web tasarım programlama web master

 

 

 

TURİZMDE SON NOKTA
ANKARA TİCARET ODASI
ANTOD YÖNETİM KURULU BAŞKANI
BARACUDA TUR CEO
KOREOGRAF
ANKARA
YAZAR
AKADEMİSYEN / GAZİ ÜNİV.
MARMARA FM GNL. MD.
DANIŞMAN
TURİZM YAZARI
GENÇ BAKIŞ
SİTE İÇİ ARAMA
E-POSTA ÜYELİĞİ
VİDEOLAR
Derya Duysak
deryaduysak@turizmdesonnokta.com
Tarihimiz Hayat Ağacımız!

Bu hafta Sivas Valiliği öncülüğünde gerçekleştirilen   “Dünya Mirasının 40. Yılında 40 Ülkeyle Unesco Sivas Buluşması" etkinliği için Sivas’a konuk olduk.


UNESCO’nun 40’ncı yılı dolayısıyla “Dünya Mirasının 40. Yılında 40 Ülkeyle UNESCO Sivas Buluşması” adıyla düzenlenen programa birçok ülkeden gazeteci, yazar, rehber, turizmci ve UNESCO temsilcileri katıldılar.

 

 Sayın Valimiz Ali Kolat Bey, Unesco Üyeleri ve Yabancı Gazeteciler

 

Başbakanlık Tanıtma Fonu, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkıları, Sivas Valiliği ile Kültür ve Turizm Müdürlüğünce düzenlenen programda  Sivas Valisi Ali KOLAT, Sivas Milletvekili Mesude Nursuna MEMECAN, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nihat GÜL, Vali Yardımcısı İsmail KARADAŞ, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Salih AYHAN, Kangal Kaymakamı Halit BENEK, İl Jandarma Komutanı J. Kmy. Alb. Ali TAŞ, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir PÜRLÜ, UNESCO temsilcileri ve yabancı konuklarımızla birlikte   iki günlük şehir gezisi ile tarihi Sivas şehrimizi ve kültür mirasımızı tanıma imkanına sahip olduk.

 

 Aliana Palajçenko Rusya Muhabiri - Muğla İl Kültür Turizm Müdürü Dr. Kamil Özer

 

Kültür mirasımızı bilmeden, ve sahip çıkmadan turizmciyim diyemiyor insan.

 

Sivas Valimiz  Ali Kolat bey, Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürümüz  Kadir Pürlü bey, İl Kültür Turizm Müdür Yardımcısı Halit Karakoç Bey, Turizm Şube Müdürümüz  değerli arkadaşım  Adalet Özdürük Hanım ve Arkeoloji Müzesi Müdürü sevgili Ayşegül Canan Ortakçı hanımın ev sahipliğinde gerçekleştirilen iki günlük gezimizin  birinci gününde Sivas Arkeoloji Müzesi, Gök Medrese, Buruciye Medresesi, Şifaiye Medresesi ile Atatürk Kongre ve Etnografya Müzelerini gezdik.  

 

 

 

 Turizm Fotoğrafçısı Halil Tuncer -   Alman Tur Operatörü Hesselmann Gerd  -  TC Kültür ve Turizm Bakanlığı genel Müdür Yardımcısı İbrahim Yazar -   Kırgızıstan Muhabiri Rustem  Sadykov

 

Her zaman söylerim yaşanmadan yerinde görülmeden hiçbir şey  anlaşılmaz.…  İstanbul  Atatürk Havalimanından  Unesco üyeleri, gazeteci,  yazar  arkadaşlarımız ve çok sayıda yabancı konuklarımızla  birlikte Sivas’a geldiğimizde, İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Kadir Pürlü bey,  Turizm Şube Müdürü Adalet Özdürük hanım ve İl Kültür ve Turizm yetkilileri  tarafından karşılandık. Tüm konuklarla  birlikte bize ayrılan otobüslerle birlikte gece yarısı saat 03:00 gibi otellerimize yerleştirildik. Sivas’a ilk gelişim. Sabah kahvaltısından sonra konuklarla  birlikte Sivas’taki  ilk şehir turumuza başladık.

