turizmdesonnokta.com’a aittir.
Tasarım&Yazılım: Grafiker