 

Yazar Aysel Aksümer - Tuyed Başkanı Kerem Köfteoğlu - Tourism Today  Genel Yyaın Yönetmeni Haluk Özsevim


Öncelikle  söylemek  isterim ki!  Ülkemizdeki konukseverliğimiz tartışılmaz bunun en güzel örneğini yine Sivas’taki gezimizde yaşadık. Bu kadar  modern bir  şehrimiz ile karşılaşacağımı  hiç düşünmemiştim. Pırıl pırıl bir insanıyla, doğasıyla, tarihiyle  kültürüyle  hayran kalmamak elde değil.  

 

 

Başta Sayın Valimiz Ali Kolat bey ve eşi İrsen hanım, Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Kadir Pürlü bey, İl Kültür Turizm Müdürlüğü Şube Müdürü Adalet Özdürük hanım, İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Halil Karakoç Bey, Arkeoloji Müzesi Müdürü Cana Ortakçı Hanım, organizasyonun en başından sonuna kadar  tek bir aksaklık yaşanmaması için sonsuz başarı  gösterdiler.

 

Yazar  Aysel Aksümer  - Sivas İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Halil Karakoç 

 

 Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürü Erkan Gülderen

 

 Aliana Palajçenko Rusya Muhabiri 

 

Sayın Valimiz Ali Kolat bey, 1 saniye olsun bizlerden ayrılmadı. Güler yüzlü sıcak kanlı yakınlığıyla tek tek tüm konuklarla ilgiliydi. Bu yüzden yazımı da protokol dışında bir tabir ile yazmak istedim. Organizasyonun en başında daha 6  ay  öncesinde beni arayıp 15 Haziran’daki etkinlik için bilgilendiren ve hep bilgi paylaşımı yaptığım arkadaşım Adalet  Özdürük… özveri ve çalışkanlıkla  işi alıp götürmüş.

 

 

Gezimize ilk Sivas Arkeoloji Müzesini ziyaret ederek  başladık. Yabancı konuklara rehberler tarafından müzedeki eserler hakkında bilgi verildi. Arkeoloji Müzesi gezisinin ardından Gök Medrese, Kale Camii, Çifte Minareli Medrese, Şifaiye Medresesi, Buruciye Medresesi ve 4 Eylül Atatürk Kongre ve Etnografya Müzelerini gezmeye  başladık.  

 

 

 

 Takayuki Sato Daichi Abe  Japonya  Muhabiri  

 

Şehir meydanında yer alan 4 Eylül Atatürk Kongre  ve Etnografya müzesine geldiğimizde mehter takımı ve halk oyunlarının gösterileri yabancı konuklar tarafından ilgi ile izlendi.  Müze beni çok  etkiledi.

 

 

Milli Mücadelede Kongre  Kararlarının alındığı yer olan  müze tarihimizin en önemli  olayına sahne olmuş bir yer. Türkiye   Cumhuriyetinin kurucusu Büyük önder Atatürk’ün izlerini taşıdığı o muhteşem yer … 

 

 

Şehir turunun ardından Cumhuriyet Üniversitesi Kültür Merkezi’ndeki açılış programı gerçekleştirildi. Açılış  Programında  Vali Ali Kolat’ın yanı sıra;  Kültür ve  Turizm Bakanlığı Müşteşar  Yardımcısı  Nihat  Gül,  İstanbul  Milletvekilleri  Ekrem Erdem  ve İdris Güllüce, Sivas Milletvekilleri Mesude Nursuna Memecan, Hilmi Bilgin, Ali Turan, Belediye Başkanı Doğan Ürgüp,  Vali  Yardımcıları İsmail  Karadaş  Veysel Çiftçi, Çekül  Vakfı  Başkanı  Prof. Dr.  Metin Sözen, Unesco Türkiye  Milli  Komisyonu  Temsilcisi  Prof.  Dr. Metin Ekici’nin   sunum ve konuşmalarını  izledik.

 

 

Sivas gerçekten görülmeye  değer bir ilimiz.  Yeteri kadar tanınmıyor.Ülkemizin tam merkezinde yer almasıyla birlikte  tarihinde, kültüründe, medeniyetinde merkezinde yer almakta. Program kapsamında 98'i yurt dışından olmak üzere 300 konuk var. UNESCO temsilcisi olarak 15'in üzerinde ülke burada , dünya basınının etkinliğe olan ilgisi çok fazla.

 

 

Bu arada birlikte gezdiğimiz Tourism Today dergisi yetkilisi olan arkadaşımız Haluk Özsevim Sivas’lı. Gezi boyunca bize ayrıca Sivas’ı ve çocukluk günlerini anlattı. Şehrin her karışında anısı var  doğal olarak. Onun keyifli anlatımları ile  hem güldük hem duygulandık.

 

 Amarikalı Yazar  Katherine Brunning

 

Buruciye Medresesinde  çok güzel anlar yaşadık ; Otuz yılı aşkın süredir ülkemizi karış karış harmanlayan Amarikalı Yazar  Katherine Brunning ‘i tanımaktan çok  mutlu oldum. 18. YY’da Ülkemizde yaşamış olan İngiliz safirinin eşi Lady Montagu’nun ailesine ve dostlarına yazdığı mektupları ve o dönem Türkiye’sini , günümüz Türkiye’sine gözlemleriyle anlatmış.  

 

 

Buruciye  Müzesinde   “Bir Çay Daha Lütfen” kitabını bizler için imzaladı. Katherine Branning’in 30 yıl da aralıklarla  geldiği Türkiye serüveni  Fransa’da  derste gördüğü bir Gök Medrese slaytı ile başlamış. Bu yüzden Kitap  Türkiye halkına hitap  ediyor.

 

 Vali Ali Kolat Bey'in eşi İrsen Kolat - Sivas il Kültür ve Turizm Şube Müdürü Adalet Özdürük -  AK Parti Sivas Milletvekili Nursuna Memecan 

 

Sayın Valimiz Ali Kolat bey’in değerli eşi İrsen hanım Katherine Branning’in  yanında o da tüm konuklarla yakından ilgilenmeyi bırakmıyor. İrsen hanımla  kısa bir  sohbetimiz oldu. Oldukça sosyal, girişken  ve güler yüzlü. Sivas’ta sizleri her zaman görmek isteriz diyor.

 

 Sivas  il Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Halil Karakoç - Arkeoloji Müdürü Ayşegül Canan Ortakçı - Sivas Turizm Şube Müdürü Adalet  Özdürük - Amarikalı Yazar  Katherine Brunning

 

Yoğun bir ziyaretten sonra öğlen yemeğimizi Belediye tesislerina ait olan "Küçük Ev" restaurantında yemek yedik. Otantik bir atmosferde konuklar yöresel yemeklerin tadına doyamadılar.

 

 

 

Yemekten ayrılırken yıllardır tanıdığım ve çalıştığım değerli bir arkadaşım Salim Memecan ile karşılaştım.  

 

 Salih Memecan

 

Çok şaşırdım fakat mutlu oldum. Değerli eşi Ak Parti Sivas Milletvekili Nursuna Memecan hanım. Nursuna hanım ile İstanbul'da  bir süre birlikte  çalışmıştık. Etkinlik için buradalar. Nursuna Hanım Sivas'lı  ve burada çok sevilen bir ailenin mensubu. Bir yandan vatandaşların sorunları dinliyor bir yandan konuklarla  ilgileniyor.

 

 

Bir günlük gezimizin sonunda  Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlene halk Oyunları, sema ve semah gösterilerini izledik.

 

 

Etkinliğimizin ikinci gününde Sayın Valimiz Ali Kolat bey ve beraberindeki UNESCO konukları ile Kangal Köpeği Eğitim ve Araştırma Merkezindeydik.  

 

 

Dünyaca ünlü kangal köpeklerini görmeliydiniz. 2,5 aylık kangal köpeğinden tutun 10 yaşındakine kadar bir çok  kangal köpeğin çiftlikteki hayatlarını öğrendik. 

 

 

Sayın  Valimiz  Ali Kolat Bey

 

Bir yandan çekimlerimizi yaparken bir yandan da  çiğ börek  kokularını alıp soluğu  doğru ekibin yanında aldık. Yabancı konuklar  o kadar  keyifli ki defalarca anons edilmesine rağmen çiftlikten kimse ayrılamıyor.

 

 

 

 

Otobüslerimize binip Divriği’ye  doğru yol aldık. Polis ve ambulans konvoyu ile birlikte yol alıyoruz. Divriği’ye geldiğimizde muhteşem görüntüsü ile  Ulu cami karşımızda belirdi.

 

 

 

Etkilenmemek elde değil. Tarihimize altın sayfalar  açan Sivas Kongresinden sonra daha  bir çok önemli faaliyete  imza atan Sivas ilimiz, Birleşmiş Milletler Eğitim-Bilim Kültür Örgütü (UNESCO)’nün 175 ülkenin katılımıyla belirli kriterleri taşıtan eserler e layık gördüğü “Dünya Kültür Mirası Listesi”ne 1985 yılında 358. Sırada Ulu Cami ve Darüşşifası’nın da dahil edilmesi ile tarihe adını  altın harflerle yazdırmasına neden oldu. Kültür turlarının önemini bir kez daha anlıyorsunuz.

 

 Divriği Belediye Başkanı Hakan Gök

 

 TC Kültür ve Turizm Bakanlığı Mensubu arkadaşlarımız

 

Yaşadığımız  topraklarının her karışını tarihiyle öğrenmeliyiz ki!  Bizlerde Dünya ya  tanıtabilelim. Kangal gezisinden sonra Divriği Ulu Camii ve Darüşşifasını gezen konuklara, öncelikle Yazar Necdet Sakaoğlu  tarihi yapı hakkında bilgi verdi.

 

 

Daha sonra Darüşşifa içerisinde misafirlere Elazığ Devlet Klasik Türk Müziği Korosu tarafından "şifa müziği" dinletisi gerçekleştirildi.

 

AK Parti  Sivas Milletvekili Nursuna Memecan

 

Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası gezimizden sonra Divriği Belediyesi Taşbaşı Tesislerinde ‘Dünya Mirasında Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası’ konulu toplantıda UNESCO Heyeti ve yabancı konuklar toplantıda Sivas gezimizi değerlendirdiler. Sivas’ı tanımaktan oldukça mutluydular.Dünya mirasının 40. yılında Sivas'ta böyle bir organizasyonun gerçekleştiriliyor olması Sivas’ın tanıtımı  açısından son derece önemli. Organizasyonun oldukça yararlı olduğu gerçek. Divriği Ulu Camii UNESCO dünya mirası listesindeki Türk varlıklarından bir tanesi. O açıdan da burada bir kırkıncı yıl kutlaması yapılması da çok anlamlı oldu.

 

 

 

Divriği Belediye Başkanımız  Hakan Gök bey yaptığımız ufak söyleşide  Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası ile ilçede bulunan 108 tane tescilli konak ve diğer yapıları ile yörenin turizmi açısından oldukça önemli olduğunu ve Divriği'de turizmin gelişmesinin gerektiğini söylüyor. Sivas'ın turizmde önünü açacak yer Divriği. Ulu Cami ve Darüşşifası  Anadolu'da İslamiyet’in ilk yıllarında, 1228 yılında yapılmış bir eser. Günlük 200 kişiye yakın turist topluluğu tarihi yapıyı ziyaret ediyormuş.

 

 Divriği Belediye  Başkanı Hakan Gök

 

Güneş ışınlarının bu kadar iyi kullanıldığı ve insan siluetinin namaz vaktini gösterdiği böyle bir eser dünyanın hiç bir yerinde yok.  Ulu Cami ve Darüşşifasında bizlere anlatılan Hayat  Ağacı figürünün hikayesi oldukça  etkiliydi. Elimizin  altında çok büyük  hazine var.

 

 

 

Divriği’de gerçekleştirdiğimiz Konaklar sokağındaki gezimiz de görülmeye değerdi. Tanımadığımız  kapısını  çalmadığımız tüm Sivas’lılar sevgi  gösteriyle yabancı  konuklarımızı ağırlamaya çalıştılar. Yol boyunca açılan kapılardan yapılan ikramlarda özellikle bir tabak  dolusu  beyaz dutların ikramının konuklar  pek bir sevdi.

 

 

 

Günün sona ermesi ile  birlikte Sayın Valimiz Ali Kolat bey'in katılımcılar için düzenlediği sürpriz parti ile günümüz sona erdi. Misafirler yorgunluklarını   Ulu Cami'ye karşı gün batımında  biraz olsun atabilirdiler.

 

 Muğla İl  Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Kamil Özer - Turizm Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı İbrahim yazar - Tourism Today Haluk Özsevim

 

İki gün olarak hazırlanan programda son olarak doğal sedef tedavi merkezi olan Kangal Balıklı Kaplıca tesislerini ziyaret edebildik.  UNESCO temsilcilerimiz ile birlikte  hepimiz solukları havuzlarda  aldık. Ayaklarımızın etrafındaki balıklarla Sivas’ta  dolu dolu  yaşadığımız güzel  bir günü daha sonlandırdık. Cumhuriyet  Üniversitesi Tesislerinde yenilen akşam yemeği ile ‘40.Yılında 40 ülkeyle UNESCO- SIVASBuluşması’ Etkinliği sona ermiş oldu.

 

 Kangal Balıklı  Kaplıcaları 

 

  

Arkadaşımız Haluk gezi boyunca animatörlük  görevini elden bırakmadı. Yabancı konukları Sivas müzikleri eşliğinde nasıl eğlendirdi bilemezsiniz.

 

 Tourism Today  Haluk Özsevim 

 

Bir an ne kadar duygulandığımı ve onur duyduğumu anlatamam. Kısa zamanda kurulan dostluklar dil din ırk ayrımı  tanımıyor. Halaylar  çekip şarkılar  söyledik. Japon’u, Hindistan’ı, Macaristan’ı ve İngiliz’i herkes eşlik ediyor.

 

 

 

 

Programın son akşamında konukların  yüzündeki mutluluğu fark etmemek mümkün değil. İki gün boyunca sıcakkanlı Türk insanını ve misafirperverliğini kısa zamanda olsa tanıdılar.

 

 

 

Organizasyonu  gerçekleştiren arkadaşlarımızsa, programın hazırlanma sürecini de düşünürsek, oldukça yorgun olmalarına rağmen, sorunsuz  bitirdikleri programın başarısı ile yorgunluklarını hemen unuttular.

 

Arkeoloji Müzesi Müdürü Ayşegül Canan Ortakçı -  Vali Ali Kolat - Sivas Turizm Şube Müdürü Adalet  Özdürük 

 

Sivas çok şanslı… Turizme gönül veren çok değerli insanlarla bir arada olmak ve çalışmak  güzel l…

Güler yüzlülüğünü elinden bırakmayan, aynı sıcakkanlılıkla tüm insanlara  sevgisini gösteren çok değerli Sayın Valimiz Ali Kolat bey ve çok değerli eşi İrsen hanımefendi, o yoğunlukta sizinle çok ilgilenemedim diye her seferinde dile getiren İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Kadir Pürlü bey, İl Kültür Turizm Müdür Yardımcısı Halit Karakoç Bey, Turizm Şube Müdürümüz  değerli arkadaşım  ve organizasyonun can damarı Adalet Özdürük Hanım, aynı  çalışkanlığını  ve başarısını  Van İlimizde ki organizasyonda da izlemiştim ve yeni tanışmamıza rağmen inanılmaz enerjisi ve yaklaşımı Arkeoloji Müzesi Müdürü sevgili Ayşegül Canan Ortakçı Hanım, Ulaşımdan sorumlu arkadaşımız Erdal Bey, otobüs rehberimiz Alperen Bey, hepsine ayrı ayrı  teşekkürlerimi sunuyorum.  Tüm konukları memnun edebilmek  için inanılmaz özverili davrandılar.

 

TC Kültür ve Turizm Bakanlığı Ayşenur Kandemir'in Divriği hakkındaki sunumunu için TIKLAYINIZ

 

 

Ve ben Van ilimizden sonra Sivas ilimizde de çok değerli dostlar edindim. 

 

 Arkeoloji Müdürü Ayşegül Canan Ortakçı - Sivas Turizm Şube Müdürü Adalet  Özdürük 

 

Sivas’ta biliyoruz ki bizim gördüğümüzden çok daha fazla tarih yatıyor. Türkiye’miz de görmediğimiz,  bilmediğimiz tüm tarihimiz hayat  ağacının dallarını  temsil ediyor.

 

Turizm Fotoğrafçısı Halil Tuncer Abimiz

 

Dileğim Sivas’ta olduğu  gibi tüm ülkemizde bu tür Kültür gezilerinin devam etmesi…

 

 

Bir sonra ki gezimizde buluşmak dileğiyle…

 

Sevgiyle kalın...

  

 

Okunma Sayısı: 7309
Tarihimiz Hayat Ağacımız! - RESİMLER
Yorum Yaz
Ad Soyad
E-posta
Yorum

 

 

 

Şehr-i Türkiye | Spa & Wellnes | Golf Turizmi | Kalkınma Ofisi | Turizm Rehberi | Künye | İletişim
© Copyright - Her hakkı turizmdesonnokta.com’a aittir.
Tasarım&Yazılım: Grafiker